Jak mít v životě (více) štěstí?

Jak je to vlastně se šťastnými náhodami a štěstím v životě? Je možné mu jít nějak naproti, nebo prostě musíme jenom čekat, že nás jednoho dne potká? Přinášíme vědecké závěry, které se mohou hodit.

Americké univerzity rozpitvávají všechny možné parametry úspěchu v byznyse, a tak není překvapivé, že analyzují také štěstí, náhodu nebo zázraky. Tyto závěry neplatí jen pro podnikání, ale můžeme je použít i v běžném životě. Štěstí a náhodě v životě se tak věnují třeba na Stanfordu, kde definovali tři základní parametry, které se projevují mezi těmi, kdo mají v životě hodně štěstí.

  1. Jít přes čáru

Prvním a základním principem je neustále porušovat svoji komfortní zónu, tedy dělat něco nového, jiného, jinak, nově. V principu to všichni hodně dobře umíme už z dětství – jinak bychom neudělali svůj první krok, nerozjeli bychom se na kole nebo bychom se neodvážili udělat čáru při kreslení našeho prvního popelářského auta. Problém je v tom, že na to v průběhu života zapomínáme.

Jít do rizika přitom neznamená, že začneme skákat pod auta nebo vyhledávat životu nebezpečné situace. Do rizika můžeme jít v oblastech mentálních, pracovních, vztahových, tělesných. Zkrátka je to o kontinuálním přístupu a to v naprosto odlišných oblastech.

Jak si to vyjasnit? Zkuste si to hodit na papír, zpřehlednit si oblasti, možnosti „rizika“ a určit, do jakého rizika nebo nepříjemného rozpoložení vlastně chodíme a kde to (třeba zbytečně) neděláme. Určitě pomůže to s někým probrat a také svoje přístupy porovnat s někým z našeho okolí.

Samotné uvědomění ale nestačí – dalším krokem je začít to nějak měnit, posouvat se mimo naši komfortní zónu. Například se programově začneme bavit s neznámými lidmi, začneme hledat řešení pracovních nebo osobních problémů jinak, zkusíme uvařit nové jídlo, přečíst si něco, co by nás normálně ani nenapadlo.

  1. Nejsme na to sami

Druhá věc pro více šťastných náhod je uvědomit si, že spousta lidí, kteří nám na naší cestě nějak pomohli nebo pomáhají, si zaslouží náš vděk a poděkování.

Výzkumy ukazují, že většině lidí přijde trapné nebo zbytečné někomu děkovat nebo někoho pochválit. Může to znít trochu ezo, ale v podstatě jde o to, abychom začali oceňovat lidi v našem okolí, uvědomovat si jednotlivé aspekty jejich přínosu a v neposlední řadě i začali být více empatičtí a otevření k tomu, co se děje kolem nás. Navíc tím nesmírně zvyšujeme nejen svůj vlastní pocit štěstí, ale i pravděpodobnost šťastných náhod.

  1. Pohled z té správné strany

Poslední věc, na kterou bychom si měli dávat pozor, je přístup k našim vlastním nápadům. Ty totiž nejsou jenom dobré nebo špatné – mezi nimi je obrovské množství nuancí. Špatné nápady, pokud se na ně podíváme pozitivním přístupem a hledáme v nich to dobré, se mohou stát inovativními a překvapivými, a nakonec se může ukázat, že nejsou vůbec tak špatné. Opakem dobrého nápadu nemusí být nutně špatný nápad, ale třeba jen jiný dobrý nápad.

V principu by se dalo říct, že mít štěstí v životě není otázkou osudu, ale přístupu. V průzkumech a analýzách se ukazuje, že neexistuje nic jako blesk z čistého nebe – ti, kteří mají v životě štěstí, jsou spíše v neustále vanoucím větru než v jednotlivých náhodných záblescích štěstí.

  1. Připravenost na štěstí

Jedním z často přehlížených aspektů štěstí je připravenost. Lidé, kteří mají v životě více šťastných náhod, nejsou jen pasivními příjemci osudu, ale aktivně se připravují na příležitosti. To znamená učit se nové věci, rozvíjet dovednosti, být otevření novým zkušenostem a aktivně se vystavovat situacím, které mohou vést k nečekaným pozitivním událostem.

  1. Štěstí jako zvyk

Štěstí může být také otázkou zvyku. Ti, kteří pravidelně reflektují své úspěchy a pozitivní momenty, mají větší tendenci vnímat život jako šťastný a bohatý na příležitosti. Vedení deníku vděčnosti nebo pravidelné zamýšlení se nad pozitivními aspekty života může pomoci kultivovat vnímání štěstí.

V konečném důsledku se štěstí ukazuje jako soubor postojů a návyků, které si můžeme osvojit a aktivně rozvíjet. Není to jen o čekání na přízeň osudu, ale o vytvoření prostředí, ve kterém se šťastné náhody mohou přirozeně odehrávat.

Shrnutí: Co si z toho vzít?

  • Štěstí není otázkou náhody, ale postoje a přístupu.
  • Překračování komfortní zóny přináší nové příležitosti.
  • Vděčnost a oceňování lidí kolem nás zvyšuje naši otevřenost k pozitivním situacím.
  • Pohled na neúspěch jako na možnost inovace nám pomáhá růst.
  • Připravenost na příležitosti a neustálý rozvoj dovedností nás staví do pozice, kde štěstí může přijít.
  • Vnímání štěstí jako zvyku pomáhá vidět život pozitivněji a rozšiřuje náš potenciál k dalším úspěchům.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: pexels.com

Zdroje: 

  • https://www.businessinsider.com/harvard-study-good-relationships-key-to-happiness-2017-3
  • https://hbr.org/2018/09/why-you-should-take-the-time-to-nurture-your-relationships
  • https://www.psychologytoday.com/us/articles/200403/the-pursuit-happiness
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/comfort-cravings/201601/5-reasons-leave-your-comfort-zone
  • https://www.inc.com/jeff-haden/5-ways-to-build-mental-toughness.html
  • https://www.psychologytoday.com/us/blog/understand-other-people/201702/how-optimism-boosts-your-happiness
  • https://www.forbes.com/sites/amyblaschka/2019/11/19/why-optimists-live-longer-and-lead-better

Články s podobnými tématy

Show more
Bydlení ve velkém na vsi a malý byt ve městě?
Velké téma

Bydlení ve velkém na vsi a malý byt ve městě?

Venkovský klid a městský ruch – dva protiklady, které se mohou dokonale doplňovat. Objevte, jak z tohoto spojení vytvořit harmonii pro vaše bydlení.

Show more
Krize mužství: Můžeme mužům pomoci?
Velké téma

Krize mužství: Můžeme mužům pomoci?

Moderní společnost přináší zcela nové výzvy, tradiční role se po staletích mění. Jak si muž může udržet jistotu v době, kdy se od něj očekává, že bude zároveň silný a empatický, rozhodný i citlivý?

Show more
Tucet výhod toho, být už trochu starší
Osobní rozvoj
Velké téma

Tucet výhod toho, být už trochu starší

Připravili jsme seznam věcí, které je dobré si občas připomenout, protože přichází s vyšším věkem a nejsou vůbec špatné. I když třeba zrovna váš seznam může být mnohem, mnohem delší...

Show more
Daří se vám? Chcete vracet světu?
Velké téma

Daří se vám? Chcete vracet světu?

Jak jsme psali nedávno, můžeme být spokojenější, když jsou spokojení jiní. Čemu, komu a hlavně jak vlastně můžeme pomáhat?

Show more
Co je vlastně typické na Vánoce?
Velké téma

Co je vlastně typické na Vánoce?

Jaké jsou u našich sousedů neoddiskutovatelné symboly Vánoc? Už jste to všechno ochutnali? Uměli byste to dát dohromady?

Show more
Není svět pomýlený? Udělejte si test, jak jste na tom?
Velké téma

Není svět pomýlený? Udělejte si test, jak jste na tom?

Je pro vás důležitější obsah nebo forma? Jak jste povrchní? Jak moc si vůbec uvědomujete, že svět je nějaký divný a občas pro stromy zapomíná na les?

Show more
Doporučení z Čar v písku o hudbě
Události
Velké téma

Doporučení z Čar v písku o hudbě

Přinášíme rychlé tipy a nápady, co můžete vyzkoušet, abyste si užívali hudbu více naplno. Třeba, kde najít novou hudbu?

Show more
V čem jsme ve vyšším věku lepší?
Velké téma

V čem jsme ve vyšším věku lepší?

Stárnutí nemusí znamenat zpomalení. Ve skutečnosti je pravděpodobnější, že ve středním věku vyhrajete ultramaraton, nemluvě o tom, že budete šťastnější, moudřejší a sebevědomější.

Show more
Poslouchejte Magnoli playlisty
Velké téma

Poslouchejte Magnoli playlisty

Poslouchejte Magnoli playlisty při různých příležitostech. Když ráno vstáváte, když si chcete odpočinout, nebo když si s přáteli dáváte sklenku vína. Život může být barevnější.

Show more
Nedopadne to dobře, ale můžeme z toho mít dobrý pocit
Události
Velké téma

Nedopadne to dobře, ale můžeme z toho mít dobrý pocit

Magnoli setkání Čáry v písku na téma sendvičové generace přineslo jedno z nejbolavějších témat, ale také silné myšlenky.

Show more
Jak se nakopnout a mít z toho skutečnou radost?
Práce
Velké téma

Jak se nakopnout a mít z toho skutečnou radost?

Přinášíme komplexní rámec, jak se nejen rozhýbat k vyšším výkonům, ale také se z toho více radovat. Vědecké studie ukazují, jak pracovat se zázračným dopaminem.

Show more
5 návodů pro boj s demencí
Zdraví
Velké téma

5 návodů pro boj s demencí

Průměrný lidský mozek se po 40. roce věku zmenšuje přibližně o 5 % za desetiletí. To může mít zásadní vliv na paměť a soustředění, ale může také vést v konečném důsledku k demenci.

Show more
Probudím se ve 3 a už nezaberu
Vztahy
Velké téma

Probudím se ve 3 a už nezaberu

Je dobrý pro naše fyzické a psychické zdraví, pomáhá udržet dobrou náladu, zlepšit kognitivní schopnosti a posílit imunitní systém - spánek. Co ale dělat, když nemůžeme usnout?

Show more
Jak dát před prací přednost sobě?
Práce
Velké téma

Jak dát před prací přednost sobě?

Výzkumy ukazují, že dát přednost sobě před prací vám překvapivě pomůže s kariérou více, než nekonečné přesčasy. Jak na to?

Show more
10 způsobů, jak zlepšit paměť
Zdraví
Velké téma

10 způsobů, jak zlepšit paměť

Přinášíme (často překvapivé) metody, jak dlouhodobě, ale i okamžitě zlepšit schopnost zapamatovat si lépe to, co potřebujeme.

Show more
Budíte se v noci? Třeba to není tak špatně!
Zdraví
Velké téma

Budíte se v noci? Třeba to není tak špatně!

Spánkové návyky se za posledních pár set let výrazně změnily. Až do nedávna byl běžný úplně jiný přístup.