Pojďte napsat knihu! Aby se to hýbalo a vůbec to (všechno) napsali

Sedmý díl: Jak to ze sebe všechno vyndat? Vylít? Dostat do světa a jak to má být dlouhé?

Napište vyzvracenou verzi své knihy

Téměř všichni autoři umí své nápady sepsat. Nejvíce potřebují to, co jsme již probrali: definované umístění knihy a jasný knižní plán. Odtud už je samotné psaní snadné.

Problémy vznikají v myšlení, které se týká psaní. V této fázi se autoři zaseknou. Existuje však velmi dobrá rada, jak se tomu jednoduše vyhnout: Dejte si svolení napsat průměrnou první verzi.

Většina začínajících autorů má představu, že profesionální spisovatelé vydávají úžasné první návrhy nebo že jejich první návrh musí být opravdu dobrý. To je nesmysl. Všichni, i ti nejúspěšnější vyprodukují své první návrhy jako naprostý brak. Horší než průměrné. Prostě příšerné. Ale nemá smysl se tím trápit – je možné je upravovat, dokud nebudou lepší. Citát Barbary Kingsolverové mluví za vše: "Na začátku si dejte svolení napsat špatnou knihu. Revidujte, dokud to nebude špatná kniha.

Mnoho lidí se potýká s tím, že si musí dát svolení napsat průměrnou první verzi, proto někteří autoři vyvinuli koncept zvaný "vyzvracená verze". Je to proto, že když zvracíte, nezáleží vám na tom, abyste vypadali krásně. Když zvracíte, chcete to ze sebe prostě všechno dostat, protože jen tak to máte za sebou.

Na zvracení je skvělé to, že na rozdíl od zvracení před lidmi je vaše zvracení určeno POUZE vám. Jste jediný člověk, který ho kdy uvidí, a upravíte ho ještě předtím, než ho uvidí váš editor. Tím, že se soustředíte jen na to, abyste ho dostali ven, vám to zabrání číst a upravovat za pochodu, což vás nevyhnutelně zpomaluje a zdržuje.

Když napíšete něco, o čem si myslíte, že je to brak, prostě si řekněte: "To je problém pro mě v budoucnosti!" a pokračujte dál.

Napište svůj vyblitý návrh co nejrychleji. Nezastavujte se. Neupravujte. Pokračujte vpřed, aniž byste se ohlíželi zpět, dokud nebude zvratková předloha hotová. A prostě ho nečtěte, neexistuje, pokračujte, dokud nebude váš vyblitý návrh hotový.

Nejrychlejší způsob, jak zničit vyzvrácený návrh, je začít ho upravovat, než ho dokončíte. Pokud začnete upravovat svůj zvratkový návrh, zaseknete se. Pokud budete editovat ve fázi vomit draft, v nejlepším případě zdvojnásobíte čas, který vám psaní knihy zabere.

Používání metody zvraceného návrhu umožňuje dvě věci:

  1. Pozastaví vaše sebehodnocení.
  2. Vytváří dynamiku díky každodenním vítězstvím (získání 250 slov denně a oslava toho, že se to sčítá a přehodnocuje to, jak se vidíte).

Pokud upravujete během psaní, zcela to vaši knihu vykolejí. Tyran ve vašem mozku, ta vaše část, která je na sebe směšně tvrdá, vás začne odsuzovat a stydět se za vás a v nejlepším případě vás zpomalí - ne-li úplně zabije vaši motivaci.

Jak dlouhá by měla být vaše kniha?

Exsituje jednoduché doporučení na délku knihy - měla by být co nejkratší a nic nevynechat. Neměli byste psát s myšlenkou na délku, ale měli byste pamatovat na to, aby vaše kniha byla co nejkratší a nejkoncentrovanější. Kratší knihy jsou mnohem lepší. Lépe se prodávají a jsou čtivější, poutavější a působivější.

Údaje, které o tom máme, jsou zcela jasné: knihy do 100 stran se neprodávají tak dobře (nižší vnímání hodnoty), knihy mezi 100 a 199 stranami se prodávají nejlépe, knihy mezi 200 a 299 stranami se prodávají téměř stejně dobře jako ty stovkové a knihy nad 300 stran se prodávají nejméně (tato délka je velkou investicí času).

Jako pravidlo lze předpokládat zhruba 200 slov na tiskovou stránku, takže 100-199 stran je 20-40 tisíc slov. A 5-20 kapitol je obvykle to, co funguje nejlépe.

  1. Pojďte napsat knihu! Co je na tom těžkého?
  2. Jak udržet disciplínu?
  3. Proč chci vlastně psát?
  4. Píšete knihu? A pro koho?
  5. A o čem tedy vlastně bude Vaše nová kniha?
  6. Osnova kapitol, úvod a závěr
  7. Aby se to hýbalo a vůbec to (všechno) napsali
  8.  Jak vlastně psát?
  9. Aby se to dalo číst
  10. Nekonečné úpravy a dokončení

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy