“Řekl jsem vám víc, než jsem chtěl!” přiznává Václav Marhoul

11.05.2022

Zasvětit více než dvanáct let života svému snu natočit světový knižní bestseller dokáže jen opravdu silná povaha. Nepředstavitelné překážky, riskantní rozhodnutí a realizační peklo vzniku filmu Nabarvené ptáče k úžasu všech kolem překonal a dnes vyráží jako tvůrce přímý směr Hollywood. I v kontextu války na Ukrajině jeho myšlenky mrazí.

Typický tvrďácký výraz umocněný dýmem z cigaret a nekompromisními postoji. Pod zdánlivě tvrdou, vojenským drilem poznamenanou slupkou, před vámi stojí citlivý až křehký muž, kterého cestou do filmařské kanceláře v Lucerně potkalo více zkušeností než desítky našinců za celý život. Produkční z FAMU, manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví, klíčový člen Divadla Sklep, generální ředitel Filmových ateliérů Barrandov, voják v záloze, scénárista, producent a dříve podceňovaný filmový režisér.

„Oni to neprodali ani Spielbergovi, ale já prostě musím, nemohl bych žít nezkusit to, ta kniha změnila můj život…“ vyprávěl nám úplně posedlý před mnoha lety u kávy peripetie s majiteli Kosińského práv ke zfilmování veleslavné knihy. „On to dokázal!“ komentovali se zatajeným dechem lidé z branže premiéru na proslulém festivalu v Benátkách v roce 2019.  Pro mnohé absolutní blázen ukázal všem českým umělcům, že se i zázraky dějí.

Dnes je Ptáče historicky vůbec nejoceňovanějším tuzemským snímkem po celém světě a Václav Marhoul pro Hollywood připravuje film o republikánském senátorovi Josephu McCarthym. Opět se vydal na nové dobrodružství vstříc jinému žánru, navíc s hvězdným hereckým obsazením. Rozhovor jsme natáčeli před vypuknutím ruské invaze na Ukrajině a přesto nebo právě proto některé myšlenky doslova mrazí.

To vše a mnoho dalšího najdete v novém podcastu Magnoli:

Audio verzi si můžete poslechnout buď přímo zde:

Nebo na vašich oblíbených podcastových platformách:

 

Články s podobnými tématy