Dožiju se 100 let a vy?

Nově přinášíme pohledy inspirativních lidí na pestrý život. Úspěšný podnikatel a čerstvý padesátník Vladan Hejnic pro Magnoli popsal, co dělá, aby se dožil stovky. A připravuje i další články!!

Co dělám pro to, abych se dožil 100 let? Je to jednoduché a můžete to dělat také. Akceptuji fyzikální zákony a souhlasím, že délka života je z 80% závislá na genetice. I přesto jsem si jist, že se umíme dožít 100 let. Řeknu vám pár tipů jak to dělám já. 

Dodnes, a to je mi 50 let, nemám žádné zdravotní problémy. K doktorovi chodím jen z preventivních důvodů na chlapské STK :-). 

Genetika předurčuje, na co je stavěno vaše tělo a k čemu máte dispozice.

Doporučuji si udělat genetický test. Dělají to jak laboratoře v ČR, tak i v zahraničí a stojí to do 10tis. Kč. Pro mne to byl základ k pochopení mého těla a potvrzení co nemám dělat. Dozvíte se k čemu máte dispozice a to v několika oblastech jako je rakovina, zpracování potravin (co vám nedělá dobře), jaké sporty máte a nemáte dělat apod. Po smrti mého otce, který 18 let bojoval s rakovinou mízních uzlin, jsem se uklidnil, že nemám genetické dispozice k žádné rakovině. Co se mi potvrdilo, že skvěle zpracovávám mléčné výrobky nebo ať se opravdu netrápím, že běhání je pro mě utrpení. Moje tělo není stavěno na vytrvalostní sporty, ale je stavěno na silové sporty. Víte jak jsem si oddechl, že se necítím trapně, když jako jediný z padesátníků v ulici neběhám? Tedy testem začněte.

Žijte pro radost

Žiji aktivně v těch oblastech, kde mi to dělá radost a tělo je na to stavěno. Jezdím na silničních motorkách, hraji golf, moc rád s přáteli piji víno. V sezóně minimálně jednou týdně. Žiji naplno, ale pozor nikdy nejdu přes hranici jako jsou např. nebezpečné situace na motorce, kdy nemám situaci pod kontrolou. Vína piji jen tolik, aby by mně nebylo špatně.

Hlavně pozitivně

Moje psychika je pozitivně naladěná. Vždy jsem viděl sklenici z poloviny plnou, než poloprázdnou. Dříve mi hodně trápilo co si o mně lidé myslí, co o mně špatného říkají a to ať právem či neprávem. Často jsem vedl ve své hlavě s nimi nekonečné rozhovory a obhajoval svou pozici. To mě velmi energeticky vyčerpávalo. Musel jsem jít na 8 denní intenzivní trénink, kde jsem nejprve pochopil co je to reaktivní mysl, jak lidi ovlivňuje v jejich jednání. Většinu času jsme v párech drilovali nepříjemné situace a jejich zvládání. Dnes vím, že to co o vás druzí říkají a jak se k vám chovají je většinou projev jejich vlastních problémů a s vámi to nemá nic společného. Víte jak jsem dnes klidnější a vyrovnanější? Moc vám to přeji se naučit. 

Co naděláte

Berte život jaký je a v mnoha situacích si ho zjednodušte, prostě je to osud. Já se nevyhýbám odpovědnosti, ale hodně věcí opravdu není v lidských silách ovlivnit. Musíme si uvědomit, že nemůžeme spasit celý svět a kdo nechce pomoct, tak mu nepomůžete. O to bolestivější to je, když je to váš blízký. 

A ještě doporučení

Závěrem mám jeden zajímavý tip co vám vyčistí hlavu a budete psychicky mnohem vyrovnanější. Jedná se o tzv. uzavírání cyklů. Znáte ten pocit, že řešíte mnoho věcí najednou a máte pocit, že vám hučí v hlavě, máte toho moc? Musíte řešit věci odděleně a uzavírat je. Zkrátka dokončit je než začnete další úkol. Když to nemůžete ukončit dnes, tak si to naplánujte, kdy to dokončíte a vypusťte to z hlavy. Uvidíte to v kalendáři včas, nebojte. Nemít tedy rozděláno více věcí najednou nás přivede do mnohem většího psychického klidu. A to je můj návod na 100 let života, být mnohem více psychicky v klidu, pozitivně naladěn, mít radost že tu jste a silně věřit, že tu 100ku s přehledám dáte. Já se strašně moc těším na mých dalších 50 let!

Autor: Vladan Hejnic

Foto zdroj Vladan Hejnic

Články s podobnými tématy