6 přínosů malování pro mozek a zdraví

Malujete? Měli byste! Je to zábavný koníček, který navíc bystří mysl a přináší řadu zdravotních výhod.

Připravili jsme pro vás šest výhod malování, které podporují duševní zdraví a zlepšují celkovou kvalitu života.

1. Podporuje tvůrčí růst

Mnoho lidí se v mládí zařadí buď do škatulky pravého, nebo levého mozku a pak se rozhodnou, že takoví budou po zbytek života. Malování jde nejsnáze uměleckým lidem s pravým mozkem. To však nutně neznamená, že leváci nebudou mít z malování prospěch.

2. Posiluje paměť

Malování posiluje paměťové schopnosti a působí na bystřejší mysl prostřednictvím konceptuální vizualizace a realizace. Lidé, kteří často využívají tvůrčí aktivity, jako je psaní, malování a kreslení, mají menší šanci, že se u nich s přibývajícím věkem objeví nemoci způsobující ztrátu paměti.

3. Rozvíjí schopnost řešit problémy a motorické dovednosti

 Mnoho lidí si myslí, že malování zlepšuje pouze tvůrčí schopnosti, ale mnohé by překvapilo, že podporuje také kritické myšlení. Umělec musí přemýšlet koncepčně, aby při malování přivedl k životu více řešení. To, co si umělec představuje na začátku malby, se v průběhu malování často drasticky mění kvůli omezením barev nebo nečekaným výsledkům, které se objeví během umělecké realizace. Umělecká vize se v průběhu malování vyvíjí, čímž se budují důležité dovednosti pro řešení problémů. Přemýšlení mimo rámec se pro malíře stává druhou přirozeností.

4. Přináší úlevu od stresu

Malování a další umělecké aktivity nabízejí emoční uvolnění nebo východisko pro lidi, kteří se potýkají se stresem nebo prožívají stresující okamžiky ve svém životě. Soustředění na malování umožňuje mysli člověka uvolnit se a zbavit se všech problémů a požadavků, které mohly vést ke stresu.

5. Podporuje optimistický přístup

Malíř začíná tím, že si vytyčí cíle, aby se posunul ve svých malířských dovednostech a stal se zkušenějším umělcem. Když člověk dosáhne další úrovně dovedností, jeho úspěch vzbuzuje pozitivní emocionální reakce. Postupem času malířův pokrok a dovednosti odradí negativní emoce a poskytnou člověku potěšení a štěstí. Malování zvyšuje sebevědomí a inspiruje lidi k dosažení nových úrovní dovedností.

6. Podporuje emocionální růst

Umělci si prostřednictvím procesu malování vylévají své emoce. Tato praxe podněcuje jedince k tomu, aby se podívali na svůj vlastní emocionální stav a zhodnotili emoce, které si možná ani neuvědomují. Uvolňování emocí prostřednictvím uměleckých děl je katarzním zážitkem pro mnoho lidí všech věkových kategorií. Mnoho terapeutů ostatně navrhuje malování nebo kreslení jako léčbu pro pacienty, kteří prožili psychicky bolestivá setkání. Uvolňování emocí malováním podporuje uzdravení prostřednictvím abstraktního vyjádření emocí.

I když malování možná příliš nepřispívá k fyzické kondici, kognitivní přínos pro celkové zdraví je neuvěřitelně cenný.

Pokud byste se v této oblasti chtěli zlepšit, mrkněte se třeba na tenhle online kurz - může to být dobrý začátek a i když Vám tento styl není úplně blízký, můžete si odpočinout:

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy