Ptáci na krmítku, velká radost celý rok

22.03.2022

Přestože zimní krmení prospívá ptákům nejvíce, nedostatek potravy se může objevit kdykoli během roku. Krmením po celý rok jim dáte větší šanci přežít nedostatek potravy, kdykoli se objeví. Má to však řadu úskalí.

Podzim a zima

V tomto ročním dávejte na krmítko pravidelně jídlo i vodu. Za nepříznivého počasí krmte dvakrát denně, pokud možno ráno a brzy odpoledne.

Ptáci vyžadují během chladného zimního počasí vysokoenergetické (vysokotučné) potraviny, aby si udrželi tukové zásoby a přežili mrazivé noci. Používejte pouze kvalitní potraviny a zbytky. Staré rohlíky, nebo zbytky pečiva jsou sice plné masy, ale je tam minimum živin a ptákům tím spíše uděláte zle.

Vždy upravte podávané množství podle potřeby a nikdy nedovolte, aby se kolem krmítek hromadily nesnědené potraviny. Jakmile zavedete krmnou rutinu, snažte se ji neměnit, protože ptáci si na to zvyknou a podle toho načasují návštěvy.

Jaro a léto

Během letních měsíců ptáci vyžadují krmivo s vysokým obsahem bílkovin a krmit bychom měli pouze vybranými potravinami. Dobrá hygiena je životně důležitá, jinak může krmení způsobit více škody než užitku:

  • Slunečnicová semínka, ovesné vločky, máčené rozinky a rybíz, jemný strouhaný sýr, mouční červi, směsi pro hmyzožravé ptactvo, dobré semenné směsi bez sypkých arašídů,
  • Měkká jablka a hrušky nakrájené na polovinu, dobré jsou i banány a hroznové víno.
  • Někteří lidé používají namočené krmivo pro psy nebo kočky a konzervované krmivo pro domácí mazlíčky, ale to může přitahovat straky, vrány a kočky.
  • Nepoužívejte arašídy, tuk a chléb, protože mohou být škodlivé, pokud jimi dospělí ptáci krmí svá mláďata. 
  • Pokud chcete vyhodit arašídy, udělejte to pouze ve vhodných síťových krmítkách, která neumožní nabrat velké kusy arašídů, čímž se sníží riziko udušení mláďat.
  • Domácí tukové kuličky mohou v teplém letním počasí změknout a žluknout a je třeba se jim vyhnout. 
  • Komerčně vyráběné tukové tyčinky jsou vhodné pro letní krmení, ale všechny zbytky po třech týdnech zlikvidujte.

Články s podobnými tématy