Musíš dnes zůstat v práci déle, všechno musí stranou...

Jenže vy jste se ZROVNA DNES chtěli věnovat něčemu úplně jinému! Co v takovou chvíli udělat, jak to vyřešit? Přinášíme jiný pohled!

Představte si, že jste si naplánovali na večer program jen pro sebe (třeba si konečně půjdete zacvičit). Těsně před koncem pracovní doby vám šéfka řekne, že potřebuje, abyste do konce dne vyřešili problém, který nikdo jiný nezvládne. V očích nadřízené je světýlko naděje a v těch vašich světlo hasne, protože si říkáte, že budete muset své plány zrušit. To je ale past, na kterou si musíme dát pozor.

Vědci se shodují, že máme tendenci uvíznout v mentalitě "všechno nebo nic". To nás naučilo okolí, celá společnost. Byli jsme zkrátka vychováváni, abychom uvažovali tak, že možnosti jsou jasné a my se musíme jasně a beze zbytku (dokonale) rozhodnout. V podstatě o tom nemá smysl pochybovat, není co řešit. 

Jenomže ono to tak jasné být ani nemusí a už vůbec to nemusí být černobílé. Je určitě dobré si přiznat, že bychom mohli jít jinou cestou a hledat "něco mezi černou a bílou" a také si dovolit rozhodnout se klidně i jen tak napůl - tedy dokonale nedokonale.

Doporučují se 3 kroky, co v takové chvíli udělat

1. Začněte pauzou

Pokusme se o nějaký odstup - vytvořit prostor mezi podnětem a reakcí. Jednoduše jdeme naproti tomu, že pojmenujeme rozhodovací pasti, které nám obvykle stojí v cestě. Doporučuje se je zhluboka se nadechnout, pomalu vydechnout, zklidnit se.

Pomáhat může také "distancovaná samomluva", tedy oslovovat se jménem a "probrat to". Můžete si například říct: "Karlíku, můžeš to vyřešit a zvládnout obojí. Pojďme vymyslet nový plán." Zkrátka po zklidnění se ubezpečíme, a uvědomíme, že je to pro nás důležité a že to půjde.

2. Rozkryjte možnosti

Jde o odpovědi na otázku: "Co jiného bych mohl(a) udělat?". Jinými slovy - jak změnit logistiku, plány, jak změnit zdroje a vstupy. Možnosti otevřeme brainstormingem alternativ - například si můžeme dát trénink kratší nebo jít aspoň večer s rodinou na procházku, abyste se přece jen trochu hýbali.

3. Vyberte podle radosti

Z možností si vyberte tu, která vám při řešení situace přináší nejlepší pocit. Je to, podle definice dokonale nedokonalá volba, která nám umožňuje udělat něco místo ničeho. Nejdeme proti sobě, zůstáváme konzistentní a stojíme při svých potřebách.

Tyto 3 kroky můžeme využít i v řadě dalších situací. Hodně se doporučují obzvláště pokud chceme být konzistentní, pokoušíme se vytvořit nějaké návyky a svět nám jednoduše nepřeje. Nejčastěji nám mohou plány narušovat povinnosti s dětmi, stárnoucími rodiči nebo prostě nadřízený.

"Tak, Karlíku, co myslíš?"

Autor: Tomáš Poucha

Články s podobnými tématy