Jak si s humorem a lehkostí připustit konečnost?

Pojďme využít Dušičky (a smrt) jako příležitost k přemýšlení o životě

Je zvláštní, že o smrti se obvykle moc nemluví. I když si většina z nás asi představuje, že nás čeká dlouhý, plný život, faktem je, že smrt je jeho přirozenou součástí. A pokud zrovna neplánujete Halloween nebo povídání o strašidlech, může být příjemné si s humorem a lehkostí připomenout, že mluvit o smrti může být zároveň cesta k lepšímu pochopení života.

A protože tu máme Dušičky, je ideální čas na to se uvolnit a připomenout si tradici. Mnozí z nás půjdou zapálit svíčky na hroby, třeba se s někým podělí o příběh nebo dvě ze života těch, co tu už nejsou, a připomenou si hodnotu vztahů a vzpomínek. Možná, že když si zodpovíme pár otázek o smrti, získáme trochu nadhledu a přestaneme tohle téma považovat za strašáka.

Otázky k zamyšlení na dušičkové téma:

  1. Jaká je vaše první vzpomínka na smrt?
    Možná si vzpomínáte, když jste poprvé jako dítě vyrazili na hřbitov s rodiči nebo vám zemřel domácí mazlíček. Byla to pro vás tragédie, nebo jen zvláštní a vzdálený zážitek? Jak to viděli vaši rodiče? Možná to bylo poprvé, kdy jste o smrti přemýšleli.
  2. Jak smrt probíhá v rodině?
    Jak se u vás doma o smrti mluvilo? Přišli jste někdy na pohřeb, nebo jste na něj neměli přístup? Když vám někdo blízký odešel, dostali jste jasné odpovědi, nebo spíš vágní fráze jako „teď už je na lepším místě“? Způsob, jakým se o smrti mluví, může hodně vypovědět o našem vztahu k ní.
  3. Co vás napadne, když se řekne smrt?
    Zkuste se chvíli zamyslet a napsat všechna slova, která vás napadnou – strach, vzpomínky, znovuzrození, nebe, černá vrána, klid… Jsou mezi nimi převážně pozitivní asociace, nebo převládají ty negativní? Taková malá hra vám může ukázat, jaké pocity vlastně se smrtí máte.
  4. Jak si představujete „dobrou smrt“?
    Dřív lidé věřili, že dobrá smrt je v kruhu rodiny, doma. Jak by měla vypadat podle vás? Chcete tichý pokoj, nebo byste raději byli někde venku? Chcete být sami, nebo s někým blízkým? Dobrý odchod je pro každého něco jiného – a není od věci si to někdy představit.
  5. Co by bylo, kdyby smrt nebyla konec?
    Naši předkové většinou věřili, že smrt je jen nová kapitola. A my, v moderní době, často cítíme, že smrt znamená prostě konec. Ale co když je pravda někde mezi? Přemýšlejte nad tím, jak by váš pohled na život vypadal, kdybyste věřili, že něco přetrvává. Chtěli byste tomu věřit?
  6. Jaké mýty o smrti vás ovlivnily?
    Často jsou to rodinné příběhy nebo legendy, které máme hluboko v paměti. Možná vám babička řekla, že duše odejde do nebe, nebo že se „něco vrátí k nám zpátky“. Oživte si, jaké příběhy jste slýchali jako děti, a zkuste si představit, jak vás asi ovlivnily. A jak se na ně díváte dnes?
  7. Jaké jsou vaše pocity ze smrti?
    Tohle je trochu osobnější, ale zkuste dokončit následující věty:
    • Nejhorší věc na smrti je…
    • Nejlepší, co si o smrti dokážu představit, je…
    • Nejvíce mě děsí, že…
    • Na smrti mě těší představa, že…
  8. Vymyslete si svůj poslední okamžik
    Pokud jste si až do teď mysleli, že smrt je jen temné téma, zkuste si to představit jinak. Jaký by byl váš vysněný poslední okamžik? Jak by vypadal ten poslední den? Někdo by třeba chtěl ticho, jiný hudbu nebo vůni lesa… co by to bylo pro vás?

Zamyslet se nad smrtí může být trochu morbidní, ale není na škodu se občas podívat na svět z jiného úhlu. Připomenutí naší konečnosti může být důvodem, proč žít o něco opravdověji, a Dušičky jsou na to příhodným časem. Koneckonců, smrt je tu proto, abychom lépe pochopili život, tak ji berme s nadhledem a úsměvem – jako vše, co přichází a zase odchází.

Autor: Magda Vaňková

Foto zdroj: Pexels.com 

Zdroje: 

https://www.psychologytoday.com

https://www.health.harvard.edu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.bbc.com/future

https://journals.sagepub.com

Články s podobnými tématy