Chcete se vytahovat? Připravte na vánoční večírek toto...

Tohle jsou některé z nejdražších potravin na světě. Řada se těžko shání, ale je to drahé a co je drahé, nemá každý, tak se aspoň můžete pořádně vytahovat.

Některé z těchto lahůdek jsou tak vzácné, že je můžete sehnat jen v určitém ročním období nebo na určitých místech - a jiné jsou tak náročné na přípravu, že je mohou jíst jen profesionálové (to ale třeba nějak ošvindlujete). Některé jsou zase tak vzácné, že si můžete zahrávat se zákonem, nebo minimálně etikou...

Párek z kaviáru - je považován za jedno z nejluxusnějších jídel na světě a je vyroben z vajec zlatého kapra, která jsou vysoko ceněná pro svou chuť a texturu. Dáte si s křenem a hořčicí?

Páví vajíčka - jsou také považována za velmi vzácná a jsou ceněna pro svou chuť a vzhled. Páví vajíčka se obvykle používají v různých pokrmech, jako jsou omelety nebo vaječné omáčky. Doporučujeme se slaninou!

Kaviár beluga - ten asi budete znát od Jamese Bonda, který se s ním po večerech cpával a je vyroben (ten kaviár) z vajíček velkého bělouše, který žije v Kaspickém moři, a je považován za jednu z nejdražších a nejvzácnějších druhů kaviáru na světě. Ten si určitě mažete na chleba.

Foie gras - asi dost známé, ale stále dost drahé jídlo z jater hus nebo kachen, které jsou krmeny zvýšeným množstvím potravy, aby se jim tyto vnitřnosti výrazně zvětšily. Způsob chovu je kontroverzní a je zakázán ve většině zemí, což z něj (také) dělá velmi vzácné jídlo. Kdo to má pořád jíst...

Pangolin maso - jedná se o malé šupinaté savce vyskytující se v Africe a jihovýchodní Asii. Jejich maso je považováno za velmi vzácné a ceněné v některých kulturách, ale jejich lovem je zakázán kvůli ohrožení jejich druhu. Jak byste je vařili - na paprice? 

Selka - nejedná se o farmářovu ženu, ale o jídlo z ledvin malého přežvýkavce zvaného selka, který žije v některých oblastech Grónska. Selka se považuje za vzácné jídlo kvůli malému počtu zvířat, které se dají lovit, a také kvůli náročnosti přípravy. Na cibulce!

Ptačí hnízda - skládají se ze slin jeskynních ptáků v jihovýchodní Asii. Hnízda sbírají vycvičení ptáci a poté se očistí a uvaří, aby se z nich dala připravit polévka. Chuť je "slaná, sladká a mírně hořká". Ptáci jsou ohroženým druhem kvůli ztrátě životního prostředí v důsledku lidského rozvoje, takže sběr jejich hnízd je v některých zemích omezen nebo nezákonný.

Bílý lanýž Alba - asi netřeba představovat - jen pro zajímavost - nejdražší hlíza vyšla v roce 2007 na 330 000 USD. Vhodné na smaženici.

Jedlé zlato - asi po něm nepřiberete, možná naopak - pár gramů se nabízí cca za 2 tisíce korun. Nejvíce asi umí žít v USA - tam s ním v kasinech často zdobí zmrzlinové poháry. To byste si dali, co? 

Jamon Iberico de Bellota -  kýtu máslového jamonu bohatého na umami, který se vyrábí z prasat Iberico krmených žaludy a chovaných v západním Španělsku - cena cca 3 500 EUR. Na rohlík? 

Japonské hovězí wagyu - Intenzivně tučné hovězí maso Wagyu z Miyazaki je považováno za nejlepší v Japonsku. Za krávu plemene Matsusaka se v roce 2002 na trhu platilo 50 milionů jenů, tedy skoro 400 000 EUR. Vývar?

Kuře Ayam Cemani - je známé svým charakteristickým černým peřím a zobákem, pocházejí z Indonésie. Jejich neobvyklé zbarvení je způsobeno hyperpigmentací.
Kuřata Ayam Cemani jsou ceněna pro své maso, které je velmi křehké a chutné. Jedná se o jedno z nejdražších plemen kuřat na světě, cena jednoho kusu se pohybuje kolem 2 000 USD. Na paprice? 

Houby Matsutake - Nejdražší houba na světě se může prodávat až za 2 000 dolarů za kilo. Tyto japonské houby mají sladkou, ale zároveň pikantní chuť, která může být pro někoho nezapomenutelná! Udělal bych z toho houbovku!

Sýr Pule - často považován za nejdražší sýr na světě, vyrábí se z oslího a kozího mléka a pochází z Balkánu, kde je považován za delikatesu. Tento sýr je bílý a má výraznou, štiplavou chuť. Jeho výroba je obtížná - oslí samice, zvané jenny, produkují asi 2 litry mléka denně, zatímco krávy až 60 litrů. Proto může kilogram sýra pule stát až 1 700 dolarů. Zní to divně - do pomazánky s tím!

Elfský med - cena činí 6 800 dolarů za kilogram a je získávaný profesionálními horolezci z jeskyní v severovýchodním Turecku, je ceněn pro své jedinečné vlastnosti. Tento vzácný med je bohatý na antioxidanty a minerály a je považován za med posilující imunitu. Do čaje s ním!

Ryba fugu - známá japonská ryba (porce až 500 dolarů) může být při nesprávné přípravě smrtelně nebezpečná. Obsahuje jed tetrodotoxin a mohou ji připravovat pouze kuchaři, kteří prošli tříletým nebo delším školením. Ryba známá také jako fugu tygří má jemnou chuť a mírně žvýkací konzistenci. To nebude do pomazánky...

Černý meloun - Toto výrazné japonské ovoce, které patří k nejdražším potravinám, je známé také jako meloun Densuke. Tyto melouny se sladkou a křupavou chutí pocházejí z ostrova Hokkaidó. Pro pěstování potřebují prostor a několikaměsíční péči, takže jich bývá k dispozici méně než 100 000 ročně. Vzhledem k tomuto nedostatku se melouny Densuke mohou v aukci vydražit až za 6 000 dolarů. V Japonsku jsou ceněným dárkem při zvláštních příležitostech, jako jsou svatby. To by si někdo zkusil plivat semínka...

Tuňák modroploutvý - cena může dosáhnout 10 000 dolarů za kilo. V lednu 2020 se na rybím trhu Toyosu v Tokiu prodal 600kilový tuňák modroploutvý za závratných 1,8 milionu dolarů. Tuňák obecný má masitou strukturu a jemnou chuť. Tuňák jižní je však kriticky ohrožený, tuňák obecný z Atlantiku je ohrožený a tuňák obecný z Tichého oceánu je zranitelný. Tak toho si nedávejte!

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy