10 důvodů, proč je skvělé si psát deník

13.05.2022

Jestli hledáte opodstatnění a nejste si jisti, zda se vám těch pár minut času denně či týdně vůbec vyplatí, přečtěte si několik argumentů hovořících jasně pro jeho smysl.

Patetické scény z červených knihoven, kdy si hlavní postava – převážně žena jménem Brigit – píše svůj slzami a úzkostmi rozbouřený deník, nám mnoho inspirace, proč také začít zaznamenávat svoje každodenní zážitky, dát nemusí. Na druhou stranu může být v budoucnu škoda se nad staršími záznamy třeba i v kruhu blízkých nezasmát nebo se nezamyslet nad tím, co předcházelo tomu či onomu vývoji klíčových osudových situací. A koneckonců, spálit ho můžete vždycky. A pokud tak učinit nestačíte a někde ho zašantročíte, vaši potomci budou mít památku ještě silnější než pouhé dobové fotografie.

Jestli hledáte opodstatnění a nejste si jisti, zda se vám těch pár minut času denně či týdně vůbec vyplatí, přečtěte si několik argumentů hovořících jasně pro jeho smysl.

1. Řád – najít si každý den pár minut na dívání se do prázdna, uchopení sklenky nebo lenošení na sedačce najdeme skoro vždy a bez otálení. Psaní deníků vás povede k pravidelnosti a řádu, což časem oceníte.

2. Osobní hygiena – vypíšete se z bolestí a hněvu, tudíž získáte odstup a eliminujete tak část negativní energie v dialogu s lidmi, které byste jinak poslali do háje a později toho litovali.

3. Humor – potrháte se smíchy, když ne hned, tak s odstupem určitě ano. A to je zdravé. Jak jste jen mohli to či ono tehdy tak prožívat…

4. Formulace myšlenek – nikdy nevíte, kdy se vám tato dovednost bude hodit, navíc tak přirozeně oddělujete myšlenková zrna od plev. Papír sice stále unese mnohé, ale to síto je přirozené.

5. Kreativita – psaní stejně jako skládání hudby či kreslení kreativitu jednoznačně podporuje. Na některé nápady byste nemuseli jinak přijít.

6. Prioritizace – stačí se po pár dnech ohlédnout a můžete být sami překvapeni, jakými zbytečnostmi trávíte čas. I díky deníku ten svůj začnete lépe využívat.

7. Zábava – pokud vydržíte, získáte nejen nový rituál, ale prostředek pro zlepšení svojí nálady. Po pár minutách se budete hodiny a hodiny cítit lépe. Zasmát se sám sobě je štěstí.

8. Sebepoznání – dozvíte se o sobě věci, které jinak vytěsňujete nebo v toku dějin zůstávají bez povšimnutí. Přestanete si nalhávat, že je něco jinak než ve skutečnosti.

9. Zdraví – čímkoliv se očistíme, jsme spokojenější, tudíž zdravější, psychicky i fyzicky.

10. Vzpomínky – nemusíte být Homér ani Čapek, aby byly silné a zpětně příjemně nostalgické. Můžete je dokonce i vydat knižně.

To už je dost pádných argumentů alespoň to zkusit. Co myslíte?

Články s podobnými tématy