Tikalová: V diverzitě jsem byla o spousty let napřed

Jaké to je předběhnout dobu? Proč je neziskový svět potřebný? Proč jsou oblasti diverzity a inkluze tak proklamativní a co v podstatě znamenají?

Na Janu Tikalovou jsme přišli úplně jednoduše. Vygooglovali jsme si ji přes klíčová slova jako je diverzita. Když už se tím zabýváme, tak přece musíme vědět, kdo se těmto tématům věnuje v ČR dlouhodobě a je vnímán jako odborník.

V mžiku jsme uznali, že stránky její neziskovky OPIM jsou na hony vzdálené proklamativním a všeobecně módním CSR výkřikům poslední doby, tak jsme jí zavolali a Tonda jí o Magnoli něco řekl přes videocall. Pak jsme ji pozvali na kafe.

Jana je křehká bytost a neřekli byste, že se diverzitě ve společnosti věnuje již přes dvacet let. Zpočátku se držela zkrátka a scanovala nás svými nedůvěřivými pohledy, ale brzy pochopila, že nejsme soupeři. Co taky čekat v obklíčení třemi muži, které vůbec neznáte a vybafnou na vás vesměs ženská témata.

Už během povídání nám došlo, že je vlastně takovou průkopnicí, protože se rovným příležitostem a lidským právům začala věnovat v době, kdy pojmy jako diverzita ještě neznal náš běžný slovník. Dívka z maloměsta při svojí cestě nabrala řadu zahraničních zkušeností a nevzdala to ani v nejtěžších chvílích. A že jich bylo.

Co všechno se o Janě dozvíte a jakých osobních témat se dotkl moderátor Tomáš Poucha z Magnoli?

Jaké je to vstoupit na samém počátku kariéry do oblasti, která de facto v ČR neexistovala a slovo diverzita nebylo ani součástí tehdejšího slovníku?

Z jakého důvodu zasvětila mladičká dívka z maloměsta již přes dvacet let života podpoře rovných příležitostí a lidských práv?  

Co se vlastně potřebujeme naučit?
Proč to nezabalila ani v těch nejtěžších chvílích?
Zajímá vás, kde budeme s diverzitou a inkluzí v roce 2041?

To vše a mnoho dalších myšlenek najdete v dalším podcastu Magnoli:

A pokud nemáte tolik času, připravili jsme pro vás i sestříhanou verzi, tzv. výběr z hroznů, která v sobě kondenzuje hlavní myšlenky a je o polovinu kratší než nezkrácená verze:

Audio verzi si můžete poslechnout buď přímo zde:

Nebo na vašich oblíbených podcastových platformách:

Autoři: Tomáš Poucha, David Seibert a Antonín Parma

Články s podobnými tématy