Nejblbější otázky na párty

Znáte ten pocit, kdy se na nějaké společenské události lidé ptají tak, že se vám chce jít pryč? Ptejte se jinak…

Zažili jste to už nesčetněkrát. Přijdete na společenskou událost a první extrovertní osoba na vás vybalí podezřelé otázky, kterých se vlastně děsíte a překvapivě jste šíleně nepřipravení.

„Co děláte? Odkud jste?“ Předvídatelné a přitom vyčerpávající. Když si v hlavě procházíte odpovědi, říkáte si: "Je to někdo, s kým chci opravdu mluvit?". Problém je, že většina z nás je vinna kladením těchto obávaných, povrchních otázek, které nevedou nikam dál než k nezávazné konverzaci.

Klíč k vytváření smysluplných interakcí je přitom poměrně snadný. Odvraťte pozornost od sebe a zaměřte ho na druhého člověka. Tím, že mu věnujete pozornost jako prvnímu, získáte jasnou výhodu: Lidé jsou přirozeně nastaveni a hledají spojení a pozitivní potvrzení - chtějí být viděni a slyšeni.

Zbavte se proto zdvořilostních řečí a zakažte otázky typu "Co děláte?" a "Odkud jste?" ve prospěch těchto jiných začátků konverzace.

1. Jaký je váš příběh?

Jakmile druhá osoba překoná počáteční šok z toho, že jste se zeptali tak zvláštně, určitě vyvolá zajímavé reakce - umožnili jste mluvit od srdce a podělit se o své životní cesty, sny a cíle. To lidi baví.

2. Co vás rozesměje?(když ráno vstanete, na takovéto akci, mezi lidmi, v práci)

Otázka, díky níž se interakce hned od začátku rozproudí na pozitivní notu. Sledujte, jak se druhé osobě roztočí kolečka, když se zamyslí nad něčím, z čeho je nadšená nebo za co je hluboce vděčná.

3. Jaká kniha vás nejvíce ovlivnila?

Genialita této otázky nespočívá v otázce samotné, ale v pozvání k následným otázkám kvůli vlivu knihy na život, manželství, kariéru nebo podnikání dané osoby. Její položení prohlubuje konverzaci (a spojení), protože se dozvíte více o tom, jak dané téma nějakým způsobem pozitivně změnilo život dané osoby. Pokud nejsou vášnivými čtenáři, zeptejte se na filmy, slavné osobnosti nebo třeba kapelu – prostě podle kontextu.

4. Co vás právě teď absolutně vzrušuje?

Tato otázka vyvolává nadšení. Mohou být lidé, které nevzrušuje nic, ale možná s těmi nemusíte ztrácet čas. Ostatní k smrti rádi mluví o svých vášních. Může být jejich vzkvétající kariéra, nová práce nebo vzrušující nová fáze jejich podnikání. Může to být i osobní: jejich dítě, nalezení lásky. Ať už je to cokoli, přemýšlejte o všech oblastech, kam vás konverzace zavede, a o možnostech propojení s druhou osobou, až na vás přijde řada.

5. Jaká je nejdůležitější věc, kterou bych o vás měl vědět?

Je to možná těžší otázka, asi se úplně nehodí, když jsou všichni roztančení. Každopádně, vyvolá emoce, které umožní prohloubit rozhovor a najít styčné body. Právě o to ale jde - vytvořit prostor pro zjištění, co druhou osoba baví, čím je jedinečná nebo třeba frustrovaná, abyste jí mohli nabídnout povzbuzení nebo změnit její život k lepšímu.

Zkrátka a dobře, převezměte iniciativu a rozhovor točte kolem druhé osoby. Lidé rádi mluví o sobě. Tento nezištný čin, kdy upoutáte pozornost na někoho jiného, z vás dělá nejzajímavější osobu v místnosti.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy