Sex a erotika – co z toho?

Oba termíny jsou spojené s lidskou sexualitou, ale mají různé významy a hlavně přínosy. V podstatě jsou oba velmi příjemné, ale je dobré se na ně podívat trochu více do detailu.

Že je sex biologický proces, který zahrnuje fyzickou intimní aktivitu mezi dvěma nebo více lidmi s cílem dosáhnout orgasmu a reprodukovat se je asi jasné (mimochodem hezká definice). Může se různě lišit v závislosti na osobních preferencích, orientaci a potřebách účastníků, ale většinou se skládá z dotyků, líbání, sexuální stimulace, pohlavního styku a dosažení orgasmu.

Erotika zahrnuje širší oblast lidské sexuality, která se soustředí na sexuální fantazie, přání, touhy a estetiku. Týká se sexuálního vzrušení, které lze dosáhnout nejen fyzickou aktivitou, ale také představami, fantaziemi a vnímáním estetického krásna. Erotické umění, literatura a filmy jsou někdy používány pro vyjádření těchto fantazií a sexuálních přání.

Zatímco sex se obvykle týká fyzického projevu sexuality, erotiku lze chápat jako mentální nebo emocionální projev sexuality. Erotika je často používána pro dosažení sexuálního vzrušení, ale může být také použita jako prostředek k prozkoumání vlastní sexuality, přání a tuh.

Výhody a přínosy sexu

Sex toho umí ovlivnit opravdu hodně – od posílení imunitního systému, přes zlepšení kvality života nebo i zlepšení komunikace, kdy partneři zkouší vyjadřovat své potřeby, přání a očekávání. Pojďme se podívat na ty fyzické a psychické výhody:

Sex má mnoho fyzických výhod, mezi něž patří:

 1. Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: tím, že zvyšuje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak.
 2. Posiluje svaly: Pohlavní styk může posilovat svaly v těle, včetně svalů v oblasti pánevního dna a břišních svalů.
 3. Zlepšuje imunitní systém: tím, že stimuluje produkci protilátek v těle.
 4. Snížení bolesti: Během sexu se uvolňují endorfiny, které mohou pomoci snížit pocit bolesti.
 5. Zlepšuje spánek: tím, že uvolňuje svaly a snižuje stres.
 6. Snížení rizika rakoviny prostaty: Pravidelný sex může snižovat riziko rakoviny prostaty u mužů.
 7. Zlepšení vzhledu pleti: tím, že zvyšuje průtok krve a zlepšuje krevní oběh.
 8. Zlepšení vzhledu: Pravidelný sex může pomoci zlepšit vzhled kůže, vlasů a nehtů, tím že zlepšuje prokrvení těla a stimuluje tvorbu kolagenu.
 9. Uvolnění napětí: Sex může být skvělým způsobem, jak se uvolnit a relaxovat po dlouhém a náročném dni.

Sex má také mnoho psychických výhod, mezi něž patří:

 1. Zlepšuje náladu: tím, že uvolňuje endorfiny a zvyšuje hladinu oxytocinu, hormonu spojeného s pocity blízkosti a štěstí.
 2. Zlepšuje sebevědomí: Když se cítíme sexuálně atraktivní a uspokojení ze sexu, může to zlepšit naše sebevědomí a sebeúctu.
 3. Snížení stresu a úzkosti: tím, že uvolňuje napětí a uklidňuje mysl.
 4. Posiluje vztah: zvyšuje pocit blízkosti a intimity.
 5. Zlepšuje spánek: uvolňuje svaly a snižuje stres.
 6. Zlepšuje koncentraci: tím, že snižuje úzkost a zlepšuje náladu.
 7. Pravidelný sex může pomoci zvyšovat pocit štěstí a spokojenosti s životem.

A co erotika?

Ale ona ani erotika není úplně bez přínosu. Je důležité si uvědomit, že každý jedinec má odlišné potřeby a přístup k erotice. To, co může být pro jednoho člověka pozitivní, nemusí být nutně prospěšné pro jiného. Je důležité najít si pro sebe způsob, který vám bude příjemný a bezpečný a který bude v souladu s vašimi potřebami a přáními.

I erotika má několik výhod pro naše zdraví a pohodu:

 1. Zlepšení sebevědomí: umožní nám prozkoumat naše sexuální přání a fantazie a naučit se vyjadřovat své potřeby v intimních situacích.
 2. Zlepšení intimity: Erotika může být prostředkem k prohloubení intimity a vztahu mezi partnery tím, že pomáhá vyjádřit své touhy a přání a vytváří prostor pro otevřenou komunikaci.
 3. Zlepšení sexuálního života: Erotika může poskytnout inspiraci pro nové způsoby sexuálního projevu a pomoci vylepšit sexuální život tím, že zvyšuje sexuální vzrušení a napětí.
 4. Zlepšení nálady: Erotika může být použita jako prostředek k relaxaci a zlepšení nálady tím, že vytváří příjemné pocity a zvyšuje pocit odpočinku.
 5. Zlepšení kreativity: Erotika může pomoci rozvíjet kreativitu tím, že nám umožní vytvářet a prozkoumávat nové sexuální fantazie a přání.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy