Víte, co je opravdu správné?

Lidé se neumí, nechtějí nebo se jednoduše bojí rozhodnout a důvody mohou být různé. Pojďme se podívat na základní princip rozhodování.

Schopnost rozhodnout se je jeden z největších problémů lidstva. Hlavní důvody, proč se bojíme rozhodnout mohou být různé. Nejčastěji je to strach, že uděláme chybu, strach ze změny, nebo nevíme, jestli nám něco náhodou neutíká.

Jedno ze základních pravidel je zpřehlednění celé situace a to jednoduchým uvědoměním si, čemu dáváme ano, čemu (tím pádem) dáváme ne.

Pokud se rozhodnu, že půjdu dneska večer s kamarádem Jirkou na pivo, znamená to, že nemůžu jít s Monikou na koncert. Tak to je asi jasné, jasné rozhodnutí, jasná volba. Je mi také jasné, že se večer nebudu koukat na film o střevlících, nebo se nebudu snažit rozdýchat čtvrtou čakru. Jirkovi a večeři dám ano a Monice a koncertu tím dávám ne. Úplně jasné, vědomé rozhodnutí.

Jenomže ono to často tak jednoduché není. Má to více úrovní a návazností, které je dobré si uvědomit. Nejde tu jen o to, že mám jasno, co budu večer dělat, ale jsem také v pohodě s návaznostmi - s tím, co odmítám. Nevadí mi, že nebudu s Monikou a neuslyším koncert. A také vím, že to Monice může být líto, že střevlíci jsou nesmírně fascinující, čtvrtá čakra počká, prostě Jirka a pivo s ním je víc.

Možná to zní jako banální příklad, ale ukazuje, že rovnováha spočívá v uvědomění si všech možností a také souvislostí v širší souvislosti. A teprve s nimi bychom měli být v pohodě. Když vím, co chci, co způsobuji, co nechci, co se děje kolem mě, můžu se dobrat k rovnováze. Rozhodnutí je plně vědomé a jsem s tím v souladu.

  • Máte jasno ve svých volbách?
  • Jaké jsou důležité oblasti vašeho života, kde stojí za to si to takto promyslet?
  • Komu ve vašem okolí by to prospělo?

Autor: Tomáš Poucha

Články s podobnými tématy