Nechce se vám mluvit s lidmi?

Kdo je introvert, kdo je stydlivý a kdo uzavřený? Pojďme se podívat na jednotlivé pojmy, se kterými se potkáváme a i když máte třeba padesátku na krku, možná v tom nemáte úplně pořádek.

Stydliví lidé jsou často introverti, ale mohou to být i extroverti, kterým úzkost brání ve společenském životě. A nesmělí introverti mohou být společensky zdatní, ale prostě jen dávají přednost vlastní společnosti. To jsou zmatky…

Lidé si často myslí, že introverze znamená introspektivitu nebo zájem o zkoumání myšlenek, ale pro psychology je to součást jiného rozměru osobnosti označovaného jako otevřenost vůči zkušenostem. Jinými slovy – být rád sám se sebou a promýšlet si všechno možné nemusí mít co do činění s introverzí nebo extroverzí.

Lidé, kteří jsou extrovertní, mají tendenci zažívat více pocitů vzrušení, nadšení a radosti, zatímco lidé, kteří jsou introvertní, mají tendenci zažívat tyto pocity méně často.

Mohli by však introverti získat trochu té radosti a nadšení - prostě tím, že by se chovali extrovertně? Vědci provedli experiment. Požádali lidi, aby se celý týden chovali extrovertně - odvážně, hovorně, společensky, aktivně a asertivně, jak jen to bylo možné. Týden může být pro někoho, kdo je plachý, dlouhá doba. Zjistilo se, že u lidí, kteří byli i tak dost extrovertní, znamenalo důsledné extrovertní chování po dobu jednoho týdne, že prožívali více pozitivních emocí a cítili se "autentičtěji" – byli více sami sebou.

Lidé, kteří byli více introvertní, však takový nárůst pozitivních emocí nepocítili. A lidé, kteří byli extrémní introverti, se ve skutečnosti cítili více unavení a prožívali více negativních emocí.

Nic není černobílé, ale jisté je, že extrémní introverti jsou prostě společností a mezilidskými interakcemi výrazně vyčerpáváni. Cesta na druhou stranu spektra – tedy k extrovertům je však dlouhá a každý může mít úroveň trochu jinou.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy