Jak překonat strach z neznáma

Všichni se bojí, ale někdo toho umí využít. Přinášíme poznatky a velice praktická doporučení, která nám mohou pomoci v životě, práci i podnikání.

Vzpomeňte si na úspěchy, na které jste nejvíce hrdí, na okamžiky, které změnily váš život, na vztahy, které dávají vašemu životu smysl. Vsadíme se, že všechny tyto momenty přišly po období nejistoty, které se možná zdálo stresující, ale přesto jste si tím vším probojovali a dosáhli něčeho velkého.

Jsme naprogramováni, abychom se báli neznáma. Ať už jde o velké otázky globální ekonomiky, zdraví nebo menší osobní dilemata, jako je získání nové práce, úspěch v novém podnikání nebo v osobním životě. Nejistota nás může stresovat, unavovat a dokonce paralyzovat. Avšak právě v této reakci mnozí přehlížejí zásadní pravdu: Nejistota a příležitost jsou dvě strany téže mince.

Nejistota nás nemusí paralyzovat. Průzkumy na téma odolnosti a tolerance k nejednoznačnosti ukazují, že všichni se můžeme stát naučit pracovat s nejistotou a osvojit si schopnost jít směle do neznáma a využít příležitosti, které to přináší. Pomoci může aplikace následujících pěti principů.

1. Přehodnoťte svou situaci

Většina z nás se bojí ztráty. Způsob, jakým vnímáme situaci, ovlivňuje naše rozhodování. Výzkum například ukazuje, že pokud je jedna léčba nové nemoci popsána jako 95% účinná a druhá jako 5% neúčinná, lidé dávají přednost první možnosti, i když jsou obě statisticky identické. Každá inovace, každá změna, každá transformace - ať už osobní nebo profesionální - přináší potenciální výhody i nevýhody. A i když se většina z nás instinktivně soustředí na druhou možnost, je možné toto nastavení změnit a snížit náš strach.

Jedním z oblíbených způsobů, jak toho dosáhnout, je přístup "nekonečné hry", který vyvinul profesor Newyorské univerzity James Carse. Jeho rada zní, abyste nepovažovali pravidla, hranice a účel "hry", kterou hrajete za neměnné - platí to u práce, o kterou se ucházíte, projekt, který máte přidělený, kariérní cestu, po které jdete. To vás staví do mentality vyhrát nebo prohrát, ve které právě nejistota zvyšuje vaši úzkost. Naopak, hráči nekonečné hry vnímají nejistotu jako nezbytnou součást hry - takovou, která přidává prvek překvapení a možností a umožňuje jim zlepšit se a využít parametry hry.

2. Najděte pevné body ve světě nejistot: Rutiny a rituály

V každodenním životě se setkáváme s nejistotou, která může být jak vzrušující, tak zneklidňující. Ale jak to, že někteří lidé se zdají být s nejistotou v míru více než ostatní? Tajemství může spočívat ve způsobu, jakým hledají stabilitu v jiných aspektech svého života.

Příkladem může být Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple, jehož uniforma skládající se z černých roláků, džínů a tenisek se stala legendární. Nebo britský módní návrhář Paul Smith, který má za zvyk ubytovávat se vždy ve stejném hotelu a často dokonce ve stejném pokoji. Tato opakování a rutiny na první pohled působí banálně, avšak mají hlubší význam. Nabízejí pocit známého a předvídatelného v každodenním životě, což může být neocenitelné, zejména když je vaše pracovní život plný nejistot.

Další důležitou složkou hledání stability je opora v dlouhodobých vztazích. Řada úspěšných lidí přiznává, že jejich nejlepších přátel pochází ještě z dětství nebo ze střední školy. Pro mnohé z nás představují tyto vztahy pevný bod, který pomáhá vyrovnávat se s proměnlivostí běžného života.

3. Pochopte svůj vztahu k riziku

Pochopení toho, jaký typ rizika nám je bližší a jakému se snažíme vyhnout, je dalším klíčem k úspěchu. Každý z nás má různou toleranci rizika a různé druhy rizik, která jsou pro nás přijatelnější než ostatní. To může zahrnovat finanční riziko, intelektuální riziko, sociální riziko, emocionální riziko nebo fyzické riziko.

Začít můžete tím, že si položíte několik klíčových otázek:

  • Jaké riziko mi dělá největší starosti?
  • Které riziko je pro mě přijatelné a v kterých oblastech jsem ochoten se více riskovat?

Odpovědi na tyto otázky vám mohou pomoci lépe navigovat ve vašem profesním i osobním životě, a najít tak tu správnou rovnováhu mezi rizikem a stabilitou.

4. Jděte do toho a postupně

Aktivní přístup je při nejistotě klíčový, protože se učíte s každým krokem, který podniknete. Výzkumy ukazují, že většina úspěšných průlomů je výsledkem série malých kroků, nikoli obrovských, takových těch sázek všechno nebo nic. Začínat v malém může být efektivnější a méně stresující, než se pokoušet udělat vše najednou.

Někdy se potřebujete rychle učit, abyste rozptýlili mlhu, která zakrývá výhled na to, co dělat dál. Podnikatelé se s těmito výzvami setkávají pořád. Výzkum nejefektivnějších startupových akcelerátorů ukazuje, že nejlepší způsob, jak pomoci zakladatelům, je donutit je mluvit s co nejvíce lidmi z co nejrozmanitějších prostředí, co nejrychleji (místo aby si své nápady nechávali pro sebe ze strachu, že je někdo ukradne). Přední akcelerátory často nutí podnikatele setkat se s více než 200 lidmi, někteří z nich z na první pohled nesouvisejících oborů, během jednoho měsíce.

Není neobvyklé, že cenné připomínky přijdou z nečekaných míst. Zakladatel jedné nové platformy určené k pomoci charitám, včetně náboženských organizací, se původně bránil zpětné vazbě, kterou pro něj jeho akcelerátor zařídil s viceprezidentem marketingu v Playboy. K jeho šoku nejenže VP byl návštěvníkem kostela, ale také mu dal některé z nejužitečnějších rad, které dosud dostal.

5. Hlídejte a udržujte se

Podle Bena Feringy (získal Nobelovu cenu za chemii za práci na molekulárních strojích, které by jednoho dne mohly pohánět nanoboty opravující potrubí ve vašem domě nebo udržující nemoci mimo vaši krev), vědecké objevy přicházejí pouze po střetu s nejistotou. To znamená, že se musíte „naučit odolně čelit frustraci, která s tím souvisí“. Tento přístup zahrnuje jak emocionální hygienu (věnování se emocím – stejně jako byste to dělali u fyzického zranění – aby se nepřeměnily v paralyzující sebepochyby nebo neproduktivní přemítání), tak kontrolu reality (kdy si uvědomíte, že selhání je jen součástí procesu).

Feringa přiznává, že selhání bolí a že si dovolí cítit frustraci, dokonce i několik dní. Ale pak se zastaví a zeptá se:

  • Co si z toho mohu odnést?
  • Jaký je další krok, na kterém mohu pracovat?

Jinými slovy přijímá jedno z mnoha hledisek, která nám mohou pomoci přehodnotit neúspěchy a to je hledisko učení (co se z toho můžete naučit), vděčnosti (co stále máte, ne to, co jste ztratili), hledisko načasování (teď není ten správný čas, ale to neznamená, že nikdy nebude) a naše oblíbené: hledisko výzvy (stanete se hrdinou pouze čelbou překážkám).

Další praxe, kterou úspěšní vědci, tvůrci a podnikatelé používají k udržení dobrého přístupu, je soustředění se na lidi a věci, které mají význam. Můžete překonat cokoli – nejen strach z potenciálních ztrát, ale i bolest skutečných ztrát – tím, že se pevně držíte toho, co má opravdu význam.

Odolnost – schopnost přijmout ránu a zůstat stát – je důležitá. Ale je třeba ještě něco víc: naučit se transformovat nejistotu na příležitost. Jednou z možností, jak všichni můžeme objevit nové možnosti, je prostřednictvím brány neznáma. A nemusí to být bolestivý proces, pokud si prostě věříte.

Autor: Petr Horák

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy