40 změn, které zvládne každý

Zkuste si do života pustit tyto drobnosti, které nebolí, ale které vám mohou zásadně změnit život. A co je na tom nejlepší - všechny jsou pozitivní.

  1. Nebrat si telefon do ložnice… Nechte ho jednoduše v jiné místnosti…
  2. Oběd jako hlavní jídlo dne. Pro řadu lidí je skvělé uvědomit si, že nemají moc času nebo chuť připravovat velké jídlo několik hodin před spaním, nebo je to už pozdě, na snídani není moc času… Tak proč nemít hlavní oběd? Prostě si to pojmenovat?
  3. Soustředit se na radost, nikoli na sílu vůle. Začněte cvičit, až když najdete aktivity, které budete zbožňovat nebo v nich uvidíte velký přínos (zhubnutí, posílení, relax), začněte jíst více zeleniny, až když najdete jídla, která vám chutnají…
  4. Pijte více vody. Ujistěte se, že pijete dostatek vody během dne pro hydrataci a zlepšení celkového zdraví.
  5. Už neříkat ano, když instinkt říká ne. I když riskujete, že někomu zkazíte náladu. Prostě děláte, co můžete a kdy můžete, což posiluje vaše vlastní štěstí a zachovává energii, abyste mohli pomáhat ostatním.
  6. Vizualizujte si to hezké, když to jen jde… Prostě si sami sebe představujte na hezkých místech, při něčem pěkném. Kdykoliv na to budete mít chvíli a jinak byste ztráceli čas, třeba s telefonem (na toaletě, při čištění zubů, čekání v autě nebo MHD).
  7. Kalendář na příští desetiletí. Když se budete dívat na svůj život v mnohem širším kontextu, budou mít jíný rozměr i jednotlivá rozhodnutí.
  8. Čištění zubů ve stoje na jedné noze. Každý večer nohu střídat. Tento drobný zvyk pomáhá držet rovnováhu, posiluje kotníky, kolena, kyčle... A je to zábavné.
  9. Číst složení jídla. Všechno je plné emulgátorů, aromat, barviv, zvlhčovadel, stabilizátorů, konzervantů, modifikovaných škrobů a sladidel. Třeba začnete žít zdravěji a řada lidí díky tomu i zhublo.
  10. Poslech klasické hudby v rádiu. Žádné zprávy, nebo hloupé řeči, prostě méně stresu. Zkuste třeba Český rozhlas D-Dur.
  11. Usmát se hned, jak se probudíte. Oklame to mozek a ten si řekne: Jé, dneska se cítím docela dobře! Je to tak jednoduchá věc a opravdu funguje.
  12. Diktujte… Počítače, telefony, tablety – všechno umí diktování – nesmírně vám to zrychlí den. Jen se nerozčilujte, pokud jsou tam překlepy – však to pochopíte nebo opravíte.
  13. Ranní cvičení nebo protahování. Zkuste si udělat krátkou cvičební rutinu nebo protahování hned po probuzení.
  14. Posílejte si hlasové poznámky. Když vás něco trápí, musíte si to zapsat, abyste to dostali z hlavy? To je dost časově náročné. Hlasové poznámky jsou efektivnějším způsobem, jak si psát deník a dostat to ze sebe.
  15. Dát si do koupelny (nebo kam se vejde) podložku na cvičení. Pokaždé, když jdete na záchod, musíte podložku překročit a může vás to nutit zastavit se a udělat pár posilovacích nebo protahovacích cviků.
  16. Pravidlo jedné minuty. Pokud je možné udělat nějaký úkol do minuty, tak to prostě hned udělejte - pověste si kabát; odpověďte na e-mail, umyjte hrnek. Je úžasné, co všechno se dá stihnout za jednu minutu.
  17. Zapalování svíček, když se mi zachce. Nejen v důležité nebo významné dny, ale i v ty „normální“ dny. Každý den si to zaslouží…
  18. Nezapomenout dýchat. Správný dech má ohromný dopad na duševní zdraví. Když se nad tím zamyslíte a uděláte to správně hned ráno, celý den si to budete lépe připomínat a dělat si jen dobře.
  19. Vědomě si vybírejte první a poslední myšlenku každého dne. Denně máme 60 000 až 80 000 myšlenek, ale 80 % z nich se opakuje a je negativních. Každé ráno si zkuste vybrat třeba nějakou posilující myšlenku a každý večer zase nějakou vděčnou, která vám pomůže změnit myšlení.
  20. Každý den jít ven. Je to nesmírně prospěšné pro duševní i fyzické zdraví a může to mít skutečně dominový efekt na celý život.
  21. Zpochybňování vlastních důvodů. Často se nechováme úplně racionálně. Mohou to být malé věci, které mohou mít velké následky… Od agresivní jízdy na kole nebo v autě až po odkládání lékařských vyšetření, protože by se nám nemusely líbit výsledky. Doporučuje se zeptat se sami sebe - "Když je to iracionální, proč to dělám?" Přestat dělat takové drobné „hlouposti“ nám může zachránit život.
  22. Sdílení sweetspots "sladkých míst". Takové ty okamžiky, kdy se cítíte dobře, v tom správném „flow“, jste na sebe hrdí, máte podporu, jste kreativní. Podělte se o ně s někým jiným a on vám to oplatí. Moc hezky to dodává sebedůvěru ve vztazích, v práci i v sobě samé(m).
  23. Nezavoláte si s blízkými? Věnujte čas svým blízkým a komunikujte s nimi pravidelně…
  24. Zavázat se k noční desetiminutové řízené meditaci. Najděte si je na YouTube nebo Spotify. Třeba po postupném prodlužování délky bez problémů zvládnete více. Zlepší se vám kvalita spánku, uklidníte se a ještě se naučíte pár dechových praktik.
  25. Pětiminutová přestávka v práci každých 90 minut. Zapsat do kalendáře a nenechat se ničím rušit. Tyto krátké přestávky vám dají možnost zklidnit mysl a brání, abyste byli v práci přetíženi.
  26. Odstranění pracovního e-mailového účtu z telefonu. Oslavují v práci přepracovanost? Přestože má zjevně negativní dopad a řada lidí kolem zažívá vyhoření? Drobné krůčky...
  27. Nastavení tapety telefonu na něco, co pomáhá udržet si nadhled. Nebo něco příjemného, důležitého. Nemáte ji dlouho nebo zbytečně „prázdnou“?
  28. Přijmout svou introvertní povahu. Často poznání, že jste introvert, umožňuje získat klid k načerpání nových sil.
  29. Šlofík. Místo abyste se tloukli do hlavy, že nemáte energii, dejte si přesně to, co potřebujete. Po zhruba 20 minutách se probudíte svěží na zbytek dne.
  30. Začněte s deníkem. Začněte si psát deník nebo si vytvořte zápis o svých cílech, myšlenkách a pocitech. Psali jsme o tom třeba ZDE.
  31. Dnes nepít alkohol. Žádná velká předsevzetí – neplánujte moc dopředu. Prostě si dejte úkol na dnešní den – jsou lidé, co to tak (ze dne na den) dotáhli až na desítky let…
  32. Snídat bílý jogurt s čerstvým ovocem. Má to mnohem hlubší dopad. Nálada je mnohem stabilnější, protože nemáte žádný sacharidový kolaps, dobré na zažívání, jednoduché na přípravu…
  33. Používání mýdla, které vám připomíná dovolenou. Vůně přesouvá mysl z „běžného“ režimu do relaxace s milými vzpomínkami…
  34. V pátek večer se odhlaste ze svých účtů na sociálních sítích. Můžete třeba číst knihy.
  35. Nenastavovat si ranní budík. Zkuste to, ono se to vůbec nezblázní a naučíte se budit bez něj…
  36. Přemýšlet o svém budoucím já. Když se vám například nechce uklidit prádlo, myslete na své budoucí já, které za hodinu také nebude chtít uklidit prádlo. Nemůžete tomu druhému já usnadnit život?
  37. Výměna všech ponožek (nebo spodního prádla) do stejnou barvu. Je to tip, z knihy o ADHD… Díky němu může být ranní příprava mnohem snazší a rozhodně to pomáhá s únavou z rozhodování.
  38. Všímejte si dobrých okamžiků. Když je vám příjemně, bezpečně, nebo se prostě jen bavíte, obracejte svou pozornost k tomuto pocitu. Trénuje to nervový systém, aby přešel z režimu bojuj nebo uteč. A je to příjemné.
  39. Zavázat se k přerušovanému půstu. Prostě s tím začněte…
  40. Sledovat západ slunce. Vědomé sledování západu slunce každý den může mít uklidňující účinek na mysl a pomoci vám zpomalit po hektickém dni.

Autor: Tomáš Poucha

Zdroj: představivost autora a Magnoli.cz 

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy

Show more
Jak se z peněz nezbláznit (a proč to má jméno)
Podcast
Osobní rozvoj

Jak se z peněz nezbláznit (a proč to má jméno)

Jak se nenechat ovládat penězi? Jak se na ně dívat – a jak se o nich, s nimi i bez nich rozhodovat?

Show more
Už nepracujte po osmé večer. Vážně. A zvládnete to.
Práce
Osobní rozvoj

Už nepracujte po osmé večer. Vážně. A zvládnete to.

Jak si nastavit hranice mezi prací a životem a nepropadat večernímu „ještě tohle dodělám“

Show more
Jak se rozhodovat, když nic nedává smysl
Osobní rozvoj

Jak se rozhodovat, když nic nedává smysl

Většina z nás touží po jistotě. Když víme, co se děje, máme šanci to ovlivnit. Když máme rámec, lépe se rozhodujeme. Jenže je to stále těžší.

Show more
Slyšíš mě vůbec?
Osobní rozvoj

Slyšíš mě vůbec?

V určitém bodě života – často právě kolem padesátky – začneme mít pocit, že už jsme toho slyšeli dost. V práci, v manželství, od dětí, od kamarádů. Všechno už známe, všechno jsme už slyšeli stokrát,...

Show more
Uč se, mozku!
Osobní rozvoj

Uč se, mozku!

42 vědecky ověřených tipů, jak se učit chytřeji, ne déle a všechny se hodí!

Show more
Květiny na talíři: Barevná revoluce ve vaší kuchyni
Osobní rozvoj

Květiny na talíři: Barevná revoluce ve vaší kuchyni

Jedlé květiny okouzlují nejen vzhledem, ale i chutí a benefity. Přineste si do kuchyně kousek přírody – a překvapení.

Show more
Dotahovat je sexy (a vůbec ne kvůli výkonu!)
Osobní rozvoj

Dotahovat je sexy (a vůbec ne kvůli výkonu!)

Jedna kniha, jedno rozhodnutí, které změnilo víc než samotný text. Tomáš dopsal svou knihu a spustil tím lavinu – nejen nápadů, ale i proměn v životech ostatních.

Show more
Emoce jsou pomalejší než myšlenky: proč srdce dobíhá až po hlavě
Osobní rozvoj

Emoce jsou pomalejší než myšlenky: proč srdce dobíhá až po hlavě

Naše myšlenky často uhánějí jako bláznivé, zatímco emoce spíš připomínají šneka. Proč to tak je – a co s tím můžeme udělat?

Show more
Jak svaly komunikují s mozkem? Používají molekuly naděje
Osobní rozvoj

Jak svaly komunikují s mozkem? Používají molekuly naděje

Pohyb není jen o spálených kaloriích – je to tajná zbraň proti stresu a špatné náladě. Vaše svaly totiž umí vysílat do mozku vzkazy plné naděje.

Show more
Jak se soustředit?
Osobní rozvoj

Jak se soustředit?

Těchto 7 návyků nemusí bolet a přitom mohou pomoci se uklidnit a "vyzenovat" si mysl

Show more
Jak si ulehčit rozhodování a zbytečně neztrácet energii?
Osobní rozvoj
Názory

Jak si ulehčit rozhodování a zbytečně neztrácet energii?

Pocit váhání a vyčerpání z rozhodování známe všichni. Jak se v tom vyznat? Jak si pomoci? Tady je celá řada tipů.

Show more
Podpořte novou knihu Tomáše Pouchy: Je to vaše volba!
Osobní rozvoj
Osobnosti

Podpořte novou knihu Tomáše Pouchy: Je to vaše volba!

Rozhodování se nikde neučí. Rozhodně ne pro běžný život – v práci, vztazích nebo klid v životě. Jeden ze spolumajitelů Magnoli o tom napsal knihu.

Show more
Magnoli playlist s TOP alby 2024 je tady
Osobní rozvoj
Názory

Magnoli playlist s TOP alby 2024 je tady

Zaujal vás náš výběr toho nejzajímavějšího ve světě hudby v roce 2024? Tady je pro vaše pohodlí další Magnoli playlist

Show more
Proč být otevření novým pohledům?
Osobní rozvoj

Proč být otevření novým pohledům?

Svět je plný rozdílných názorů a zkušeností. Právě schopnost naslouchat, chápat a rozšiřovat si obzory nás může posunout dál. Proč?

Show more
Co se v novém roce naučíte?
Osobní rozvoj

Co se v novém roce naučíte?

Ve středním věku se u nás nevzdělává skoro nikdo... Učit se můžeme stále… Jak jste na tom? A je to vůbec možné?

Show more
Pojďte se něco naučit
Osobní rozvoj

Pojďte se něco naučit

Nový rok je tady –⁠ můžeme se podívat do budoucna. Dáváme si předsevzetí, plánujeme a věříme, že právě letos to bude jiné. A co kdyby letos opravdu bylo?

Show more
Tomáš Sedláček: Imaginace střev jako klíč k přežití
Osobní rozvoj

Tomáš Sedláček: Imaginace střev jako klíč k přežití

S naším předním ekonomem a filosofem jsme se bavili o tom, jak úžasné je lidstvo. Přinášíme další silné myšlenky z Magnoli akce Čáry v písku.

Show more
Pískání: Bizarní dovednost, na kterou málokdo myslí
Osobní rozvoj

Pískání: Bizarní dovednost, na kterou málokdo myslí

Máte pocit, že už jste zkusili všechno? Jógu, meditační omalovánky, pletení? Možná je čas vrhnout se na skutečně bizarní a nečekaně návykovou zábavu – pískání.

Show more
Tomáš Sedláček - Jak se mění ekonomika?
Osobní rozvoj

Tomáš Sedláček - Jak se mění ekonomika?

V rámci setkání Čáry v písku jsme se s naším předním ekonomem a filosofem bavili o tom, jak se pomalu přesouváme od hmoty k nehmotnému a dál k duchovní sféře.

Show more
Luxus, který si můžete dovolit? Co to je?
Osobní rozvoj

Luxus, který si můžete dovolit? Co to je?

Co je pro vás luxusem? Není to jen o drahých věcech, ale o chvílích, hodnotách a rozhodnutích. Možná zjistíte, že to, po čem toužíte, máte na dosah – stačí se na to podívat jinak.