Jak mít dobrý den?

Možná už vám není dvacet a je vám toho hodně jasného, ale zkoušeli jste si někdy udělat pravidla, jak si zlepšit den? Co pomáhá nejvíce a co máte a nemáte? Posbírali jsme za vás pár nejsilnějších pravidel a doporučení!

Bez ohledu na věk, o těchto věcech se vlastně moc nepřemýšlí, spíš to v průběhu let nějak vychází, dochází, ale nikdy není pozdě si to minimálně připomenout, vnést rámec do toho, proč nás má život těšit.

1. O co vlastně jde?

Když si kupujete nové auto, najednou se vám zdá, že každé vozidlo, které vidíte, je přesně ten model, o kterém uvažujete? Je to proto, že váš mozek je ve skutečnosti schopen vědomě vnímat jen část toho, co se kolem vás v danou chvíli děje. To, čeho si všímáte, odpovídá věcem, které jsou již v hlavě. Tomuto jevu vědci říkají "selektivní pozornost". Proto bychom měli mít jasno v tom, co chceme, k čemu směřujeme, co by si měl náš mozek vybírat.

2. Cvičte se v odstupu

Distancování je jednoduchá technika, která umožňuje získat potřebný nadhled. 

  • Zeptejte se sami sebe: "Co si o tom budu myslet za měsíc nebo za rok?". Je to mocná otázka, která vám může pomoci změnit myšlení.
  • Předstírejte, že radíte příteli. Pro většinu lidí je mnohem snazší pomoci příteli než řešit vlastní problémy. Až budete příště řešit nějaký ožehavý problém, zeptejte se sami sebe: "Co bych řekl, kdybych v téže situaci radil svému příteli? Budete se divit, o kolik snadněji se vám bude uvažovat jasně, jakmile z rovnice odstraníte sami sebe.

3. Naplánujte si prostoje

Výzkumy v drtivé většině ukazují, že se lépe rozhodujeme, když dáme svému mozku pauzu. Ačkoli to tedy může znít neintuitivně, budete produktivnější:

  • když si během dne vyhradíte malé přestávky - ideálně každých 90 minut.
  • Můžete si zdřímnout, jít se rychle projít nebo prostě vstaňte a protáhněte si nohy. Váš mozek - a vaši spolupracovníci - vám poděkují.

4. Soustřeďte se vždy jen na jeden úkol

Multitasking nás činí méně produktivními. Když neustále žonglujeme, zvyšuje se počet chyb a snižuje se výkonnost.

  • Je dobré se soustředit na nejdůležitější práci bez neustálého vyrušování – kontrolovat telefon jen jednou za dvě hodiny, e-maily třeba jen dvakrát denně.
  • Naplánujte si také blok nepřerušovaného času na přemýšlení, kdy budete pracovat na nejsložitějším úkolu.
  • Podobné úkoly dávejte dohromady.

5. Praktikujte vděčnost

V principu je většina toho, co dělá náš den dobrým nebo špatným, závislé jen na našem myšlení. Když si dáte záležet na tom, abyste si všímali dobrých věcí (i těch malých), váš mozek si zvykne vyhledávat pozitivní věci a vaše nálada se zlepší.

  • Na začátku každého dne si zkuste všimnout tří dobrých věcí. Například: Káva byla horká, někdo vám podržel dveře a vlak přijel na čas.
  • Na konci dne si pak vzpomeňte na tři nejlepší věci, které se vám staly, a zapište si je nebo o nich řekněte svému partnerovi.

Připomínejte si to

Tyto nápady a úkoly si můžete napsat na samolepicí lístečky a nalepit je u pracovního stolu, nebo si je dát jako zvuková či vizuální upozornění do telefonu nebo počítače. Skutečně to funguje a posiluje cestu k lepšímu dni.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy