Marhoul: Řekl jsem vám víc, než jsem chtěl!

Velice osobní výpověď, životní příběh, ale i hodnoty tvrdého, tvrdohlavého a přitom citlivého až křehkého muže.

Václav Marhoul Zasvětit více než dvanáct let života svému snu natočit světový knižní bestseller dokáže jen opravdu silná povaha. Nepředstavitelné překážky, riskantní rozhodnutí a realizační peklo vzniku filmu Nabarvené ptáče k úžasu všech kolem překonal a dnes vyráží jako tvůrce přímý směr Hollywood. 

Typický tvrďácký výraz umocněný dýmem z cigaret a nekompromisními postoji. Pod zdánlivě tvrdou, vojenským drilem poznamenanou slupkou, před vámi stojí citlivý až křehký muž, kterého cestou do filmařské kanceláře v Lucerně potkalo více zkušeností než desítky našinců za celý život. Produkční z FAMU, manažer uměleckého sdružení Tvrdohlaví, klíčový člen Divadla Sklep, generální ředitel Filmových ateliérů Barrandov, voják v záloze, scénárista, producent a dříve podceňovaný filmový režisér.

„Oni to neprodali ani Spielbergovi, ale já prostě musím, nemohl bych žít nezkusit to, ta kniha změnila můj život…“ vyprávěl nám úplně posedlý před mnoha lety u kávy peripetie s majiteli Kosińského práv ke zfilmování veleslavné knihy. „On to dokázal!“ komentovali se zatajeným dechem lidé z branže premiéru na proslulém festivalu v Benátkách v roce 2019.  Pro mnohé absolutní blázen ukázal všem českým umělcům, že se i zázraky dějí.

Dnes je Ptáče historicky vůbec nejoceňovanějším tuzemským snímkem po celém světě a Václav Marhoul pro Hollywood připravuje film o republikánském senátorovi Josephu McCarthym. Opět se vydal na nové dobrodružství vstříc jinému žánru, navíc s hvězdným hereckým obsazením. Rozhovor jsme natáčeli před vypuknutím ruské invaze na Ukrajině a přesto nebo právě proto některé myšlenky doslova mrazí.

To vše a mnoho dalšího najdete v novém podcastu Magnoli:

Audio verzi si můžete poslechnout buď přímo zde:

Nebo na vašich oblíbených podcastových platformách:

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Články s podobnými tématy