Proč se začít učit hrát?

Existuje spousta důvodů, proč by lidé ve středním věku měli zvážit, zda do svého života nezařadit aktivní přístup k hudbě.

Když si představíte "typického" žáka hudby, možná si představíte sedmiletou holčičku, která nervózně sedí u klavíru a její drobné prstíky lehce spočívají na klávesách. Před několika desítkami let jste možná takovou holčičkou byli i vy. Pokud si myslíte, že hudební nástroje jsou jen pro děti, je pravděpodobně na čase aktualizovat svůj pohled na věc.

Hudba je trénink

Hudba je pro váš mozek tím, čím je kruhový trénink pro vaše tělo. Jak víme my, kteří jsme ve věku husákových dětí, kruhový trénink spočívá v tom, že přecházíme od jednoho cvičebního stroje k druhému, přičemž si procvičujeme celé tělo. Existuje jen velmi málo aktivit, které dokáží totéž pro váš mozek - a hudba je jednou z nich.

Podle vědců většina činností využívá jen několik oblastí mozku najednou. Naproti tomu hra na hudební nástroj spustí symfonii činností v celém mozku. Pokud tedy máte zájem o to, abyste si v následujících desetiletích udrželi bystrou mysl, možná byste měli odložit ovladač od televize a vzít do ruky sadu paliček na bicí nebo smyčec na housle.

Výběr nástroje je odrazem vaší osobnosti

Byli jste v dětství nuceni hrát na hudební nástroj? Mnozí z nás se poprvé seznámili s hraním na hudební nástroje, když na základní škole vzali do ruky svou první zobcovou flétnu. Po jiných rodiče, někdy až příliš optimističtí, vyžadují, aby se učili hrát na klavír nebo na housle.

Není nic špatného na tom, když se děti seznamují s hudbou. Ve skutečnosti je to skvělý nápad. Zároveň však mnozí z nás opouštějí dětství s apatií, ne-li přímo odporem k hudbě. Něco na tom, že nás někdo k něčemu nutí, ukrajuje z této činnosti veškerou zábavu.

Teď, když je vám padesát nebo šedesát, můžete rozhodovat vy. Je nějaký nástroj, který vás vždy fascinoval? Chtěli jste třeba vždycky hrát na bicí? Nebo jste v mládí zbožňovali kytaristy? Máte tajnou touhu stát se dýdžejem? Nyní je čas proměnit své hudební sny ve skutečnost.

Učení se na hudební nástroj je skvělý způsob, jak si najít přátele

Život po padesátce může být ze společenského hlediska náročný. Po odchodu dětí z domu mnoho lidí z období baby boomu zjišťuje, že jim chybí sociální vazby, které měli v jiných etapách života. Mnozí z nás navíc prošli rozvodem nebo ztratili partnera.

Výuka hry na hudební nástroj může být skvělým způsobem, jak se vydat do světa a poznat nové lidi podle vlastních představ. Na začátku může být vaše hlavní interakce s učitelem. Po nějaké době se však začnete setkávat s dalšími hudebníky, kteří sdílejí vášeň pro váš nástroj nebo hudební styl.

Kdo ví, třeba se po několika letech rozhodnete připojit ke kapele nebo založit vlastní.

Hudba může posílit vaše sebevědomí

Učení se na hudební nástroj je jedním z nejlepších způsobů, jak si vybudovat sebevědomí. Pro začátek je to něco, co můžete dělat z pohodlí domova, alespoň ze začátku. Existuje spousta online kurzů, které vás mohou naučit cokoli od kytary až po elektronickou hudební produkci. Každá nota, kterou zahrajete, zazní jako důkaz, že dokážete cokoli, co si usmyslíte.

Jedním z největších mýtů o stárnutí je, že čím jsme starší, tím méně jsme schopni učit se nové věci. To je ale nesmysl! V sedmdesáti to neplatí a v padesáti už vůbec ne. Tak proč si do života nepřidat trochu hudby? Vaše tělo, mozek i společenský život vám poděkují!

Začali jste se ve středním věku učit na nějaký hudební nástroj? Na jaký nástroj jste se rozhodli hrát a proč? Souhlasíte s tím, že učit se na hudební nástroj je skvělá věc v každém věku?

A pokud máte chuť zkusit v tomtu směru podniknout konkrétní krok právě teď, mrkněte se třeba na tenhle online kurz:

 

 

 

 

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy