Vtipné vědět, cool říkat, jinak možná nanic...

Přinášíme další sérii zajímavostí, kterými se můžete blýsknout, nebo kterými se můžete pobavit.

  1. Současnou americkou vlajku navrhl student střední školy. Začalo to jako školní projekt prvňáka Boba Hefta v hodinách dějepisu v roce 1958. Bob za návrh dostal dva mínus. Návrh měl 50 hvězd, přestože Aljaška a Havaj ještě nebyly státy. Heft poslal návrh do soutěže. Poté, co mu zavolal prezident Dwight D. Eisenhower a oznámil mu, že jeho návrh byl schválen, změnil Heftův učitel známku na jedničku. Aspoň, že tak.
  2. Některé houby si vytvářejí zombie a pak ovládají jejich mysl Tropická houba Ophiocordyceps infikuje centrální nervový systém mravenců. Jakmile je v těle hmyzu devět dní, má naprostou kontrolu nad pohyby hostitele - nutí mravence šplhat po stromech, pak se zmítat a padat do chladné a vlhké půdy pod nimi, kde se houbě daří. Jakmile se tam houba dostane, čeká přesně do slunečního poledne, aby mravence donutila zakousnout se do listu a čekat na smrt.
  3. První pomeranče nebyly oranžové. Původní pomeranče z jihovýchodní Asie byly kříženci mandarinky a pomela a byly ve skutečnosti zelené. V teplejších oblastech, jako je Vietnam a Thajsko, pomeranče zůstávají zelené až do zralosti.
  4. Skotsko má 421 slov pro sníh Ano, 421! Několik příkladů: sneesl (začít pršet nebo sněžit); feefle (vířit) a flinkdrinkin (lehký sníh). Asi tam často sněžo-prší…
  5. Skořápky pásovců jsou neprůstřelné Dokonce byl jeden muž z Texasu hospitalizován, když se kulka, kterou vystřelil na pásovce, odrazila od zvířete a zasáhla ho do čelisti.
  6. Hasiči používají smáčedla, aby byla voda vlhčí Chemikálie snižují povrchové napětí obyčejné vody, takže se lépe roztírá a lépe se vsakuje do předmětů, proto se jí říká "mokrá voda".
  7. Některé druhy chobotnic kladou najednou 56 000 vajíček. Například taková Chobotnice obrovská tichomořská – zvládne to v průběhu asi jednoho měsíce. Zpočátku si jen tak volně plují ve vodě, pak ale matka každé vajíčko - které je velké asi jako zrnko rýže - shromáždí a splete je do copánků, což jí umožní dohlížet na všechna najednou.
  8. Kočky mají na zadních tlapkách méně prstů. Stejně jako většina čtyřnohých savců mají kočky pět prstů na předních tlapkách, ale na zadních tlapkách mají pouze čtyři prsty. Vědci se domnívají, že zadní tlapky se čtyřmi prsty jim mohou pomáhat běhat rychleji.
  9. Kapesníky Kleenex byly původně určeny pro plynové masky Když byl za první světové války nedostatek bavlny, vyvinula společnost Kimberly-Clark tenkou, plochou náhražku bavlny, kterou se armáda snažila použít jako filtr v plynových maskách. Válka skončila dříve, než vědci materiál zdokonalili, a tak jej společnost přepracovala tak, aby byl hladší a měkčí, a pak jej uvedla na trh jako kapesníky na obličej.
  10. Modré velryby zkonzumují půl milionu kalorií v jednom soustu Těch 457 000 kalorií je více než 240násobek energie, kterou velryba spotřebuje, aby nabrala do tlamy tyto krily.
  11. Malá kapsička v džínách byla navržena pro uložení kapesních hodinek. Původní džíny měly jen čtyři kapsy: tuto malou kapsičku a další dvě vpředu a jen jednu vzadu.
  12. Krocani se mohou červenat. Když jsou krocani vyděšení nebo vzrušení – třeba když samci uvidí samici, o kterou mají zájem, bledá kůže na jejich hlavě a krku se zbarví jasně červeně, modře nebo bíle. Zčervená jim také kožní lalok nad zobákem, kterému se říká chocholka.
  13. Většina Disneyho postaviček nosí rukavice, aby byla animace jednodušší, ale i proto aby působili více „lidsky“ – jak uvedl sám Disney svému životopisci.
  14. Muž s nejhlubším hlasem na světě dokáže vydávat zvuky, které lidé neslyší. Sám tento muž (Tim Storms) tento tón, který je osm oktáv pod nejnižším G na klavíru neslyší, ale třeba sloni ano.
  15. Krávy nemají horní přední zuby.  Mají stoličky nahoře, v zadní části tlamy, ale tam, kde byste očekávali horní řezáky, mají krávy, ovce a kozy silnou vrstvu tkáně, která se nazývá zubní polštářek. Tu používají spolu se spodními zuby k vytrhávání trávy.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy