Sex ve středním věku - je ho opravdu méně? Co je vlastně méně a co více?

Bude sexu stále méně a méně? Co když ho máte s partnerem jen jednou za dva týdny? Jak je to vlastně s apetitem, přístupem, výkonem ve středním věku?

V oblasti sexuální aktivity a zdraví, řekněmě po 45. roku života, mohou existovat různé omyly a polopravdy. Jasně, každý je jiný, ale nějaké věci prostě nejsou pravda.

Mýtus hlavní: Sexuální aktivita po 45 letech je nevyhnutelně nižší.

Mnoho lidí si udržuje aktivní sexuální život i v pozdějším věku. Je tady pár faktorů, které to ovlivňují, ale s věkem moc co do činění nemají, nebo mít nemusí.  

Variabilita: Není jednotný způsob, jakým jednotlivci prožívají sex po 45 letech. Někteří lidé mohou zažívat větší intenzitu sexuální touhy a potěšení, zatímco u jiných může být nižší intenzita. Dalo by se říci, že věk v tom roli nehraje tak zásadní - prostě se to vyvíjí a mění tak, jak se mění život (ale ne úplně věk).

Fyzické změny: S věkem může docházet k fyzickým změnám, jako je snížení hladiny hormonů, ale existuje mnoho způsobů, jak se s těmito změnami vyrovnat a udržet zdravý sexuální život. Základem je otevřená komunikace s partnerem a možnost konzultovat s odborníkem. No a potom je tady cvičení, strava a další "nevěkové" faktory. 

Důležitost emocionálního spojení: Pro mnoho jednotlivců je klíčové emocionální spojení s partnerem. Intimita a porozumění mohou ovlivnit kvalitu sexuálních zážitků. Sexuální touha a vášeň nekončí s věkem. Mnoho lidí si udržuje nebo dokonce objevuje nové aspekty své sexuality. Ale je jasné, že řada ohýnků vyhasne, pokud se neudržují. 

Klíčovou roli hraje psychický stav. Stres, úzkost nebo deprese mohou ovlivnit sexuální touhu a schopnost dosažení sexuálního uspokojení. Vedle toho budování hlubšího emocionálního spojení s partnerem může zvýšit intimitu a přispět k lepšímu sexuálnímu životu. 

Ono to prostě není tak černobílá a nudná oblast. Stěžjení je právě ta otevřená komunikace - diskuse o sexuálních potřebách, přáních a obavách může posílit vztah a vést k lepšímu sexuálnímu životu. Existuje mnoho možností léčby pro sexuální problémy, jen se nesmíme stydět... No a samozřejmě, hezký a jiskřivý vztah prostě umí rozjet i dost "zarezlé stroje"

Jak tedy často?

Celé bychom to mohli zkrátit - optimální frekvence sexu je jednou týdně. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Society for Personality and Social Psychology, která zkoumala více než 30 000 lidí v průběhu 40 let. Údaje ukázaly, že zatímco páry, které měly sex méně než jednou týdně, vykazovaly pokles úrovně štěstí, sex častěji se nemusel nutně projevit vyšší úrovní spokojenosti.

Zvýšení frekvence dokonce může u párů vyvolat pocit, že mají sexu příliš mnoho – zdvojnásobená frekvence u řady respondentů vedla ke snížení sexuálního zájmu a sexuálního požitku. Jedním z možných vysvětlení je, že snaha častějšího sexu může způsobit, že se začne jevit spíše jako povinnost.

Kolik sexu tedy páry skutečně provozují?

  • Lidé nad 45 let, mají podle průzkumu AARP zhruba stejnou míru sexu jednou týdně (36 %).
  • Nesezdaní respondenti, kteří spolu chodí nebo jsou zasnoubeni, jsou však sexuálně mnohem aktivnější - 48 % z nich uvedlo sex alespoň jednou týdně.
  • Novost vztahu je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují, jak často se páry věnují sexu – sezdáni méně než tři roky mají sex několikrát týdně (71 %).
  • Stejnou frekvenci uvádělo pouze 32 procent těch, kteří jsou sezdáni déle než deset let.

Navzdory změnám v pohledu na vztahy zůstává frekvence sexu v posledních desetiletích relativně stabilní.

  • Průzkum z roku 1994 zjistil, že zatímco 80 % manželských párů uvedlo, že mají sex alespoň několikrát za měsíc, pouze 32 % uvedlo frekvenci několikrát týdně.

Ať už máte sex jednou za měsíc, jednou týdně nebo každý den, důležité je, aby byli oba partneři spokojeni. Problémy se mohou vkrádat tehdy, když se jeden z partnerů cítí neuspokojený nebo nenaplněný kvůli rozdílným očekáváním. Jasné a důsledné sdělování svých potřeb je základem každého úspěšného vztahu.

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy