Slzovka - bílá perla východu

Možná jste o ní už slyšeli. Podle lékařů v těle není orgán, který by slzovka kladně neovlivnila. Přinášíme zajímavé informace, díky kterým vám slzovka třeba zachutná, nebo ji budete vyhledávat ještě více.

Petr Hoffmann


 

Jak se uvádí v Bencaojing z roku 1625: Dlouhodobě používaná slzovka nadlehčuje tělo. Posiluje slezinu a vylučuje vlhkost, hlen a horké toxiny. Posiluje energii čchi ledvin a plic. Prostě odstraní-li se z těla vlhká škodlivost, jsou slezina a žaludek v klidu, a tím se napravuje střední zářič. Když je ten v pořádku, dokáže vyživovat čtyři končetiny a zprůchodňovat cévy.

Z hlediska západní medicíny má slzovka vysoký obsah zejména betakarotenu, vitamínu C, draslíku, kalcia, hořčíku, železa, mědi, manganu, fosforu a zinku, a to v té nejlépe vstřebatelné a zpracovatelné podobě. Neobsahuje lepek.

Slzovka je pěstována jako pícnina a v některých oblastech se její semena používají k výrobě mouky, zejména v Indii, kde ji však v novější době nahradila kukuřice. V Číně se užívá k přípravě polévek podobně jako u nás kroupy. Ovšem naše kroupy nemají takový účinek jako právě slzovka… Pražená s cukrem se jí jako cukrovinka, loupaná jako burské oříšky. Používá se též jako náhrada prosa (jáhel).

Pokud chcete sami vyzkoušet slzovku v kuchyni, přidávejte ji občas po troškách třeba při vaření naturální rýže, kuskusu, bulguru (slzovky se přidává max.1/3). Hrstku slzovky můžete též přidávat do každé polévky k obohacení a zahuštění. Uvařená slzovka s rýží může sloužit i jako výchozí surovina pro další výrobu – např. když směs ze slzovky rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo chutné smažené placičky. Když ji zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborná je s houbami připravená jako „kuba".

Slzovka se nedá jen jíst, ale také pít, a to ve formě nápoje, který vyrábíme (z 90 %) ze sušené bioslzovky. Je účinný při nemocech, jako jsou dna, žlučníkové a ledvinné kameny, angina pectoris, revmatická onemocnění, metabolické syndromy, celiakie… Dokáže také zvláčňovat, proto pomáhá uvolňovat ložiska škodlivin, jako jsou cysty, myomy, zvětšená prostata, zvětšená nosní mandle nebo krční uzliny, otoky končetin, uvolňuje napětí šlach a snižuje „špatný“ cholesterol. Posiluje plíce, obzvláště při kašli a po virózách, po antibiotikách a kortikoidech a také zpomaluje a zastavuje růst rakovinných buněk.

Má ale také příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Pomáhá při léčbě bradavic či tvorbě mateřských znamének a kožních výrůstků. Chrání před ekzémy a záněty kůže a zpomaluje šedivění vlasů. Účinkuje i na celulitidu.

Odvar ze slzovky se považuje za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty. Spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, upravuje průjmy, odvádí z organismu přebytečnou vodu a podporuje funkci jater.

 

Celý článek Pravý domácí časopis Zde

Články s podobnými tématy