Tucet výhod toho, být už trochu starší

Připravili jsme seznam věcí, které je dobré si občas připomenout, protože přichází s vyšším věkem a nejsou vůbec špatné. I když třeba zrovna váš seznam může být mnohem, mnohem delší...

Tak schválně, co z toho už máte? Nebo co rozhodně nená váš případ?

1. Nemusíme mít vždycky pravdu

Pamatujete si, když jste byli mladší, jak důležité bylo mít pravdu? No, s přibývajícími léty začínáme chápat, že to možná není tak důležité. Občas můžeme být mimo, občas je zajímavé poslechnout si názor někoho jiného a dost často vlastně ani moc nezáleží a tom, kdo má pravdu

2. Nemusíme soudit

Kdo jsme, abychom někoho soudili, dostává s přibývajícím věkem trochu jinou hloubku. Materiální statky přestávají být tak důležité, ambice klesají, dochází nám, že věci nemusí být vždy černobílé a umíme žít s tím, že někdo je prostě kretén, ale to neznamená, že ho odsoudíme.

3. Začínáme chtít méně

Tak, jednak už toho hodně máme, dokážeme posoudit kvalitu, která nám vyhovuje, hodně jsme vyzkoušeli, takže nám toho prostě hodně odpadne. Nemám teď na mysli ty z nás, kdo mají potřebu si všechno schovat, co kdyby náhodou, nebo že se jednou o to budou děti rvát (to možná přijde v pozdějších stádiích života).

4. Získáme větší jistotu při rozhodování

Nejsem si úplně jistý, že věk přináší moudrost (to je spíš přání), ale může přinést větší sebedůvěru a hlavně spoustu zkušeností ze všech chyb a zjištění, které máme za sebou.

5. Děti se stanou našimi přáteli

Je těžké považovat své děti za přátele, když jsou na nás nejprve tak závislé a pak třeba v pubertě se proti nám bouří. Když se stanou dospělými a vstoupí do vlastního života, najednou je vztah jiný sice u nich můžeme vidět, že dělají stejné nebo i větší hlouposti než my, ale už jedeme v bodech 1 a 2, takže nám to tak nevadí.

6. Chápeme, že nemá smysl někomu říkat, co má dělat

V určité fázi svého života můžeme cítit nutkání poskytnout radu každému v okolí a myslíme si, že jim tím prokazujeme laskavost. S věkem nám může dojít, že to možná není moc příjemné, když vám někdo dává rady, o které jste nežádali a jak říká klasik - Pokud chceme někomu skutečně pomoci, zkusme ho vyslechnout.

7. Být za blázna nemusí vadit

Když dosáhneme určitého věku, začne nám méně záležet na tom, co si myslí ostatní lidé, a nebrat se opět tak vážně.

8. Víme, co je důležité

Nemusíme být úplně osvícení, ale uvědomíme si, že některé věci v životě mají jinou hodnotu, než jiné. Dá nám to úplně jinou svobodu a pohled na svět. Uvědomujeme si, že život je krátký, takže je méně pravděpodobné, že budete ztrácet čas s lidmi, činnostmi nebo aktivitami, které nemají cenu.

9. Umíme se krotit

Studie prokázaly, že starší lidé mají obvykle lepší sociální dovednosti, vyšší úroveň tolerance a větší empatii než mladší kolegové. Větší schopnost v emoční oblasti pomáhá snižovat stres u jednotlivce a zároveň zlepšuje život lidem v jeho okolí.

10. Můžeme si více a více dělat to, co chceme

Po celý dospělý život máme hrozně povinností - společenský život, romantický život a profesní život a každá z těchto sfér s sebou nese dlouhý seznam úkolů. Průzkumy ukazují, že s přibývajícím věkem začínáme mít více času věnovat se dříve zanedbávaným zájmům a činnostem. Jak nám připomíná citát často připisovaný anglické spisovatelce George Eliotové: "Nikdy není pozdě stát se tím, čím jsi mohl být."

11. Stabilní kariéra a životní situace

Ve středním věku mnoho lidí dosáhne určité stability v kariéře a životní situaci. Mladším generacím může být inspirativní vidět, jak se vyrovnávají s výzvami a dosahují svých cílů.

12. Více času pro zájmy a koníčky 

S postupujícím věkem mohou lidé mít více času pro své zájmy a koníčky. Pro mladší lidi může být motivující vidět, jak si lidé ve středním věku užívají své volnočasové aktivity a hledají radost ve věcech, které milují.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy