Jste v sexu normální?

Existuje nějaké magické číslo? Je váš sexuální život normální? Co na to sexuologové?

Hodně nás zajímá, zda máme dostatek sexu, správný druh sexu, zda ho partner nechce příliš, nebo zda v posteli nedělat něco úplně jiného. Odborníci se shodují, že nejlepší je prostě zapomenout na 'normálnost'. 'Normální' je nastavení na pračce, nic víc. Toto jsou nejčastější rady odborníků.

Přestaňte se zabývat tím, jak často to dělají ostatní páry

Zapomeňte na to, že byste měli držet krok s velmi aktivním sexuálním životem sousedů. Pokud jde o sex, neexistuje žádné magické číslo - a většina párů, které tvrdí, že to dělají pořád, lže.

Co je pro vás normální teď, nebude pro vás normální za pár let

Důležitější než zjištění celostátního průměru je určit, jak jste v tomto období svého života sexuálně spokojeni. Váš společný sexuální život je neustálou navigací mezi přílivem a odlivem vašeho libida, vašeho času a energie a vzájemnou touhou upřednostňovat sex.

Neztrácejte naději, pokud jste partnerem s vyšší sexuální touhou.

Někdo musí udržet zájem o váš sexuální život. Jinak byste mohli skončit v mrtvé ložnici a nudě. Sex není vždy spontánní; někdy je třeba se při nastartování sexuálního života soustředit na vzrušení, nikoli na orgasmus, a prostě si užívat okamžiku a jeho budování. U mnoha lidí se sexuální touha neobjeví na začátku sexu, ale spíše uprostřed – musíme chtít vytvářet různé druhy vzrušení (líbáním, tancem, čtením erotiky nebo sledováním porna).

Pokud jste partnerem s nižší sexuální touhou, zjistěte, zda to má nějaký důvod

Rozdílnost touhy ve vztazích je častější, než si většina lidí uvědomuje. Pokud chcete, aby se věci změnily, musíte být ochotni se hluboce ponořit do toho, proč nemáte o sex zájem. Může to být tím, že zažíváte fyzické a hormonální výkyvy, možná vás jen nebaví dělat v ložnici pořád to samé, nebo cítíte příliš velký tlak ze strany partnera, který ve vás vyvolává pocit povinnosti a to rozhodně není sexy.

Dobrý sex se nedá vyčíslit

Nemá smysl přemýšlet, zda je váš sexuální život ve srovnání s ostatními "normální". Je prostě vás a je dobré to probrat s partnerem - promluvte si o tom, co oba v ložnici chcete. Zkoušejte nové věci, více se k sobě tulte, masturbujte, vyjednávejte o otevřeném vztahu, pokud vás to zajímá, ale hlavně mluvte o tom, co je pro vás důležité.

Stěžejní je empatie pro svého partnera a akceptovat jakékoli potřeby, i když jsou jiné než ty naše. Tajemstvím uspokojivého sexuálního života není jen získat sex, který chcete, ale naučit se dát partnerovi to, co chce on.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy