Udělejte si pořádek ve fotografiích

Kdo z nás v nich má opravdu perfektní pořádek? Pojďme se podívat na pár tipů, jak uchovávat obrazové vzpomínky.

Nikola Bruncová

Nějaký univerzální systém, který by vyhovoval všem, neexistuje. Vhodný přístup vyžaduje nejdřív si ujasnit, co vlastně chcete, a možná i vystoupit ze zajetých vzorců a také je dobré si vyjasnit s jakou kvalitou fotek budete spokojeni. Je jedno, jestli to budou fotky z telefonu, kompaktu anebo zrcadlovky, focené vámi osobně, přáteli anebo profesionálním fotografem. Stejně tak to můžete kombinovat podle události. Volba je jen na vás.

Jako kdyby to bylo na film

Zachytit fotkami momenty, které k vám budou i po čase promlouvat, a zároveň se neutopit v jejich množství je důležité. Mně osobně pomáhá nejvíc zamyšlení, jaké momenty si na fotce budu chtít za 10 let připomenout. Z jedné menší události to může být třeba jen pět fotek, které vystihují celou atmosféru. Vzpomínáte, jak bylo úžasné fotit jen na film a mít k dispozici omezený počet políček? Často proto fotím s vědomím, že šetřím každý snímek, i když jich mám na zrcadlovce k dispozici stovky. Když pořizuji fotky s rozmyslem, strávím méně času při jejich zpracování.

Snad každý si přeje zpracovat fotky co nejrychleji a už se jen kochat. Vybrat fotky bývá pro spousty z nás (včetně mě) ta nejtěžší část. Když fotím třeba naši rodinnou oslavu anebo výlet, fotky vybírám tak, aby při prohlížení svižně ubíhal děj. Čím méně fotek vyberu, tím lépe, protože si tak průběh události rychleji připomenu. Velmi doporučuji třídit fotky tak, že vyberete ty, které chcete, je to mnohem rychlejší než po jedné mazat ty, které nechcete. Zamyslete se nad tím, podle jakých parametrů chcete fotky vybírat, a porovnejte s tím, jak jste se podvědomě rozhodovali doteď. Někdo rád vybírá jen fotky, na kterých se cítí hezčí, než ve skutečnosti je, a není na tom nic špatného. Někdo naopak rád vyhledává fotky, kde je v nějakém zajímavém momentu, ač se cítí méně dokonalý. Není snadné se mít na fotkách rádi takoví, jací doopravdy jsme, ve své nedokonalosti. Fotky, které neprojdou výběrem, nadobro smažu.

Od chaosu k systému

Slyšela jsem už mnoho příběhů, jak se porouchal počítač, pokazily disky nebo nešla načíst stará dvd. Pokud vám opravdu záleží na tom, abyste fotky neztratili, zálohujte si je do cloudového úložiště. Online řešení je celá řada a přinesou vám klid na duši, že o své snímky nepřijdete.

Uspořádání složek, do kterých fotky ukládám, jsem za posledních 10 let, co fotím na zrcadlovku, stihla už několikrát změnit. V mém obrovském fotoarchivu se mi osvědčil systém pojmenování složek podle toho, co nejvíce fotím. V rodinném archivu to může být jen pár složek, například: 1 jméno vašeho dítěte, 2 výlety, 3 dovolené, 4 oslavy atd. Čím méně složek, tím lépe. Časem vychytáte, co se dá sloučit, případně, co rozdělit. Do těchto složek vkládám podsložky ve formátu „rok-měsíc-den název“, například 2017-07-18 Rakousko stan. Do názvu vybírám co nejméně slov, která vystihnou událost. Slova neskloňuji a píši bez diakritiky, protože podle nich pak rychleji vyhledávám. Třídění do složek pouze podle data pořízení se mi neosvědčilo, protože jsem si mnohdy přesně nepamatovala, kdy se událost stala, a musela jsem při hledání dlouze proklikávat.

Jednoduchý roční projekt

Vytvořit fotoknihu anebo lepit fotky do alba je skvělá volba. Nevýhoda je, že to trvá dlouho. Proto jsem vymyslela formát, který mi velmi vyhovuje a zabere v porovnání s fotoknihou chvíli. Vždy na konci roku vyberu 16 fotek, které vypráví příběh uplynulého roku. Fotky ve čtvercovém formátu vytisknu vedle sebe a zarámuji. Za rok obnovím a starší roky založím přehledně do složky.

Celý článek vyšel v Pravém domácím časopisu č. 2018/06 Zde

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy