Franz: O hudbě a výtvarném umění

Vladimír Franz je známým a ceněným hudebním skladatelem, výtvarníkem a vysokoškolským profesorem. Kdysi také kandidoval na prezidenta. Jak se dokáže pohybovat v tolika zájmech?

„Kdo neocení západ Slunce v Říčanech, ať ho nehledá na Tahiti“, říká s nadhledem a vtipem muž, který již svým zjevem vybízí k rozmanitosti a vnitřní svobodě.

Na natáčení s Vladimírem jsme se těšili dvojnásob. Studenti ho jako svého pana profesora milují, protože chápe pedagogickou činnost jako iniciační záležitost a dokáže je inspirovat k tomu, aby se sami dovtípili podstaty věci. Rovněž jeho všeobecně oceňovaná umělecká tvorba je esencí vnitřní svobody, kterou hledá a rozšiřuje nezávisle na tom, zda je dobrá nebo blbá doba.

„Je dobré skočit do vody, člověk jenom tak zjistí, že je za ní skryto spoustu dalších řešení“ říká umělec, kterého by nebavilo malovat krajinu s čápem. Fascinuje ho naopak hledání prostředků, jak například znázornit sloup bílého ticha nad rybníkem. Nejen o svojí tvorbě tvrdí, že člověk se musí naučit čekat, aby dozrál.

  • Proč potřebuje měnit svoje oblasti zájmu? 
  • Jak se v nich dokáže pohybovat? 
  • Jak lze vyjádřit řeku nebo celý region? 
  • A jak sebe či ostatní nejlépe vzdělávat a rozšiřovat si neustále obzory?

Poslechněte si rozhovor s renesančním umělcem, který zkoumání odlišností zasvětil celý svůj dosavadní život.

Podcast najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

Autoři: Tomáš PouchaDavid Seibert a Antonín Parma

Foto zdroj Magnoli

Články s podobnými tématy