Kolik děláte rozhodnutí?

Je pro Vás snadné se rozhodovat a nepochybovat? Kolik rozhodnut udělají třeba top manažeři? Fascinující čísla a souvislosti spojené s přemýšlením a správným rozhodnutím.

Dneska není vůbec těžké se uvařit. Ze všech stran na nás něco křičí, poutá naši pozornost, bere nám pozornost, bere nám sílu, velice nutně nám potřebuje něco říci. Některé věci přitom jsou opravdu důležité, něco je naprostý spam.

Běžný smrtelník udělá denně nějakých 35 tisíc rozhodnutí. Samozřejmě, že většina z nich není důležitých, jsou podvědomá a moc nás tedy nevyčerpávají. Řešíme, jakou nohou vykročíme, na koho se usmějeme a podobně. Denně ale také děláme celkem hodně rozhodnutí, která už vyžadují naše plné vědomí a navíc u nich i o něco jde. 

Neurověda zjistila, že zhruba 2 % času jsme ochotni věnovat skutečnému aktivnímu přemýšlení a vymýšlení. Když si vezmete, že jsme vzhůru nějakých 16, 17 hod. denně, což je zhruba 1000 min, tak opravdu aktivně přemýšlíme zhruba 20 min. To je možná až překvapivě málo. Věda také říká, že jakmile si vyčerpáme tato 2 % aktivního přemýšlení, máme pro daný den hotovo. Už nejsme schopni nic moc přetáhnout.

Můžeme se na to ještě vyspat, dát si přes den šlofíka a tím si baterky trochu dobijeme, každopádně berme, že nějaká 1až 2 min. aktivního přemýšlení za hodinu, to není žádná velká diskotéka

Každý den na nás působí více než 6000 reklamních sdělení (pokud jdeme do supermarketu, dostaneme se přes 10 000) a tyto různé nabídky po nás chtějí, abychom si jich všimli, posoudili a abychom si je vybrali. Zase další úkoly a další porce nejistoty k těm už 35 tisícům.

Jednotlivá čísla nemusí platit pro každého, je to průměr, který se může hrozně měnit podle toho kde jsme, co řešíme, koho potkáme. Takže ano, je to hodně vachrlaté, každopádně je docela zajímavé uvědomit si, kolik toho kolem nás vlastně je.

Průzkumy říkají, že průběžný manažer dělá denně 70 vědomých, větších rozhodnutí, to v principu také není úplně málo. Průměrný CEO prý rozhoduje ve 139 případech týdně o zásadních věcech. Zhruba polovina takových rozhodnutí je prý hotová do 9 minut, jen asi na 12 % potřebují hodinu a více.

Ne všichni pracujeme v top managementu velké korporace, ale v práci, doma, ve společnosti i v obchodě po nás neustále někdo chce na něco názor a rozhodnutí. K tomu si přidejme složitější, dlouhodobější a zásadnější věci - co s dětmi, partnerem, rodiči, se sebou. Potom není divu, že prostě nevíme, nebo si nejsme jisti… Volby děláme všichni, nic jiného nám nezbývá a navíc si za tím musíme i stát. 

Rozhodování je prý jedna z nejsložitějších a nejnáročnějších aktivit, které nás potkávají. Jsme často nejistí, pochybujeme. A není se moc co divit, protože svět kolem nás je stále více složitý a proměnlivý. Je zajímavé, že většinou je ten první pocit, primární rozhodnutí to, k čemu se nejčastěji vracíme a které si potvrdíme.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: Pexels.com

Články s podobnými tématy