Tak to je nuda…

Small talk je dobrý způsob, jak začít konverzaci s někým, koho úplně neznáte, nebo si prostě ukrátit čas. Jak ho vést a jak? Jak se tím sami neotrávit?

Pokud je vám small talk skutečně nepříjemný, můžete se mu vyhnout tím, že se z rozhovoru zdvořile omluvíte, budete koukat do knihy nebo mít v uších sluchátka – tak s vámi asi těžko někdo začne konverzovat. Pokud se však chcete vyhnout nezávazným a plytkým rozhovorům a dostat se ke smysluplnější konverzaci a nevystačíte si s tipem na kladení otevřených otázek, budeme muset postoupit dál...

Snažte se zůstat pozitivní a diskutujte o optimistických tématech. Vyvarujte se stěžování si, vyjadřování stížností nebo pesimistického postoje. Pokud nadhodíte něco, co nevyvolává zájem, nebo se ocitnete v trapné konverzaci, změňte téma a přejděte k něčemu jinému.

Jak se zlepšit v navazování nezávazných rozhovorů?

Cvičte, cvičte a ještě jednou cvičte. Stejně jako v čemkoli jiném v životě, chcete-li se zlepšit v nezávazné konverzaci, prospěje vám, když ji budete vést častěji. Jedním ze způsobů, jak se můžete v konverzaci procvičovat, je snažit se navázat rozhovor s lidmi, které neznáte, kdykoli to bude možné. Obchody, čekárny a další veřejná místa jsou vhodnými místy pro nácvik konverzačních dovedností.

Jste introverti nebo prostě jen nesnášíte společenskou konverzaci?

Někteří lidé jsou plaší a rozhovor s lidmi, které neznají, je pro ně nepříjemný. Jiní jsou prostě raději sami a společenské interakce je psychicky vyčerpává, nebo si užívají hlubší rozhovory a nezávazná konverzace je nemusí duševně stimulovat. Všechno je v pořádku.

Pamatujte, že small talk je o budování mostu mezi vámi a druhou osobou. Nezáleží ani tak na tom, o čem mluvíte, ale spíše na tom, že začnete mluvit.

Small talk se skládá ze tří částí:

  • prolomení ledů (kterým konverzaci zahájíte),
  • navázání kontaktu (kdy kladete další otázky, abyste mohli v konverzaci pokračovat)
  • a ukončení (které zahrnuje elegantní ukončení konverzace).

Nejlepší témata pro small talk

Počasí - může se zdát všední, ale je to dobré neutrální téma, které může probrat každý. Nehledejte tady nic složitého. Až se příště ocitnete uprostřed trapného ticha, zkuste prostě někomu položit jednu z těchto otázek. Potom už můžete otevřít další témata.

  • Krásný den, nemyslíte?
  • Vypadá to, že se chystá déšť.
  • Objednali jste si tohle krásné počasí?
  • Znáte někoho, kdo má rád zimu?

Umění a zábava - Jsou dobrým začátkem konverzace, patří např: filmy a televizní pořady, oblíbené restaurace, oblíbená hudba, knihy

Příklady témat, na která se můžete zeptat, jsou:

  • Čtete nějaké skvělé knihy? Hodilo by se mi nějaké doporučení.
  • Máte rádi nějaké podcasty?
  • Vyzkoušeli jste v poslední době nějaké nové aplikace nebo hry, které se vám opravdu líbí? Hodily by se mi nějaké návrhy.

Vynechejte mluvení o filmech, televizi nebo knihách, které váš partner v rozhovoru neviděl nebo nečetl. Pokud nikdo jiný film neviděl, nezabíhejte do podrobností o ději nebo vtipných scénách. Najděte nějakou společnou řeč a na ní postavte diskusi.

Sport – tady se můžete rozjet do témat - oblíbené nebo místní týmy, sportovní události, turnaje nebo mistrovství. Sledujte, jaké sporty se v kterém ročním období hrají - například fotbal, fotbal, hokej nebo golf - abyste měli přehled o aktuálním dění.

  • Třeba olympijské hry jsou vždy dobrou volbou, pokud se konají, protože se o nich lidé rádi rozpovídají.
  • Pokud váš konverzační partner fandí konkurenčnímu týmu, vyhněte se pomlouvání. Místo toho se soustřeďte na to, abyste se v diskusi věnovali například výkonům týmu nebo hráčů.
  • Zeptejte se někoho: "Chytil jsi o víkendu ten golfový turnaj?". Ačkoli se vám to při prvních několika příležitostech může zdát nepříjemné, nakonec vám to bude připadat přirozenější.

Rodina – Připravte se na toto téma a oplácejte je ostatním tím, že se jich budete ptát na jejich rodiny. Jen je třeba dát pozor, abychom nebyli moc důvěrní nebo osobní. Ptát se někoho například na to, zda má nebo plánuje mít děti, může být obtížné, pokud se dotyčná osoba potýká s neplodností. Pokud však druhá osoba zmíní své děti, neváhejte se na ně zeptat. Mezi začátky konverzace o rodině mohou patřit např:

  • Máte nějaké sourozence?
  • Jak dlouho jste se svým partnerem?
  • Kde žije vaše rodina?
  • Co myslíte, že bychom se mohli naučit od mladší generace?

Jídlo – Tedy, pokud konverzaci udržíte neutrální a zaměříte se na pozitivní věci. Můžete někoho požádat o doporučení místní restaurace, zeptat se, jaké je jeho oblíbené jídlo, které si může objednat, nebo zda rád vaří doma.

  • Vyzkoušeli jste v poslední době nějakou novou restauraci?
  • Jaké jídlo si nejraději vaříte doma?
  • Máte nějaké nápady na dobré pracovní obědy? Došly mi nápady a už mě nebaví krabičky.

Stejně jako u jiných začátků konverzace se držte pozitivních témat a vyhněte se stížnostem na jídla, která vám nechutnají.

Práce - Možná se vás někdo zeptá, co děláte nebo zda máte svou práci rádi. Pokud děláte něco neobvyklého, co se těžko vysvětluje, měli byste si to připravit…

  • Jak dlouho pracujete jako XXX?
  • Co vás na vaší práci nejvíce baví?
  • To je zajímavý obor práce. Jak jste se k němu dostal?
  • Co se u vás v práci nejvíce změnilo?

Vždy se zaměřte na to, co byste se rádi dozvěděli o druhých, a na věci, o kterých rádi mluvíte. Díky tomu bude proces nezávazné konverzace připomínat spíše zábavu než práci. Opět pozor, abyste se nedostali do stížností nebo stížností na práci.

Cestování – Je to oblíbené téma - lidé se rádi baví o dovolené, tipech a možnostech na místa, která mohou navštívit. Ptejte se na jejich oblíbená místa na cestách a na to, co doporučují. Mnoho lidí rádo pomůže a rádo se podělí o své zkušenosti. Také tomůže být hezký způsob, jak partnera v rozhovoru naladit na šťastnou vlnu, když mu umožníte vyprávět o radostné dovolené.

Drby o celebritách - K navázání konverzace není nutné je nějak hrozivě sledovat, ale je dobré vědět něco málo o některých nejpopulárnějších osobnostech pro případ, že by na toto téma přišla řeč. Tento typ konverzace si nechte na neformální setkání nebo příležitostné večírky, nikoliv na pracovní akce. Pokud všichni ostatní na vaší pracovní konferenci nediskutují o nějaké celebritě, je lepší vést rozhovor o něčem jiném.

Koníčky - Lidé o nich rádi mluví a pravděpodobně je bude zajímat i ten váš. Pokud žádné nemáte, zvažte, zda nezkusit něco nového. Nejenže si budete mít o čem povídat, ale mít nějaký koníček vám dá šanci seznámit se s dalšími lidmi s podobnými zájmy. Nezapomeňte klást doplňující otázky, když posloucháte, jak někdo mluví o svých koníčcích. Naslouchejte také mezi řádky. Pokud někdo řekne: "To bylo naposledy, co jsem byl lyžovat," zeptejte se například proč.

Rodné město - Při neformální konverzaci se vás někdo může zeptat na vaše rodné město nebo region. Například:

  • Jak se liší místo, kde jste vyrůstal, od místa, kde žijete nyní?
  • Proč jste se odstěhovali?

Připravte si nějakou zajímavou anekdotu nebo příběh. Zeptejte se také ostatních na jejich rodná města. Nikdy nevíte, kdo může pocházet ze stejného místa jako vy, což je dobrá příležitost k navázání kontaktu.

Nejhorší témata pro small talk

Jakmile znáte několik dobrých začátků konverzace, je užitečné si také uvědomit, jakým tématům je lepší se vyhnout.

Finance - Klást lidem, které jste právě poznali, otázky týkající se osobních financí je nevhodné. Je v pořádku zeptat se, co někdo dělá za práci nebo na pozitivní aspekty této kariéry, ale cokoliv s penzi je nebezpečné. Většina lidí bude tuto otázku považovat za vtíravou a nevhodnou.

Politika a náboženství – Prostě nikdy nevíte, kdo může mít vyhraněné názory.

Sex - Mluvit o sexu nebo klást otázky intimního charakteru je během konverzace (bohužel ;)) nevhodné a může být ostatním nepříjemné.

Smrt – Těžké téma, od kterého pryč.

Vzhled – Rozhodně nic o věku, což pro někoho může být ožehavé téma. Ani se neptejte, zda je žena těhotná, ani nekomentujte, že někdo zhubl. Je to nášlapná mina pro nepříjemné situace…

Osobní pomluvy - Zatímco drby o celebritách jsou během konverzace zábavné, drby o lidech, které znáte osobně, už tak fajn být nemusí nikoliv - nejenže vás staví do špatného světla, ale nikdy nevíte, kdo se může znát.

Urážlivé vtipy – jakékoliv – i na první pohled neškodné sexistické nebo rasistické vtipy mohou ukončit konverzaci nebo vás zbytečně hodit do špatného světla. Někdy lidé dělají vtipy, o kterých si neuvědomují, že by mohly ostatní urazit. Vyhněte se také vtipům, které se dotýkají ožehavých, kontroverzních nebo politických témat.

Úzká, odborná témata - Může se jednat o specializované odborné znalosti v určitém oboru nebo neobvyklé koníčky, o kterých váš konverzační partner nemá žádné znalosti. To však neznamená, že se zmínkám o těchto tématech nemusíte vyhýbat úplně. Pokud se vás například někdo zeptá, jaké jsou vaše koníčky, může být zmínka o některých neobvyklých koníčcích zajímavým odrazovým můstkem pro určitou konverzaci. Klíčem k úspěchu je udržet diskusi spíše v obecné rovině a vynechat dlouhé řeči o úzce specializovaných věcech, které vás baví (pokud druhá osoba nesdílí stejné vášně). Stačí sledovat známky, že ostatní ztratili zájem, a pokud se objeví, nebojte se urychlit a ukončit své vyprávění.

Minulé vztahy – Je asi jasné, že na prvním rande nebo v rámci jiných konverzačních rozhovorů je dobré se vyhnout mluvení o minulých vztazích. Při navazování nových romantických vztahů je srovnávání nebo nekonečné mluvení o minulém milostném zájmu odrazující a může vám zajistit, že se na druhé rande nedostanete. Mluvení o minulých vztazích má tendenci zaměřovat se na negativní témata, čemuž byste se obecně měli při konverzaci snažit vyhnout. Váš partner v rozhovoru může také váhat, zda o něm mluvit, pokud se zdá, že byste o něm v budoucnu mohli mluvit negativně.

Zdraví - Zdravotní problémy bývají vždy špatnou volbou pro nezávaznou konverzaci. I když vás může lákat podělit se o nejnovější zdravotní kiks, který zkoušíte, nebo o bolesti, které vás trápí, osobu, se kterou se o to dělíte, to rozhodně nerozhicuje.

 

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy