Celý svět v čokoládě

Až si příště dáte svoji oblíbenou, všimněte si, jaké země se na jejím vymýšlení a vyrábění podílely. Máme pro vás pár příkladů. Kdybyste si měli vybrat podle toho, jakou máte nejraději čokoládu, kam byste se vypravili?

Bára Nuňez 

Mezinárodní Den Čokolády se celosvětově slaví 7. Července. Jak byste ho mohli letos oslavit? Celý svět je spojený s čokoládou. Až si příště dáte svoji oblíbenou, všimněte si, jaké země se na jejím vymýšlení a vyrábění podílely. Máme pro vás pár příkladů. Už jste na těchto místech byli? Kdybyste si měli vybrat podle toho, jakou máte nejraději čokoládu, kam byste se vypravili?

  • Jižní Amerika: Podle Mentalfloss se první ohlasy o čokoládě objevily v Latinské Americe. Aztékové si kakaových bobů cenili natolik, že z nich v době vrcholu jejich civilizace udělali dokonce měnu. Nakolik si čokoládu ceníte vy?
  • Velká Británie: Pevnou čokoládovou hmotu jak ji známe poprvé vyrobili v roce 1729 dva cukráři ve Velké Británii, The Fry and Sons shop, a nazvali ji “čokoláda k snědku”. Velká Británie se také pyšní vynálezem úplně první čokoládové tyčinky v roce 1842, a to tyčinku značky Cadbury, jejíž Cadbury Dairy Milk je dodnes nejprodávanější čokotyčka na světě.
    • Už jste ji měli?
  • Švýcarsko: Mléčnou čokoládu vymysleli ve Švýcarsku v roce 1875. Její objevitel, Daniel Peter, přišel po osmi letech usilovné práce na to, že tajnou ingrediencí je kondenzované mléko.
    • Do té doby existovala pouze čokoláda hořká, ale dnes už máme i další zajímavé typy, znáte je?
  • Francie: Země galského kohouta má hned několik slavných historických osobností, které milovaly čokoládu: Marii Antoanetu, která si libovala s horké čokoládě, a Napoleona, který čokoládu nechával servírovat svým důstojníkům před bitvou.
    • A co vy, dáváte si čokoládu spíš na relax, nebo na kuráž?
  • Západní Afrika: Nejvíc kakaových bobů podle National Confectioners Association produkuje Západní Afrika, kde se nachází až 1.5 milionu kakaových farem, které často spravují takzvané kakaové rodiny. Je to dřina, protože kakaovník se může “dožívat” až 200 let, ale kakaové boby plodí pouze okolo 25 let, jak vysvětluje Mentalfloss.
  • Už jste někdy byli v Africe a zkusili místní čokoládu nebo aspoň boby?

Články s podobnými tématy