Umíte do toho nekoukat?

Běží nám dovolené a telefony to umí pokazit... Jak si odpočinout od telefonu a nedělat si u toho (zase až tak úplně) zle?

Podle statistik je celosvětově skoro 6 miliard uživatelů mobilních telefonů. Jak jste na tom vy?

Průměrný uživatel stráví každý den přibližně 3 hodiny a 10 minut na mobilním telefonu. To zahrnuje čas strávený na sociálních sítích, prohlížení obsahu, komunikaci a další činnosti. Závislostí na mobilních telefonech a digitálních technologiích trpí přibližně 20 % uživatelů. Přibližně 71 % lidí přiznává, že spí s telefonem vedle postele, a více než 50 % lidí používá telefon alespoň hodinu před spaním.

Nadměrné používání mobilních telefonů a digitálních technologií může mít negativní dopad na duševní zdraví. Studie ukazují spojitost mezi nadměrným používáním sociálních sítí a symptomy deprese, úzkosti a sociální izolace.

Průzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně praktikují digitální detox a omezuje používání mobilních telefonů, hlásí lepší duševní zdraví, zvýšenou produktivitu a vyšší kvalitu života.

Zde je několik zajímavostí spojených s digitálním detoxem:

Zlepšení spánku: Digitální detox může přispět ke zlepšení kvality spánku tím, že omezí expozici modrému světlu z displejů a umožní lepší relaxaci před spaním.

Zvýšení produktivity: Trávení příliš mnoho času online a neustálé přerušování notifikacemi z telefonu může narušit produktivitu. 

Přílišné zaměření na elektronická zařízení může ovlivnit mezipersonální vztahy. Digitální detox dává příležitost věnovat se skutečným interakcím s lidmi okolo sebe, posilovat vztahy a prožívat přítomný okamžik a také pomáhá uvědomit si závislost na technologiích a způsob, jakým je používáme. Tím, že si uděláte pauzu od telefonu, můžete získat jasnější pohled na svůj vlastní vztah k technologiím a případně přehodnotit své návyky.

Buďte realističtí

Pro mnoho lidí nemusí být úplné zřeknutí se všech forem digitální komunikace možné, zejména pokud skutečně spoléháte na to, že budete ve spojení kvůli práci, škole nebo jiným povinnostem.

A kdy je dobré omezit používání digitálních zařízení?

  • při jídle, zejména když stolujete s dalšími lidmi
  • když se probouzíte nebo jdete spát
  • když pracujete na nějakém projektu nebo koníčku
  • když trávíte čas s přáteli nebo rodinou
  • než jdete večer spát

Stanovte si limity

Pokud potřebujete svá zařízení během dne kvůli práci, zkuste si udělat mini detox na konci pracovního dne.

  • Vyberte si čas, kdy chcete internet vypnout, a pak se zaměřte na to, abyste strávili večer zcela bez věcí, jako jsou sociální média, textové zprávy, online videa a další elektronická rozptýlení.

Můžete například chtít během cvičení používat telefon k přehrávání playlistu Spotify nebo Apple Music, ale nastavení telefonu do režimu letadlo zajistí, že vás během cvičení nebudou rozptylovat telefonní hovory, textové zprávy, jiné zprávy nebo oznámení aplikací.

Omezení používání sociálních médií na přibližně 30 minut denně může výrazně zlepšit pohodu a snížit příznaky osamělosti a deprese.

Nepoužívání mobilních zařízení bezprostředně před usnutím může být také užitečné. Jeden z výzkumů zjistil, že používání mobilních zařízení je spojeno se špatnou kvalitou spánku, nedostatečným spánkem a nadměrnou denní ospalostí.

Vynechejte ležení v posteli a hraní na telefonu a zkuste si místo toho před spaním několik minut číst knihu nebo časopis.

Dalším způsobem, jak začít s digitálním detoxem, je vypnout na telefonu push notifikace. Mnoho aplikací sociálních médií, včetně Facebooku, Instagramu, Twitteru, Pinterestu a zpravodajských webů, posílá upozornění pokaždé, když dostanete zprávu, zmínku nebo nový příspěvek.

Místo toho, abyste kontrolovali aplikace nebo webové stránky pokaždé, když se objeví nová zpráva nebo příspěvek, vyhraďte si každý den určitý čas, kdy budete zprávy nebo zmínky kontrolovat. Pak si vyhraďte určitý čas, přibližně 20 nebo 30 minut, který věnujete dohánění a odesílání odpovědí.

Studie zjistily, že pouhá přítomnost mobilního zařízení, i když ho aktivně nepoužíváte, snižuje úroveň empatie a snižuje kvalitu konverzace při interakci s ostatními lidmi, což je jev, který vědci nazvali "iPhone efekt".

Je to možná drastické, ale zkuste nechat telefon doma...

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy