Co dělat, když toho alkoholu bylo nějak moc?

14.07.2022

Přinášíme čtyři způsoby, jak vyplavit alkohol z těla a minimálně zmírnit následky divoké oslavy

Alkohol se obvykle odbourává rychlostí přibližně 100 ml za hodinu - zjednodušeně řečeno, zpracování jednoho nápoje obvykle trvá jednu hodinu. Jak dlouho alkohol zůstane ve vašem těle, závisí pouze na hladině alkoholu v krvi. Tato hladina se může lišit v závislosti na vašem pohlaví, hmotnosti, věku, počtu vypitých nápojů za jeden večer nebo dokonce na druhu vypitého alkoholu.

Alkohol je toxin, který je třeba z těla vyloučit, abychom mohli normálně fungovat. 10 % tohoto toxinu se může přirozeně uvolňovat prostřednictvím tělesných funkcí, jako je pocení, dýchání a močení. Zbytek je na játrech, která detoxikační proces přebírají.

Zde je několik způsobů, jak pomoci játrům, aby byla v obraze a vyplavovala alkohol z těla:

Vyspěte se

Dlouhý spánek sice fyzicky nevyplavuje alkohol z těla, ale je to dobrý krok k tomu, aby se tělo vrátilo do normálu. Alkohol způsobuje neklidné a přerušovaný spánek, ale rozhodně to za to stojí.

Pijte hodně tekutin

Je známo, že alkohol způsobuje dehydrataci, což může způsobit bolest hlavy a ráno se můžete cítit letargičtí. Abyste své tělo opět nabudili na tekutiny, mějte po ruce tyto tři tekutiny:

  • Voda: bojuje proti dehydrataci a navrací vodu zpět do organismu.
  • Nápoje s elektrolyty, které pomohou tělu udržet si vodu, kterou pijete.
  • Čaj: pomáhá zmírnit nevolnost a závratě - přidejte zázvor nebo něco jiného s fruktózou, abyste urychlili metabolismus alkoholu.

Dostaňte do těla jídlo

Jídlo je asi nejdůležitějším způsobem, jak vyplavit alkohol z těla. Toxiny obsažené v alkoholu mohou způsobit nízkou hladinu cukru v krvi a dokonce i kolapsy, proto je důležité to vyvážit a dostat do těla nějaké jídlo. Pokud se vám zdá, že je vám z jídla příliš nevolno, zkuste něco lehkého, například vajíčka nebo krekry. Později, až to vaše tělo zvládne, zkuste jíst maso a další potraviny bohaté na vitamin D.

Vypotit alkohol

I když pohyb může být to poslední, co chcete dělat, může skutečně pomoci. Nejenže pocení a hlubší dýchání umožní přirozeně uvolnit toxiny, ale větší přísun kyslíku může pomoci vašim játrům snáze toxiny filtrovat. Pro uvolnění endorfinů doporučujeme krátkou procházku venku nebo i cvičení s nízkou zátěží, například cvičení jógy se spoustou otoček.

Detoxikace nemusí nutně odstranit všechny toxiny z vašeho těla hned, ale může napomoci snadnějšímu vyplavení alkoholu. Některé oblíbené způsoby boje proti kocovině, jako je například pití kávy a sprcha, vám sice mohou v danou chvíli zlepšit náladu, ale nemají žádný vliv na hladinu alkoholu v krvi.

Nemá smysl si nalhávat, že je možné dostat alkohol z těla rychleji než obvykle, ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky a pomoci hladšímu průběhu detoxikace. Pokud o sebe budete pečovat a dodržovat správné postupy v době, kdy máte alkohol v těle, příznaky nakonec ustoupí a vy se budete cítit opět jako dřív, než se nadějete.

Články s podobnými tématy