Muži a osamělost: Proč potřebují přátele více, než si myslí?

Muži potřebují přátele – a ne, rodina nestačí. Jenže mnozí si to uvědomí až ve chvíli, kdy je pozdě.

Osamělost mezi muži roste a přitom by stačilo málo, aby tomu předešli. Jak se stalo, že přátelství u mužů mizí? A jak se dá tento trend zvrátit?

Problém, o kterém se nemluví

Přátelství je jedním z hlavních pilířů duševního zdraví. Studie opakovaně ukazují, že lidé s pevným okruhem přátel žijí déle, jsou zdravější a šťastnější. Jenže když se podíváme na muže, vidíme jiný obrázek – čím jsou starší, tím osamělejší se stávají.

čtvrtina mužů dnes přiznává, že nemá žádného blízkého přítele. Pro srovnání – mezi ženami je toto číslo mnohem nižší. A co je horší? Počet osamělých mužů stále roste.

Psycholog Robin Dunbar, který se zabývá mezilidskými vztahy, tvrdí, že muži potřebují alespoň dvě setkání s kamarády týdně, aby si udrželi duševní pohodu. Jenže kolik mužů to skutečně dělá? Většina si přátelství nechává vyprchat, aniž by si to vůbec uvědomila.


Jak muži přicházejí o přátele?

Muži navazují vztahy jinak než ženy. Zatímco ženy si udržují přátelství pravidelným kontaktem, muži většinou potřebují „něco dělat“ – fotbal, pivo, deskovky, rybaření. To znamená, že když zmizí společná aktivita, přátelství s ní.

Mladí muži mají přátele přirozeně – ve škole, na univerzitě, ve sportovním týmu. Jenže jakmile přijde kariéra a rodina, na přátele „nezbývá čas“. Znáte to: „Zajdu s tebou na pivo, ale až se trochu uvolní práce…“ Jenže práce se neuvolní nikdy. A tak uběhnou měsíce, roky, dekády.

Tohle není náhoda. Muži jsou vedeni k tomu, aby byli produktivní, ne aby investovali do přátelství. Když mají volný čas, cítí, že by ho měli věnovat rodině, práci nebo osobnímu rozvoji. Přátelé jsou považováni za „luxus“, který si dospělý muž může dopřát jen výjimečně.

A když se muž přece jen rozhodne, že by rád vídal kamarády častěji, často narazí na odmítavé reakce:

  • „Ty jdeš zase ven? A co rodina?“
  • „Měl bys být doma, máš povinnosti.“
  • „Tohle už se přece nehodí, jsme dospělí.“

Společnost jednoduše nepodporuje mužská přátelství. Očekává se, že muž má pracovat, starat se o rodinu a občas si dát s někým pivo – ale nic víc.


Samota jako neviditelný nepřítel

Muž, který si během let nevybudoval pevné sociální vazby, čelí velkému riziku. Může to znít přehnaně, ale muži mají až desetkrát vyšší riziko sebevraždy po rozvodu než ženy. Proč? Protože většina jejich sociálního života se vázala na manželství.

Jakmile vztah skončí, zjistí, že vlastně nemají nikoho, komu by zavolali. Všechny vztahy, které udržovali, patřily do rodinné sféry – přátelé jejich manželky, známí z práce. Opravdu blízkého kamaráda, kterému by mohli říct, jak se cítí, často nemají.

Ženy jsou v tomto ohledu mnohem lépe připravené. Udržují přátelství celý život, pečují o ně, volají si jen tak. Muži si většinou „nepotřebují povídat“. Dokud vše funguje, nepřemýšlejí o tom. A pak najednou přijde krize – a oni jsou sami.


Jak získat zpět svá přátelství?

Dobrá zpráva je, že nikdy není pozdě. Přátelství se dají obnovit – jen je potřeba dát jim prioritu.

1. Přestaňte si myslet, že na to není čas

Stejně jako si plánujete schůzky v práci nebo rodinné večeře, naplánujte si i čas na přátele. Dvě hodiny týdně nejsou nic ve srovnání s benefity, které vám dobré přátelství přinese.

2. Ozvěte se jako první

Nečekejte, že se někdo ozve vám. Pošlete zprávu starému kamarádovi, zavolejte, domluvte si schůzku. Možná budete překvapeni, jak rád vás uslyší.

3. Najděte si společnou aktivitu

Muži jsou často pohodlnější v přátelstvích, která vznikají „bok po boku“, než „tváří v tvář“. Nemusíte se nutit do dlouhých rozhovorů – najděte něco, co vás spojí. Sport, hraní her, turistika, cokoliv.

4. Naučte se udržovat kontakt

Pokud chcete, aby vaše přátelství vydržela, udržujte je pravidelně. Stačí krátká zpráva, telefonát nebo domluvené setkání jednou za měsíc. Nepotřebujete spolu trávit každý den, ale je důležité, aby vztah nezanikl.

5. Nebojte se emocí

Muži často váhají s vyjadřováním pocitů. Ale pokud se cítíte osamělí, řekněte to. Přátelství nejsou jen o zábavě, ale i o podpoře. Sdílení je to, co dělá vztahy silné.


Muži, přátelství není luxus – je to nutnost

Nikdo jiný to za vás neudělá. Přátelství nevznikají náhodou – musíte o ně pečovat stejně jako o kariéru nebo rodinu. Pokud jste si právě uvědomili, že jste se už měsíce s nikým neviděli, je nejvyšší čas s tím něco udělat.

Vezměte telefon, napište starému příteli a domluvte si setkání. Možná vám to zachrání víc, než si teď myslíte.


Autor: David Seibert

Foto Pexels.com

Zdroje: