Salomonová: Měla jsem štěstí, tak ho vracím

V dětství měla sama vážné problémy, přesto mluví o vlastním štěstí. Jak dnes bojuje Marie Salomonová za psychické zdraví mladých lidí v ČR a jak vnímá varovné signály?

Antonín Parma

Každý pátý teenager v ČR dnes prožívá psychická onemocnění a hledá svoje štěstí. Žena, která to zažila na vlastní kůži, dnes skrze svůj příběh a neziskovku Nevypusť duši za ně bojuje.  

„Kolik terapeutů potřebujete na výměnu žárovky?“, ptá se s úsměvem nastávající maminka Marie Salomonová. Poznali jsme se před několika lety na hudebním festivalu. Nejprve trochu zakřiknutá, přesto ochotná si s cizím mužem vyprávět i o bolavých věcech. Jako dcera jednoho z nejúspěšnějších manažerů u nás by mohla mít umetenou cestu životem. Od třinácti let však měla vážné psychické potíže, což byl mj. i důvod, proč ji zrovna neurověda tak zaujala. Studovala na prestižní škole ve Velké Británii a později spoluzaložila a vede neziskovou organizaci Nevypusť duši, ve které pomáhá mladým lidem vypořádat se s psychickým onemocněním. Vzdělává také jejich rodiče, blízké i učitele. O svém příběhu ale vypráví jen tu část, kterou má, jak sama říká, za hotovou. Přiznává, že i když pomoc nakonec dostala, mohla přijít dříve než v osmnácti letech. „Je nebezpečné, že si v podstatě hotový patnáctiletý člověk u nás nemůže napsat omluvenku a jít na psychoterapii“, konstatuje v našem podcastu.

  • Jaké varovné signály potřebujeme? 
  • Jak nejlépe můžeme pracovat se svými dětmi?
  • Proč je pro ním smysl práce nad výdělkem?
  • Jak a za koho jí baví bojovat a jít i do konfliktu?
  • Jak to dělá, aby pro svoje téma získala pozornost a co nejlépe funguje?
  • Co pandemie v osvětě duševního zdraví zbořila a jak paradoxně pomohla?

Tyto a mnoho dalších otázek otevřel v rozhovoru s Marií moderátor Tomáš Poucha z Magnoli a věříme, že i našim posluchačům tak mohou společně pomoci. Pojďte si rozhovor poslechnout:

Nebo na vašich oblíbených podcastových platformách:

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy