Omyly o romantické lásce

Výzkumy naznačují, že ne všechno, co jste slyšeli nebo četli o romantické lásce, je pravda.

Láska je všude kolem nás

Lidé mluví o lásce v písničkách, v televizi, na sociálních sítích, při večeři, v práci... Roste také vědecký zájem o romantickou lásku, což dokládá zvýšený počet publikací a konferencí na toto téma.

Proč? Za prvé, romantická láska se týká prakticky každého. Podle studie z roku 2003 více než 80 % dospívajících uvedlo, že do věku 18 let mělo alespoň jeden romantický vztah. Láska byla pozorována téměř ve všech kulturách, které byly studovány. Za druhé, když se lidé zamilují, má to velký vliv na jejich životy. Lidé jsou někdy ochotni změnit své přátele, práci, zemi nebo náboženství, aby byli se svou milovanou osobou.

Ale opravdu rozumíme lásce? Bohužel existuje mnoho omylů, které pronikají do populárních médií i vědecké komunity. Některé z nich vychází z předpokladů, které o romantické lásce máme. Jiné vznikají z hypotéz nebo interpretací, které jsou v jiných článcích citovány jako empirické důkazy. Zde je šest omylů o romantické lásce, které nejsou podpořeny dosavadním výzkumem.

1. Romantická láska nemusí být nutně dvojí nebo dokonce mezilidská

První omyl je, že romantická láska musí existovat mezi dvěma lidmi - k lásce nejsou potřeba dva. I když má romantická láska zjevné mezilidské aspekty (tj. lidé jsou zamilovaní do jiné osoby a romantické vztahy zahrnují více než jednu osobu), romantická láska nemusí být nutně dvojí nebo mezilidská.

Lidé například mohou vyvinout láskyplné pocity k někomu předtím, než se zapojí do romantického vztahu, a mohou stále prožívat láskyplné pocity po skončení vztahu. Lidé mohou být zamilovaní do někoho, kdo je nemiluje zpět. Mohou milovat někoho, s kým nikdy nebyli a nikdy nebudou v romantickém vztahu. Nebo mohou prožívat láskyplné pocity k někomu, s kým nikdy ani neinteragovali. Příklady toho jsou láska na první pohled a parasoční připojení k celebritám nebo fiktivním postavám ve filmech, televizních pořadech, videohrách a knihách.

Romantická láska tedy není vždy sociální proces a děje se i mimo vztahy. Omyl, že romantická láska se děje pouze ve vztazích, vedl některé lidi k tomu, že zaměňují spokojenost ve vztahu a láskyplné pocity. Lidé mohou být spokojeni se vztahem, pokud naplňuje nějakou jejich potřebu (například peníze, domácí práce, sex, ochranu, péči o děti, status, osobní růst), i když svého partnera nemilují. A v násilných vztazích je možné, že oběť miluje svého násilníka, i když není spokojená se vztahem. Spokojenost ve vztahu tedy není totéž jako to, jak moc je někdo zamilovaný.

2. Láska není emoce

Mnozí z nás věří, že láska je emoce, jako strach, hněv, smutek, překvapení, znechucení a radost.

I když se vědci neshodují na tom, kolik a jaké typy lásky existují, shodují se na tom, že existuje několik typů lásky—a to je vlastně jeden z důvodů, proč předpokládat, že láska jako celek není emoce. Například vědci rozlišují mezi zamilovaností (také známou jako vášnivá láska) a připoutaností (také známou jako kamarádská láska). Zamilovanost je raná fáze lásky, která je spojena s euforií, nervozitou a motýly v břiše. Připoutanost na druhé straně trvá čas na rozvoj a je uklidňující, utěšující pocit.

Existují také důvody předpokládat, že různé typy lásky samy o sobě nejsou emocemi. Za prvé, láska vyvolává různé emoce v závislosti na situaci. Milování někoho, kdo vás miluje zpět, může způsobit radost, zatímco milování někoho, kdo vás nemiluje zpět, může způsobit smutek.

Konečně, láska může být velmi dlouhotrvající, zatímco emoce jsou obvykle poměrně prchavé. Výzkumy ukázaly, že emoce obvykle trvají od půl hodiny až po několik dní. Nejdelší trvající emocí byl smutek, který může trvat dva až pět dní. Na druhé straně není neobvyklé, že zamilovanost trvá týdny nebo měsíce a připoutanost trvá roky nebo desetiletí.

Spíše než emocí, vědci nazývají lásku postojem, scénářem nebo motivací či touhou—jako je touha, chtíč, hlad a žízeň.

3. Romantická láska nemá pouze pozitivní účinky

Třetí omyl je, že romantická láska má převážně pozitivní účinky.Samozřejmě, láska má mnoho pozitivních účinků na lidi a společnost. Zamilovanost například vyvolává pozitivní emoce jako euforie a romantické vztahy zvyšují štěstí a životní spokojenost. Ale často se přehlíží, že láska má také mnoho negativních účinků na lidi a společnost.

  1. Láska může vyvolat několik negativních emocí. Zamilovanost je stresující, láska může být doprovázena žárlivostí, smrt romantického partnera může vyvolat intenzivní zármutek a neopětovaná láska a romantické rozchody vyvolávají smutek a hanbu.
  2. Může snížit celkovou pohodu. Romantické rozchody jsou hlavním rizikovým faktorem pro depresi u dospívajících. A dysfunkční romantické vztahy a romantické rozchody jsou spojeny se sníženým štěstím a životní spokojeností.
  3. Lidé, kteří jsou zamilovaní, mohou být rozptylováni od svých povinností (jako je práce nebo domácí úkoly), protože neustále myslí na svého milovaného. I když to možná neznepokojuje zamilovanou osobu, může to vést ke ztrátě produktivity nebo alespoň k frustraci u lidí kolem milovníka.
  4. Láska hraje roli v několika duševních poruchách (jako jsou sexuální dysfunkce, parafilní poruchy a erotomanické a žárlivé bludy) a také v sebevražedném chování. Konečně, láska je spojena s kriminálním chováním, jako je stalking, domácí násilí a vražda.

Je jasné, že láska má jak pozitivní, tak negativní účinky, přičemž ty druhé způsobují značné individuální, sociální a ekonomické břemeno. Doufám, že vědecký výzkum o romantické lásce může zvýšit pozitivní účinky lásky a snížit její negativní účinky na lidi a společnost.

4. Neexistuje žádná mozková oblast lásky, neurotransmiter lásky ani hormon lásky

Je důležité vědět, že každá mozková oblast, neurotransmiter a hormon má více funkcí—a také že každá funkce vyžaduje více mozkových oblastí, neurotransmiterů a hormonů. Láska ovlivňuje chování, pocity, myšlenky a tělesné reakce mnoha různými způsoby. A každý z těchto "symptomů" romantické lásky závisí na různých mozkových oblastech a několika neurotransmiterech a hormonech.

Vezměte si například skutečnost, že lidé mají lepší paměť pro informace týkající se jejich milované osoby, což souvisí s tím, jak vzrušující jsou tyto informace. Víme, že lepší paměť pro vzrušující informace závisí na dvou mozkových oblastech zvaných amygdala a hipokampus, neurotransmiteru noradrenalinu a hormonech adrenalinu a kortizolu. Proto lze očekávat, že tyto části našeho nervového systému se podílejí na lepší paměti pro informace související s milovanou osobou.

Nebo vezměme tento příklad: Když jsme zamilovaní, máme zpocené ruce. Výzkumníci vědí, že toto pocení je součástí reakce "boj nebo útěk" a zahrnuje uvolňování neurotransmiteru acetylcholinu v sympatickém nervovém systému, který je zase řízen hypotalamem v mozku. Proto je pravděpodobné, že tato mozková oblast a neurotransmiter hrají roli v pocení rukou při zamilovanosti.

I když vědci obvykle chápou, že v našem nervovém systému neexistuje žádná specifická složka lásky, mohli by zlepšit zaměření svých výzkumných otázek a návrhů pochopením romantické lásky jako vznikajícího procesu, který se skládá z mnoha pohyblivých částí, z nichž každá má svůj vlastní neurobiologický základ. Ale proč by to mělo zajímat každého ostatního? Protože možná, pokud budete sdílet toto pochopení lásky jako složitých neurologických procesů, lépe pochopíte, proč se vám láska může zdát tak komplikovaná!

5. Lék na lásku nebude vyvinut brzy

Existuje omyl, že brzy budeme schopni vyvinout lék na lásku, což je něco, po čem lidé touží po věky, například prostřednictvím kouzel. I dnes lidé po celém světě s nadějí používají afrodiziaka a lektvary lásky. I když je možné, že manipulace s láskyplnými pocity na základě důkazů by mohla být někdy možná, několik problémů brání vývoji účinné a bezpečné "pilulky lásky" v krátkodobém horizontu.

Teprve začínáme zjišťovat, které neurotransmitery a hormony by mohly hrát roli v různých typech lásky. Například několik studií zobrazování mozku ukázalo, že určité mozkové oblasti (jako je kaudátové jádro, putamen, ventrální tegmentální oblast, insula, cingulární kůra a dolní čelní gyrus) jsou aktivnější, když lidé sledují obrázky svých milovaných, než když sledují obrázky jiných lidí. Některé z těchto mozkových oblastí (zejména kaudátové jádro, putamen a ventrální tegmentální oblast) obsahují hodně neurotransmiteru dopaminu. Aktivace těchto dopaminergních mozkových oblastí v reakci na milovanou osobu byla interpretována jako důkaz, že romantická láska je spojena s vysokými hladinami dopaminu. Je však důležité poznamenat, že metoda použitá v těchto studiích zobrazování mozku (funkční magnetická rezonance) ukazuje pouze to, které oblasti mozku přijímají více kyslíku prostřednictvím krve. Tato metoda však nemůže ukázat, zda je dopamin uvolňován.

Pokud vím, existuje pouze jedna studie, která skutečně měřila hladiny dopaminu, když lidé sledují obrázky svých milovaných (ve srovnání s obrázky přátel), pomocí metody zvané pozitronová emisní tomografie. Tato studie ukazuje více uvolňování dopaminu, když lidé sledují milovanou osobu (oproti příteli) ve dvou mozkových oblastech nazývaných mediální orbitofrontální kůra a prefrontální kůra. Tato studie překvapivě nezjistila více uvolňování dopaminu, když lidé sledovali milovanou osobu oproti příteli v obvyklejších dopaminergních oblastech, které v předchozích studiích dostávaly více kyslíku prostřednictvím krve. Takže je třeba dalšího výzkumu, zda a kde je dopamin uvolňován, když lidé vidí své milované.

Dalším příkladem je, že se naznačuje, že romantická láska je spojena s nízkými hladinami serotoninu kvůli její podobnosti s obsedantně-kompulzivní poruchou. Ale v jedné studii měly ženy, které byly zamilované, vyšší hladiny serotoninu v krvi než ženy, které nebyly zamilované. A obsedantní myšlenky na milovanou osobu u těchto žen byly spojeny s vyššími, spíše než nižšími hladinami serotoninu v krvi. Takže nemůžeme v současné době usoudit, že romantická láska je spojena s nízkými hladinami serotoninu.

Klíčové je, že abychom vyvinuli "pilulku lásky", museli bychom dokázat, že změna hladiny některého neurotransmiteru nebo hormonu skutečně mění intenzitu lásky. Ale většina studií zatím pouze porovnávala lidi, kteří jsou zamilovaní, když sledují obrázky svých milovaných, s obrázky jiných lidí. Bylo by poučné, ale obtížnější, porovnávat lidi, kteří jsou zamilovaní, s lidmi, kteří nejsou zamilovaní. Nebo ještě lépe, porovnávat lidi před a po jejich zamilování.

Také by bylo náročné navrhnout lék, který by měnil láskyplné pocity k jedné konkrétní osobě, což by bylo žádoucí alespoň v některých situacích. Například někdo, kdo je ženatý, by mohl chtít snížit své láskyplné pocity k někomu, do koho se zamiloval, aniž by změnil (nebo dokonce zvýšil) svou lásku k manželce. A protože neurotransmitery a hormony zapojené do lásky mají mnoho různých funkcí, jakýkoli lék na lásku, který ovlivňuje hladiny těchto neurotransmiterů nebo hormonů, by mohl mít vedlejší účinky, které by mohly být nepříznivé. Takže bohužel bude trvat ještě dlouho, než budete moci použít pilulku lásky k tomu, abyste změnili, jak moc jste zamilovaní, pokud vůbec někdy.

6. Romantická láska není neovladatelná

Nicméně, existuje mnoho situací, kdy by bylo prospěšné změnit, jak moc jste zamilovaní—a můj výzkum ukazuje, že to je možné. Řešením nejsou drogy, ale úmyslné myšlení.

V některých situacích mohou být láskyplné pocity silnější, než je žádoucí, například když jsou lidé stále zamilovaní do bývalého partnera, když je láska zakázaná nebo když jsou lidé zamilovaní do někoho, kdo se k nim chová špatně. V takových situacích by lidé mohli chtít snížit, jak moc jsou zamilovaní, což jim může pomoci vyrovnat se s rozchodem. Může to také pomoci lidem přestat usilovat o nevhodného partnera nebo ukončit dysfunkční (např. násilný) vztah.

Jindy mohou být láskyplné pocity slabší, než je žádoucí, například když v dlouhodobých vztazích klesají. V takových situacích byste mohli chtít zvýšit, jak moc jste zamilovaní, což by vám mohlo pomoci udržet dlouhodobé vztahy.

Nicméně mnoho lidí si myslí, že regulace lásky je obtížná nebo dokonce nemožná. Ale můj výzkum naznačuje, že lidé mohou být více nebo méně zamilovaní tím, že dělají nebo myslí určité věci. Jedna studie ukazuje, že něco tak jednoduchého jako sledování obrázků milované osoby zvyšuje zamilovanost a připoutanost. Jiná studie zjistila, že přemýšlení o pozitivních aspektech milované osoby ("jsou tak chytří", "on je tak dobrý kuchař"), vztahu ("souhlasíme s tím, jak utrácet naše peníze") a budoucnosti ("budeme žít šťastně až do smrti") zvyšuje připoutanost. A další z mých studií naznačuje, že fantazírování o sexu s milovanou osobou (například představování si něčeho, co byste chtěli, aby vám váš partner udělal během sexu) zvyšuje sexuální touhu a zamilovanost. To jsou strategie, které můžete použít k posílení vašich láskyplných pocitů k někomu.

V jiném experimentu přemýšlení o negativních aspektech milované osoby ("ona nikdy nenasadí uzávěr na zubní pastu"), vztahu ("hodně se hádáme") a budoucnosti ("nebudeme spolu navždy") snížilo zamilovanost a připoutanost. To jsou strategie, které můžete použít ke snížení vašich láskyplných pocitů k někomu. Na rozdíl od toho, co si možná myslíte, je tedy prospěšné a možné změnit, jak moc jste zamilovaní. Zkuste to, když se cítíte více nebo méně zamilovaní, než byste si přáli!
 

Autor: Petr Horák

Foto zdroj pexels.com

Zdroje:

  • Gruber, M. J., Gelman, B. D., & Ranganath, C. (2014). States of curiosity modulate hippocampus-dependent learning via the dopaminergic circuit. Neuron, 84(2),
  • Noe, R. A., Tews, M. J., & McConnell Dachner, A. (2010). Learner engagement: A new perspective for enhancing our understanding of learner motivation and workplace learning. Academy of Management Annals,
  • Sawyer, K. (2017). Group genius: The creative power of collaboration. Basic Books.
  • Langeslag, S. J. E., & van Strien, J. W. (2018). Distraction and down-regulation of love feelings: A new perspective on love regulation. Frontiers in Psychology, 9
  • Fisher, H. E., Aron, A., & Brown, L. L. (2005). Romantic love: An fMRI study of a neural mechanism for mate choice. Journal of Comparative Neurology,

Články s podobnými tématy