Modlíte se k citrónu?

Často se tvrdí, že citronová voda je skoro jako zázrak… Co na to říkají výzkumy? Co je skvělé, co jen mýtus a na co bychom si měli dávat pozor?

Citronová voda se stala oblíbeným ranním nápojem, osvěžující povzbuzení díky tvrzení, že dokáže zvýšit hladinu energie a metabolismus. Pojďme se podívat na vědecké výzkumy a fakta.

Některá jsou neodiskutovatelná

 • Citrony jsou bohatým zdrojem vitaminu C, silného antioxidantu. Jeden vymačkaný citron poskytuje přibližně 21 % denní hodnoty. Antioxidanty pomáhají chránit tělesné buňky před poškozením, snižují riziko mnoha zdravotních potíží, včetně kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, obezity a rakoviny.
 • Stejně jako ostatní citrusové plody - včetně pomerančů, grapefruitů a limetek - jsou citrony bohaté na flavonoidy. To jsou sloučeniny, které pomáhají posilovat zdraví a bojovat proti nemocem - mají antioxidační a protizánětlivé účinky.
 • Kromě toho citrony obsahují jen málo živin - bílkovin, tuků, sacharidů nebo cukru a jen stopové množství dalších vitamínů a minerálů, včetně draslíku, kyseliny listové a některých vitamínů skupiny B. Jen pro zajímavost, kdybychom citron nahradili šťávou z poloviny pomeranče, získali bychom téměř dvakrát více kalorií, asi třikrát více cukru a více 24 % denní hodnoty vitaminu C.
 • Citronová voda obsahuje vysoké množství citrátů, četné studie zjistily, že citrusové plody, včetně citronu, mohou zvýšit hladinu citrátů v moči, což může pomoci při léčbě ledvinových kamenů. Zdá se, že je nejúčinnější vedle konvenční léčby, ale může být také užitečnou alternativní léčbou.

Mýty kolem citronové vody

Existuje mnoho dalších zdravotních tvrzení, ale většina z nich nemá žádné vědecké opodstatněn. Některá z nich výzkum dokonce vyvrátil.

 • Neexistují žádné důkazy o tom, že by citronová voda měla větší přínos pro hubnutí než obyčejná voda.
 • Hodně se tvrdí, že citronová voda alkalizuje, nebo by mohla předcházet rakovině. Opět je to podle výzkumů nepravdivé - potraviny, které člověk jí nebo i pije, nemají vliv na kyselost jeho krve nebo tělesných buněk.
 • Voda pomáhá vylučovat z těla odpadní látky močí a zdravým pohybem střev. Neexistují však žádné důkazy, které by naznačovaly, že citronová voda je v tomto ohledu lepší než obyčejná voda.
 • Pití vody, ať už obyčejné, nebo s přidaným citronem, může zvýšit soustředění a koncentraci, ale nezvyšuje inteligenci.

Občas za „zázrak“ může obyčejná voda…

Voda s přídavkem citronové šťávy má samozřejmě všechny výhody běžné vody. Pití velkého množství vody je prospěšné:

 • Může zvýšit pocit sytosti a mírně podpořit metabolismus, což může pomoci při hubnutí.
 • Může optimalizovat náladu a paměť.
 • Může pomoci zmírnit zácpu.
 • Může zlepšit sportovní výkon.
 • Voda je účinné diuretikum, což je látka, která podporuje močení. Kromě toho by vylučování moči mohly zvýšit jakékoli potraviny, které obsahují draslík. To zahrnuje prakticky veškeré ovoce, zeleninu, maso a mléčné výrobky, včetně citronů.

Dokonce má i nějaký rizika

 • Kyselina obsažená v citronech může časem poškodit zubní sklovinu, takže zuby jsou náchylnější ke vzniku zubního kazu. Pití kyselých nápojů brčkem může pomoci chránit zuby. Pomůže také následné vypláchnutí úst.
 • Bezprostředně po vypití citronové vody je vhodné se vyvarovat čištění zubů, protože sklovina může být ve stavu změkčeném kyselinou. Lidé, kteří rádi pijí citronovou vodu ráno, si proto mohou zuby vyčistit před snídaní.

Horká vs. studená citronová voda

Nejlepší teplota, při které pít citronovou vodu, je velmi diskutované téma. Některé zdroje tvrdí, že pití studené vody pomáhá spalovat další kalorie. Jiné se domnívají, že teplá voda pomáhá zlepšit zdraví trávicího traktu.

Existuje jen velmi málo výzkumů, které by podporovaly obě strany, a je nepravděpodobné, že by teplota dělala nějaký významný rozdíl. Člověk si jednoduše může vybrat teplotu, která mu vyhovuje.

Shrnutí

Citronová voda je zdraví prospěšný nápoj, který může do jídelníčku dodat dostatečné množství vitaminu C. Existuje však spousta nepodložených zdravotních tvrzení. Pokud člověk již jí hodně ovoce a zeleniny a pije dostatek tekutin, citron mu pravděpodobně nepřidá žádný významný výživový přínos. Přesto je osvěžující a zdravou alternativou k mnoha jiným ochuceným nápojům.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy