Proč se vydat na pouť? A proč ne zrovna na tu nejslavnější - do Santiago de Compostela

Přes 200 tisíc lidí se každý rok vydává na středověkou pouť Camino Santiago. Může vám to hodně dát. Nechcete to zkusit také?

Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Nejčastěji se poutníci vydávají severní cestou od Francie. Ve velké většině se však nejedná o nábožensky motivované cestovatele. Spousta z nich se prostě jen rozhodla odpojit se od civilizace a přiblížit se sám sobě. Ve světě plném ruchu, příliš mnoha povinností a dlouhých pracovních dnů se mnozí z nás odpojili a rozčarovali. Všichni říkáme, že bychom se rádi na chvíli odpojili, ale typická dovolená je všechno, jen ne dovolená. Odpovídáme na e-maily u bazénu nebo sledujeme zprávy po večeři, zdá se, že nikdy nemáme příležitost se od toho všeho skutečně "odpoutat". 

Sportovní výkon

Oblíbeným důvodem pro putování po Caminu je fyzická námaha a výzva, kterou Camino představuje. Pokud začnete svou cestu v jihofrancouzském Saint- Jean-de-Luz, nedaleko kouzelného přímořského San Sebastian, bude vás čekat 790 km dlouhá cesta. Přestože Camino každoročně procházejí zkušení turisté a turisté s batohy na zádech, většina lidí nemá s chůzí na dlouhé vzdálenosti po mnoho dní žádné nebo jen malé zkušenosti. Jednou ze vzrušujících částí Camina je zhostit se této výzvy a stát se součástí komunity poutníků.

Mentální příprava

Oblíbené rčení zní: "Vaše Camino začíná, když se přihlásíte". Takže i když půjdete až za rok, vaše Camino už začalo. Začínáte zkoumat, jaké boty si vzít s sebou, jak trénovat, dozvídáte se, co byste si měli zabalit, a trénujete chůzi s batohem. Už teď si děláte průzkum na Facebooku a čtete blogy o Caminu. Nyní jste součástí exkluzivní skupiny chodců na Camino, což vám pomáhá připravit se na cestu a udržet si motivaci. Mnoho lidí se díky tréninku stává zdravějšími a zdatnějšími při přípravě na cestu.

Tréning není potřeba

Jedno přísloví říká: "Nechoď na Camino dřív než na Camino". To znamená, netrénujte každý den supertvrdě v rámci přípravy na něco, co musíte skutečně zažít, abyste pochopili. Součástí cesty je překonávat sám sebe a sledovat, jak se vaše tělo přizpůsobuje, a pozorovat sám sebe, jak sílíte a získáváte větší jistotu. Chůze na skutečném Caminu je mnohem snazší než chůze 10km kolem trati nebo u vás doma. Chůze je sice stejně únavná, ale díky kráse Camina, lidem, které při chůzi potkáváte, a úžasným památkám je cesta zábavná a rychle ubíhá. 

Staré dobré časy

Duch Camina je přitažlivý pro ty, kdo si váží "starých dobrých časů". Kdy jsme ještě neměli na sobě nalepené mobilní telefony a cesta se neplánovala online přes internetový portál, ale s mapou a cílem. Poutníci si pochvalují, jak autenticky všechno vypadá. A to proto, že Camino se nezměnilo už 1200 let! V malých vesničkách stále stojí 4 domy a kamenný kostel, podél cesty si stále můžete pohladit oslíky a váš hotel provozuje už třetí generace původní rodiny, která ho postavila. Vstoupit na Camino je krokem zpět v čase a dobrodružstvím, které na ně čekalo odjakživa; poutí, která má více než tisíciletou historii.

Duševní rozměr

Pár dní trvá, než si na způsob Camina zvyknete, ale odměnou vám bude jasnost a pocit klidu, který odhalíte. Mnozí říkají, že Camino je stejně tak duševní/vnitřní cesta jako cesta fyzická. Toto odpojení je tak silné, že po projití celé poutě jsou lidé pohnuti ke změnám ve způsobu svého života a téměř každý slíbí, že cestu projde znovu. Existují dokonce podpůrné skupiny pro lidi, kteří po absolvování Camina mají problém vrátit se po této zkušenosti ke svému starému způsobu života.

Jídlo

Španělsko však také poskytuje dokonalé zázemí pro absolvování dlouhé pěší cesty. Trasy jsou posety kavárnami, kde si můžete dát kávu nebo sangrii. Ostatní poutníci jsou přátelští a krajina je nádherná. Po cestě pěšky často potkáte poutníky, kteří se koupou v nedaleké řece, společně posedí ve venkovní kavárně (a všichni jsou vítáni) nebo posedí na náměstí a povídají si. Jídlo je ve Španělsku vždy úžasné a je skvělé ochutnat na každém navštíveném místě jiné lokální speciality. Je dokonce vzrušující jen tak navštívit supermarket a koupit si exotickou čokoládu nebo svačinu na cestu. Jídlo je rozhodně klíčovou součástí cesty Camino.

Přátelství

Mnozí poutníci si po cestě najdou přátele na celý život, se kterými zůstávají v kontaktu a prožívají svou cestu. Na pouti mluví každý jiným jazykem, ale komunikace je tak nějak snadná, protože poutníci mají mnoho společného. Vzhledem k tomu, že každé Camino je jiné, poutníci si často porovnávají příběhy a zážitky, a to i po mnoha letech, kdy s láskou vzpomínají na skvělý zážitek ve svém životě.

Pokud byste se opravdu rozhodli, nebo ještě rozhodujete, můžete se podívat na mnohem více tipů...

 

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy