Jak si zlepšit zrak?

Možná už nám oči nefungují, jako dřív, ale to neznamená, že s nimi nemůžeme nic udělat – přinášíme několik tipů a některé jsou i docela překvapivé.

Choďte na procházky nebo třeba běhat

Může to znít divně, co může mít protažení nohou společného s udržením zdravého zraku? Mnozí z nás tráví až 8 a možná i více hodin denně sezením a mžouráním do obrazovek, často zapomínáme dělat přestávky a dívat se na věci ve větší vzdálenosti. Při sledování obrazovky mrkáme až o dvě třetiny méně, než když se díváme jinam, což může způsobit vysychání a poškození očí.

Při procházkách se díváme na vzdálenější věci a častěji mrkáme, čímž udržujeme oči vlhké a procvičujeme oční svaly, aby náš zrak zůstal zdravý. V Americe se pracuje s pravidlem "20-20-20" ke snížení namáhání očí - každých 20 minut se na 20 sekund podívejte asi 20 stop před sebe (cca 7 metrů před sebou).

Kromě toho všeho je kardio cvičení, například běh, skvělým způsobem, jak snížit riziko vzniku šedého zákalu. Nemusíte být ani maratonským běžcem, svižná chůze vám pomůže snížit nitrooční tlak, což by v důsledku mohlo pomoci předcházet glaukomu.

Hledejte určitá slova

Různé úkoly a hádanky jsou (možná překvapivě) velice prospěšné pro naše celkové zdraví. Zajímavým cvičením je potom hledání slov, které je obzvláště dobré právě pro zlepšení zraku. Pokud v textu hledáte konkrétní slova, zlepšujete prostorový postřeh, který se s přibývajícím věkem zhoršuje. Hledání slov může také zlepšit vaši schopnost číst a zapamatovat si, co máte před sebou.

Dejte si šlofíka

Pravidelný dostatek spánku je pro oči nesmírně prospěšný. Během této doby si tělo doplňuje zásoby přirozených slz, které udržují oči hydratované. Pokud cítíte, že máte oči během dne obzvlášť unavené, dopřejte jim krátké zdřímnutí / odpočinek – vydrží po zbytek dne, a vyse budete rozhodně cítit lépe.

Něco nakreslete

Bylo prokázáno, že kreslení zlepšuje náladu a je skvělou aktivitou pro udržení pozornosti, ale věděli jste, že je dobré i pro vaše oči? Kreslení něčeho před sebou může také pomoci posílit fotografickou paměť, cvičíte oči v „přeostřování“ a navíc vnímáte krásu – kdo vnímá krásu, má zdravou duši.

Hrajte hry

Na jedné straně se ukázalo, že příliš mnoho času stráveného u obrazovky škodí zraku, studie prokázaly, že hraní videoher je ve skutečnosti skvělé pro zlepšení periferního vidění, a to o značnou část. Hraní videoher může výrazně zlepšit vaši schopnost rychleji rozpoznat potenciální nebezpečí a spoluhráče.

Cvičte oči

Koulení očima, pohledy pod víčka a podobně mohou pomoci zpomalit nebo oddálit potřebu brýlí nebo kontaktních čoček. Cvičení očních svalů však trvale neodstraní nejčastější stavy, které vyžadují korekční čočky: Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a podobně, ale rozhodně prospějí.

Pár očekávaných doporučení

  • Správné stravování a aktivní život - Tyto návyky mohou snížit riziko onemocnění a stavů, které mohou vést k problémům s očima nebo zrakem - cukrovka, arteriální hypertenze a poruchy štítné žlázy…
  • Noste sluneční brýle – ulevíte očím
  • Jezte různé druhy zeleniny
  • Vyhýbejte se kouření a kouři, jako takovému
  • Udržujte si zdravou váhu
  • Nezapomínejte na pravidelné oční prohlídky u oftalmologa


Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy