Jak oživit zeleninu

Nezpracovanou zeleninu nebo ovoce můžeme znovu přivést k životu jednoduchými kroky, bezbolestně a bez velkého zahradničení. A to se rozhodně hodí...

Pokud máte zavadlou zeleninu nebo ovoce a chcete je osvěžit, přinášíme několik tipů, které by vám mohly pomoci:

Ochlaďte: Zeleninu i ovoce můžete umístit do misky s chladnou vodou nebo ji krátce ponořit do ledové vody. Tento postup pomáhá obnovit její čerstvost a křupavost.

Připravte si ho do smoothie nebo džusu: Smícháním ovoce s dalšími ingrediencemi a ledem vytvoříte osvěžující nápoj plný chuti a živin.

Ostrouhejte ovoce: Pokud máte ovoce s hnědými nebo zvadlými částmi, můžete je jednoduše oříznout a odstranit tyto problematické části. Zachováte tak část ovoce, která je stále čerstvá a dobře vypadá.

Zamrazte: Pokud máte příliš zralé ovoce, které hrozí, že se zkazí, můžete je zamrazit. Ovoce můžete nakrájet na kousky a uložit je v uzavíratelném sáčku nebo kontejneru v mrazáku. Zamrazené ovoce může být využito později na přípravu smoothie, zmrzliny nebo jako osvěžující dobrota.

Využijte ovoce do pečení: jako koláče, muffiny nebo buchty. Při pečení může ovoce změknout a získat novou chuť a texturu.

Obalování ve vlhkém hadříku: Zeleninu, jako jsou mrkev, celer nebo ředkvičky, můžete zabalit do vlhkého hadříku nebo ubrousku a nechat ji odpočinout v chladničce. Tím se udrží vlhkost a zelenina získá na svěžesti.

Příprava ledových koupelí: Pokud máte menší kusy zeleniny, jako jsou fazolky nebo hrášek, můžete je ponořit do ledové vody nebo je na chvíli zabalit do ledového sáčku. Tento postup pomůže zpevnit zeleninu a zvýraznit její chuť.

Šetrné vaření: Pokud máte zavadlou zeleninu, můžete ji použít do polévek, omáček nebo příloh, které se budou vařit. Vaření může pomoci obnovit její chuť a změkčit zvadlé kusy.

Řapíkatý celer – stačí odříznout spodek cca 3cm vysoký a postavit do misky s vlažnou vodou na slunné místo. Za 5-7 dní začnou ze středu vyrůstat výhonky. Celer poté můžeme přesadit do květináče a sklízet mladou nať do polévek.

Salát a čínské zelí - postup je stejný jako v případě celeru. Odřízneme spodní část a postavíme do misky s vodou na slunné místo. Za pár dní nám vyraší mladé a křupavé listy salátu nebo zelí.

Mrkev a řepa - část, kterou z těchto zelenin konzumujeme, je přeměněná z kořene, proto tímto způsobem nejde obnovit. Ovšem jedlé jsou i listy, které můžeme použít do čerstvých šťáv, salátu nebo pro domácí mazlíčky.

Cibule - odřízneme spodek cibule s kořínky a postavíme do misky s vodou. Za pár týdnů cibulka vyklíčí a čerstvou nať lze použít do salátů či polévek.

Jarní cibulka a pórek - při zpracování odřízneme cca 3cm dlouhý zbytek s kořínky a postavíme do sklenice s vodou na slunné místo. Vodu pravidelně měníme. Vyroste nám nať, kterou můžeme sklízet již za 10 dní.

Avokádo - avokádo pěstujeme z pecky, kterou nejdříve důkladně očistíme. Přibližně v polovině pecky zapíchneme 3-4 párátka. Pecku vložíme plochým koncem do vody, který musí zůstat neustále namočený. Po několika týdnech se objeví kořínky a později i stonek. Mladou rostlinku přesadíme do květináče. Plody nám na rostlině pravděpodobně nevyrostou, ale avokádo svými nádhernými listy oživí každý prostor.

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy