7 důvodů, proč domácí mazlíček obohatí váš život

Někteří lidé trpí na psy, jiní na kočky. Asi neexistuje jedno dokonalé zvíře pro každého, existuje ale mnoho důvodů, proč byste si ho mohli pořídit. Pojďme se na ně podívat, třeba už jen to nám udělá malou radost.

Zatímco nedávná studie provedená organizací ASPCA zjistila, že 35 % amerických domácností má kočku a 44 % má psa, rozhodnutí pořídit si domácího mazlíčka vyžaduje hodně zvážení. Budete muset zvážit, jaký druh zvířete bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu. Výběr na základě úrovně vašeho odhodlání by vám měl poskytnout dobrou představu o tom, jaký typ domácího mazlíčka nejlépe zapadne do vašeho životního stylu a priorit. 

Domácí mazlíčci jako psi a kočky nabízejí svým majitelům společnost, porozumění a nerozbitné pouto oddanosti, které jinde nenajdou. Jiná domácí zvířata, jako jsou ptáci, ryby a plazi, poskytují majitelům strukturu a účel každodenního života prostřednictvím rutiny péče o domácí mazlíčky. Každodenní rutina péče o vašeho mazlíčka je velmi uspokojující pro majitele domácích mazlíčků, kteří mají pocit, že jim možná chybí účel. Výhody vlastnictví zvířete jsou značné. Vybrali jsme pro vás ty klíčové.

1.Rozesmějí vás každý den

Ukázalo se, že smích snižuje stres, zlepšuje vaši náladu, posiluje vaši odolnost a může dokonce spálit kalorie! Pravidelný smích by se neměl podceňovat. Majitelé koček se válejí smíchy a sledují, jak jejich kočka honí laserové světlo nebo hračku z peří. Majitelé psů se nemohou ubránit chichotání, když pejsci skáčou radostí nebo se honí za vlastním ocasem. Čas strávený s vaším domácím mazlíčkem vám den za dnem jistě poskytne šťastné a zábavné okamžiky.

2.Naučí nás nezištnosti

Autor Donald L. Hicks řekl, že „ti, kdo učí o lidskosti, nejsou vždy lidé “. Domácí mazlíčci často učí své majitele o nesobeckosti hlubším způsobem, než by to dokázala jiná osoba. Když majitelé zvířat mají se svými mazlíčky silné pouto, udělají vše, aby jim pomohli, když mají hlad nebo potřebují lékařskou pomoc. Jako lidé chápeme, že jejich samotné přežití je v našich rukou. A to nás učí hodnotě nesobeckosti.

3.Získáme nové přátele

Místo toho, abyste se stáhli do své komfortní zóny, vlastnictví domácího mazlíčka vás zavede do nových společenských situací, jako jsou společné aktivity jiných majitelů zvířat. Fungují jako úžasný „lamač ledů“ při každodenních činnostech, jako je procházka se psem, výlet do psího parku nebo účast na akcích zaměřených pro domácí mazlíčky. Setkání s dalšími majiteli, kteří mají podobné zájmy, osobně nebo prostřednictvím online fór poskytne majitelům domácích zvířat, kteří mohou být plaší, způsob, jak získat nové přátele.

4.Jsou nejlepšími společníky

Jak stárneme nebo se mění náš vztah, osamělost může vést k depresi nebo jiným emocionálním problémům. Domácí mazlíčci tu pro vás budou vždy, ať se děje cokoliv. Domácí mazlíček vám může poskytnout vynikající podporu a společnost prostřednictvím svého přirozeného smyslu pro empatii bez toho, aby cokoliv očekával. Ve skutečnosti mnoho lidí  upřednostňuje společnost svého zvířete před společností jiných lidí. Vždy se budete moci spolehnout na to, že váš věrný malý kámoš bude u toho, když se potřebujete uvolnit, plakat nebo jen chcete na chvíli na něco zapomenout.

5.Zůstanete v lepší formě

Vlastnictví domácího mazlíčka zlepší vaše fyzické, duševní a emocionální zdraví. Kromě fyzické aktivity, duševního pohodlí a důsledné emocionální podpory vám ve skutečnosti prodlouží život. American Heart Association uvádí, že fyzické cvičení, které získáte při hraní a procházkách se psem, se pozitivně podepíše např. na vaší silnější imunitě, snížení rizika obezity, zlepšení krevního tlaku, snížení rizika srdečních chorob či rakoviny prsu.

6.Úleva od stresu

Majitelé domácích mazlíčků vám potvrdí, že již společný pobyt výrazně snižuje stres, deprese a úzkost. Studie prokázaly zvýšení hladiny hormonů snižujících stres (dopaminu a oxytocinu) a snížení hladiny hormonu způsobujícího stres zvaného kortizol pro majitele domácích zvířat. Závěry ze zajímavé studie zveřejněné v časopise Science odhalily, že když se majitel zvířete podíval do očí svého mazlíčka, hladina oxytocinu se zvýšila jak u majitele zvířete, tak u jeho mazlíčka. Společnost, pravidelná fyzická kondice a možná právě ty rozkošné štěněcí psí oči pomohou vašemu psychickému stavu a lépe vám pomohou zvládat každodenní výzvy.

7.Přínos pro rozvoj vašich dětí

Pořízení domácího mazlíčka pomůže vašim dětem prohlubovat životně důležité dovednosti a vlastnosti, jako jsou empatie, zodpovědnost, rutina a struktura. Vztahy vašich dětí se svými mazlíčky jsou skutečně výjimečné a mimořádné. Naučit se důležité kroky k budování charakteru, jako je zodpovědnost a dodržování plánu péče o blízké zvíře, bude mít dalekosáhlé výhody po zbytek jejich života. Podobně jako zásadní roli, kterou hrají domácí mazlíčci a terapeutická zvířata v životech svého majitele, nabídnou mazlíčci vašim dětem stejný typ úžasné emocionální podpory po celé jejich dětství.

Články s podobnými tématy