Proč vzpomínat na devadesátá léta v dobrém

Pojďme se zavzpomínat, podívat se pár desítek let zpátky a připomenout si to, co je po celou dobu stále relevantní a užitečné.

Kdyby nebylo devadesátek, nebyly by chunky tenisky, oblíbený módní prvek jak sportovního, tak městského stylu oblékání. Tyto tenisky s vysokými podrážkami a výrazným designem jsou znovu velmi populární – dnes se nosí hlavně s džínami, legínami, kratšími sukněmi nebo šortkami, oversize svetry a halenkami.

Devadesátá léta ale nepřinesla jen chunky tenisky, byla plná kulturních, technologických i společenských změn. A zůstalo z nich mnoho věcí, které jsou stále relevantní a užitečné i v současné době:

1.      Módní trendy Současný módní trend „retro“ se neobejde bez dalších módních hitů devadesátých let, jakými byly džínové bundy, bomber bundy, krátké topy, kalhoty do pasu, splývavé slip šaty, přiléhavé bodycon šaty, boty na platformě nebo řetězy kolem pasu.

2.      Populární hudba Devadesátky byly nabité různými hudebními styly včetně grunge, hip-hopu, dance a popu. V tomto desetiletí vzniklo bezpočet hudebních hitů, které stále baví lidi na celém světě.

3.      Filmové trháky Byla natočena spousta filmů, které se staly velkými kasovními trháky a dnes jsou považovány za kultovní. Patří k nim například Titanic, Forrest Gump, Jurassic Park nebo Pulp Fiction.

4.      Technologický pokrok Mezi mnoha průlomovými technologickými vynálezy devadesátých let byl i World Wide Web, který umožnil vznik internetu a digitalizaci informací. Na svět přišly také první mobilní telefony a digitální fotoaparáty.

5.      Přístup k informacím Díky novým médiím, jako je internet nebo mobilní telefon, se zlepšil přístup k informacím. Lidé mohli rychleji komunikovat a vyměňovat si názory s celým světem. Rozvoj informačních technologií v devadesátých letech otevřel nové možnosti pro komunikaci, vzdělávání a zábavu.

6.      Kulturní rozkvět Také v Česku vzkvétala kultura a umění. Byla založena nová vydavatelství, divadelní soubory a hudební skupiny. Vznikly nové umělecké směry a bylo podporováno rozmanité umění a kulturní dědictví.

7.      Sociální podmínky Devadesátá léta ukázala na důležitost lepších sociálních podmínek, zejména v oblasti vzdělání, zdravotní péče a sociálních služeb.

8.      Zdravotní péče Byl zaveden nový systém zdravotního pojištění, který přinesl zlepšení kvality zdravotní péče pro občany České republiky. Tento systém stále funguje a zpřístupňuje kvalitní zdravotní péči široké veřejnosti.

9.      Rovnost žen a mužů Byl přijat zákon o rovnosti žen a mužů, který měl zajistit rovnost příležitostí a prevenci diskriminace žen v práci. Nová ústava zase garantovala rovnost mužů a žen před zákonem. Právní rámec pro ochranu práv žen z devadesátých let platí dodnes.

10.   Práva žen V devadesátkách vzniklo mnoho organizací sdružujících ženy a bojujících za jejich práva. Díky aktivitám feministických organizací a iniciativ, které vznikly v té době, se dnes mohou ženy více zapojovat do veřejného života a prosazovat svá práva.

11.   Ekonomická nezávislost žen Ženy měly více možností studovat a prosadit se na trhu práce, což vedlo ke zvýšení zaměstnanosti žen a posílení jejich ekonomické nezávislosti. Dnes tak mají ženy větší šanci na vzdělání a uplatnění v mnoha různých profesích.

12.   Proti domácímu násilí V devadesátých letech bylo téma domácího násilí stále tabu, ale postupně se o něm začalo zvyšovat povědomí a vznikaly organizace, které pomáhaly obětem domácího násilí. Dnes je v této oblasti k dispozici více prostředků a pomoci než kdy předtím.

13.   Demokracie a svoboda Po pádu komunistického režimu v roce 1989 došlo v České republice k obnově demokracie a svobody projevu. Od té doby se veřejnost může více zapojovat do politického procesu a ovlivňovat dění ve společnosti.

14.   Cestování do zahraničí Lidé se mohli svobodněji pohybovat a cestovat do zemí, do kterých to dříve nebylo možné. Zredukovala se vízová a pasová omezení, zlepšily se podmínky směny měn, objevily se možnosti levného cestování (například charterové lety nebo organizované zájezdy). Cestování do zahraničí se stalo dostupnějším pro mnohem větší počet lidí.

15.   Ekonomické reformy Devadesátá léta byla obdobím ekonomických reforem, které přinesly řadu změn v hospodářské politice a umožnily vznik nových podniků. To vedlo k vytvoření nových pracovních příležitostí a zlepšení životních podmínek mnoha lidí.

16.   Mezinárodní spolupráce Česká republika začala usilovat o vstup do NATO a EU. Dnes je členem obou organizací, což představuje pro českou ekonomiku, společnost a bezpečnost spoustu výhod.

Přestože devadesátky, stejně jako každé jiné desetiletí, mají i své stinné stránky, přinesly mnoho pozitivních změn, které pozvedly tehdejší kulturu, informační prostředí, sociální podmínky, demokracii a ekonomiku. Celá řada věcí, které byly vytvořeny nebo zavedeny v devadesátých letech, je stále užitečná a důležitá i pro současnou populaci.

Co z devadesátek je součástí vašeho každodenního života?

Autor: Hana Pavlínová

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy