Dneska nestíhám snídani…

Někdo tvrdí, že je to nejdůležitější jídlo dne, jiní zase, že snídaně není nutná. Co říká věda?

Myšlenka, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, se ve skutečnosti vyvinula teprve v době, kdy John Harvey Kellogg propagoval své kukuřičné lupínky jako morální - s poukazem na to, že maso a silně ochucené potraviny rozněcují hříšné pudy.

Zda snídat, nebo nesnídat není úplně jasné. Každý člověk je jedinečný, jinak reaguje a má jiné stravovací návyky a životní styl. Zdravé stravování by mělo být vždy založeno na individuálních potřebách a preferencích každého jednotlivce.

Proč snídat

Protože zhubnu - vztah mezi vynecháváním snídaně a úbytkem - či přírůstkem - hmotnosti není zdaleka tak jednoznačný. Analýza krátkodobých a dlouhodobých studií z roku 2021 dospěla k závěru, že existuje minimum důkazů o tom, že by vynechávání snídaně mohlo vést k nárůstu hmotnosti a vzniku nadváhy a obezity.

No, ale budu mít více síly – na tom asi něco je - důkazy ukazují, že vynechávání snídaně může znamenat celkově horší stravování - snídaňovým odpůrcům často chybí důležité živiny včetně vitaminů A, B1, B2, B3, C a D.

Lidé, kteří vynechávají snídani, mohou mít také pocit, že když "ušetřili" kalorie, mohou si je dopřávat po zbytek dne. Jenže to může vést k tomu, že hladoví podlehnou pokušení sníst jídlo s vysokým obsahem cukru a sacharidů, aby se okamžitě uspokojili, což jim zvýší hladinu cukru v krvi, a když hladina cukru v krvi klesne, jsou pomalí.

Pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu, pak je vynechání snídaně zjevným nesmyslem - potřebujete energii a je to zcela kontraproduktivní.

Ale… to nemusí úplně znamenat, že lidé, kteří mají tendenci vynechávat snídani, jsou často také ti, kteří se po zbytek času dobře nejí. Někteří lidé preferují tzv. intermitentní půst, což je styl stravování, při kterém se omezují jídla na určitou dobu. To může zahrnovat například to, že se nejí až do pozdního dopoledne nebo poledne. Výzkumy opakovaně ukazují, že je to jeden z důležitých principů dlouhověkosti.

Delší půsty mohou spustit proces zvaný autofagie, což je odstraňování poškozených buněk z těla - někteří vědci se zabývají možností, že by to mohlo snížit riziko některých forem rakoviny, ale důkazy nejsou zdaleka přesvědčivé a samotné vynechání snídaně tento proces pravděpodobně nenastartuje.

Prostě není jednoznačně jasně, zda být vynechávačem nebo jedlíkem - pokud to, co jíte, je především zdravé.

Proč vynechat snídani?

Někteří lidé jsou hned ráno s prázdným žaludkem energičtější a produktivnější, nebo prostě nemají po probuzení hlad. Nejíst snídani může také umožnit větší flexibilitu ve stravovacích návycích, což může být pro některé lidi příjemné, protože nemusí přemýšlet o jídle hned po probuzení.

Sníst misku vysoce zpracovaných cereálií může mít na vaše zdraví zcela jiný fyziologický a psychologický účinek než libový kus hovězího masa krmeného trávou nebo několik vajec z volného chovu, a to bez ohledu na to, zda jíte v 9 hodin ráno nebo ve 13 hodin odpoledne.

 

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: pexels.com

Články s podobnými tématy