Trápí vás zapomínání?

Někdy to může být i dobré a někdy se s tím prostě nedá nic dělat. Pojďme se podívat na vědecká doporučení a zajímavé závěry.

Poslední vědecké závěry (dle Nature Reviews Neuroscience) ukazují, že zapomínání může být funkční vlastností mozku, která mu umožňuje dynamicky komunikovat s prostředím.

V dnešním neustále se měnícím světě, může být zapomínání některých vzpomínek prospěšné, protože může vést k pružnějšímu chování a lepšímu rozhodování. Pokud byly vzpomínky získány za okolností, které nejsou zcela relevantní pro současné prostředí, může být jejich zapomenutí pozitivní změnou, která zlepší naši pohodu.

Vědci se tedy v podstatě domnívají, že se učíme některé vzpomínky zapomínat a jiné, které jsou důležité, si uchováváme. Zapomínání je samozřejmě spojeno se ztrátou informací, ale stále více výzkumů naznačuje, že přinejmenším v některých případech je zapomínání způsobeno spíše změněným přístupem k paměti než její ztrátou.

Pokud by vás zajímaly detaily, tak jde o to, že vzpomínky jsou uloženy v souborech neuronů zvaných "engramové buňky" a úspěšné vyvolání těchto vzpomínek vyžaduje jejich reaktivaci. Takže k zapomínání dochází, když se engramové buňky nemohou reaktivovat. Samotné vzpomínky stále existují, bez aktivace je jednoduše nelze vyvolat. Je to, jako kdyby byly vzpomínky uloženy v trezoru, ale vy si nepamatujete kód k jeho odemčení.

Ukazuje se, že rychlost zapomínání je tedy ovlivněna prostředím, kde se pohybujeme a je to vlastně forma učení, která mění přístupnost paměti v závislosti a na předvídatelnosti prostředí.

Určitě existuje více způsobů, jak mozek zapomíná, ale všechny působí tak, že ztěžují přístup k engramu - fyzickému ztělesnění vzpomínky.

Dokonce se zdá, že by to mohla být i cesta, jak pomoci se zapomínáním i v chorobných stavech - jako například u lidí trpících Alzheimerovou chorobou - jsou tyto přirozené mechanismy zapomínání narušeny, což má za následek výrazně sníženou dostupnost engramových buněk a patologickou ztrátu paměti.

Zkrátka a dobře, zapomínat nemusí být vždy špatné. Každopádně pokud s pamětí bojujete, mrkněte se třeba na tenhle online kurz:

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy