Skutečný rozdíl mezi odborníkem a laikem

Již jste se setkali s tím, že někdo vyřešil problém tak jednoduše, že jste se zlobili, že vás to samotné nenapadlo? Jak to, že někomu to tak jde a někdo se s tím tak trápí? V čem je rozdíl mezi laikem a odborníkem?

Tomáš Poucha


 

Představte si nějaký pracovní problém. Třeba, že lidé ve firmě špatně spolupracují a tak potřebujete změnit proces a způsob sdílení informací. Musíte zrychlit předávání novinek, sdílení podkladů i výsledků práce. Je jasné, že se tím ušetří hodně času, ale i zbytečné práce. Není to vlastně tak složité, ale může tam být hodně nejasností a skrytých nebezpečí. 

Lidé se bojí, že jedna změna na jedné straně může udělat neplechu někde jinde. Přitom tomu tak velmi často není. Říká se, že 90 % věcí, kterých se bojíme, se nikdy nestane a tady to platí úplně stejně. Každopádně strach z možné chyby nás velmi paralyzuje. 

Spolupracuji s řadou lidí na řešení jejich problémů a moje role, jako poradce nebo kouče, je vlastně většinou spíše v ujišťování a zjednodušování. Ujišťovat, jakou cestou se při řešení problému vydat, upozorňovat na rizika, která jsou vidět z dálky a zpřehlednit situaci.

U toho vnímám, že je spíše výjimečné, že by se problémy ve firmách řešily nějak úplně nesmyslně. Velmi často se jde správným směrem, ale všechno je oslabeno obavami z toho, jestli jsme na něco nezapomněli a nedá se to udělat jinak. Přitom cest k řešení je ohromné množství.

Potvrzuje se tak, že odborník si je vlastně jen jistý v tom, jak spolu věci souvisí a jak to pracuje dohromady. Má v hlavě jasnou mapu, schéma, jak svět v dané oblasti funguje. Pokud se dozví něco úplně nového, vloží si informace do svého schématu a pracuje s tím dál, ale princip se nemění. 

Tak by se mělo pracovat i ve vzdělávání odborníků - počítat s tím, že novinka nebo změna pro něj znamená jen novou součástku do již fungujícího mechanismu a nerozhodí ho to tak, jako laiky. V tréninku začátečníků proto musíme všechno vysvětlit v souvislostech, aby si mohli udělat svou mapu, klidně na začátku jen malou, ale s jasnými mantinely a snadno pochopitelnými pravidly.

  • Jakou máte svou mapu? 
  • V čem jste odborníci? 
  • Jaké souvislosti lidem nedochází? 
  • Jak si mapu zjednodušíte, zkrátíte cesty? 
  • Co je ve vaší mapě zbytečné? 

Články s podobnými tématy