Umíte vymyslet ještě blbější dárky?

Dary, které nás někdy rozesmějí, ale dokáží i rozesmutnit nebo narušit vztahy mezi blízkými, neřku-li vykopat válečné sekyry.

„Nevěřte tomu koni, Trójané! Ať je to cokoli, bojím se Danaů, i když přinášejí dary.“

Podle řeckého básníka Homéra šlo o dřevěného koně, zanechaného starověkým Trojanům ustupujícími Řeky. Bojovníci v koni ukrytí nakonec bitvu o Tróju rozhodli a zanechali nám po sobě synonymum pro tzv. zkázonosné dary. 

Určitě jste to mnohokrát zažili. Opatrně nahmatáte přes vánoční balicí papír „měkouše“, typicky třeba svetr, který tak jako každý rok nepřetáhnete přes hlavu. To by ještě šlo, ale proč s jelenem?

A proč Armani, když odjakživa nesnášíte komerční značky s opulentními nápisy? Aha, je dokonce ze sekáče, takže ho ani nevyměníte, tak jak z toho?

„Hele je moc hezkej, jen mi úplně nevyhovuje střih, ale jsi fakt moc hodná“ pokusíte se zjemnit dopad zklamání natěšeného Ježíška na druhé straně telefonu.

Babička, sestra, tchýně, strýček… Pak jen tak mezi řečí – ideálně v únoru – v dobrém rozpoložení vysvětlíte, že je to s dárky „prostě“ těžké a že by bylo úplně nejlepší si žádné nedávat, a pokud, tak rozhodně ne karaoke (!), oblečení, vtipné hrnky ani žádné přesládlé vůně.

Je tolik krásných knih a tenisáky se hodí za každého počasí. Samozřejmě pokud hrajete tenis. Je přece přirozené, že každý má specifický vkus, odlišné potřeby, navíc už nejsme malé děti, tak co je na tom k nepochopení. Začnete si po čase připadat jako blázni a pochybovat sami o sobě?

„Hele já Ti nechci nic říkat, ale on/ona to myslel/a dobře a chtěl/a Ti udělat radost“ pokouší se manželka obrousit hrot mého opětovného rozčarování, podloženého neoddiskutovatelnými fakty, kolikrát jen jsem říkal a snažně prosil kudy ne. „A mimochodem, alespoň teď víš, jak se skoro vždycky cítím, když se mě přes dvacet let snažíš asi také nechtěně přesvědčit o tom, že mě buď neznáš, nevnímáš nebo neposloucháš…“

Jsme prostě rozmanití, nemusí jít vždy o ignoranci, neznalost nebo absenci kreativity. Ale jak z toho?

Co si třeba vždy, když někdo blízký během roku mimoděk zmíní co má či nemá rád, udělat do notýsku nebo mobilu jednoduchou poznámku?  Ušetříme si zbytečné trápení, čas i energii a zvýšíme pravděpodobnost, že darovanému uděláme skutečnou radost. Nebo máte lepší nápad?

Autor: Antonín Parma

Články s podobnými tématy