Vzkazuje vám něco jídlo?

Může to znít divně, ale v čem nám může jídlo a hlavně chuť na něj pomáhat? Jak to rozvíjet a využívat?

Posaďte se s chutí na jídlo

Je přirozené, že čas od času máme na něco chuť. Namísto potlačování, ignorování nebo okamžitého uspokojování se zkuste s pocitem chuti posadit a naladit se na poselství, které pro vás má. Signály, včetně chutí, vám dávají nahlédnout do toho, co si vaše tělo žádá.

Nejprve se s touhou sžijte. Vnímejte, kde se ve vašem těle nachází. Všimněte si, jaké pocity, vzpomínky nebo obrazy se s ní objevují. Přitom se můžete ptát sami sebe, odkud touha pochází, aniž byste se ji snažili "vyřešit". Nechte všechny informace přirozeně vyvstat - nebo také ne.

Zadruhé prozkoumejte, zda lze pocit touhy uspokojit nebo zmírnit jiným způsobem. Mezi ně může patřit např:

  • vypít trochu vody
  • zdřímnutí si u kočky
  • jít na procházku
  • zavolání příteli
  • teplá koupel

Poté, co vyzkoušíte několik způsobů, jak uspokojit svou touhu, možná zjistíte, že potřeba konkrétního jídla, které jste měli na mysli, není tak intenzivní. To může naznačovat, že vaše touha nakonec nepochází z hladu.

Jakmile si dáte prostor k prožití a prozkoumání chuti, můžete se na základě toho, co jste zjistili, rozhodnout, zda chcete pokračovat a jíst.

Pokud se rozhodnete jíst, ujistěte se, že si dovolíte tento zážitek vychutnat. Tato praxe není vůbec o síle vůle - je o zkoumání. Neexistuje způsob, jak to udělat špatně, ať už se rozhodnete jídlo sníst, nebo ne.

Uvědomte si břicho

Odborníci doporučují věnovat pozornost svému břichu, zejména proto, že to může být oblast těla, kterou se mnoho studentů snaží zakrýt, skrýt nebo zcela ignorovat. Začínáte proces návratu ke svému tělu, k břichu, k dechu, protože... jsou tady teď. Teprve tady, teprve teď se můžete rozhodnout, zda jíst, nebo nejíst.

Delegujte rozhodování

Nejošemetnější je otázka: "Mám jíst, nebo ne?". Často vede k tomu, že se lidé dostanou do spirály a cítí se tímto rozhodováním zahlceni. Jako řešení lze doporučit tento úkol delegovat. Pokud jde o metabolismus a spalování kalorií, naštěstí to vlastně nemusí řídit mozek, ale samotný metabolismus.

Zkuste, co se stane, když to delegujete, když se této kontroly zbavíte a budete věřit, že si s tím tělo poradí. To zahrnuje důvěru v to, že tělo - včetně té části těla, která je zodpovědná za chutě - ví, co dělá. Když dokážete... uvěřit, že všechno je pod kontrolou, místo abyste to měli pod kontrolou vy, pak je v tom mnohem větší klid.

O celé věci můžete přemýšlet jako o procesu řízení firmy. Váš mozek je generální ředitel a vy máte tým. Věříte, že vaši zaměstnanci pro vás pracují dobře, a proto máte celou obchodní organizaci pod kontrolou.

Naučte se znát své signály

Nácvik sezení s chutěmi a vnímání pocitů v břiše vám může pomoci dostat se z hlavy do těla. Čím více budete cvičit, tím spíše budete schopni interpretovat signály svého těla.

V kultuře stravování jsme velmi zahleděni do estetické stránky věci. Začínáme věřit doporučením kolem nás - z časopisů, dietní kultury, a ztrácíme intuici. Poznávání vlastních signálů může pomoci se s ní opět spojit. Náznaky jsou k dispozici neustále, ale spousta lidí je otupuje. Ať už jde o hlad, plnost nebo chuť, otupují své touhy. Tělo v podstatě začne křičet, aby upoutalo vaši pozornost. Jakmile začnete věnovat pozornost samotnému tělu, a ne vnějšímu objektu touhy, můžete se začít více přibližovat svým skutečným přáním.

Oslavujte své touhy

Lidé mají často ze svých chutí strach. Někdy nedůvěřují myšlence intuitivního stravování, protože se bojí, že když budou jíst, na co mají chuť, ztratí pocit kontroly. Místo abyste se chutí báli, zkuste je oslavovat.

Oslavte skutečnost, že chuť na jídlo je komunikační linkou s vaším tělem. Je to krásná věc, mít takové spojení se svým tělem. Zeptejte se: „Na co mám ještě chuť?“ Nedílnou součástí pochopení vašich signálů je začít se o ně zajímat.  

Řekněme, že je čas snídaně a vy máte chuť na koláč. Intuitivně víte, že snídat dort by ve skutečnosti nebylo pro vaše zdraví nejvhodnější. Pak vás ale přepadne zvědavost a řeknete si: „Dobře, když se do té chuti ponoříme trochu hlouběji, na co mám vlastně hlad?“

Může to být celá řada věcí, např:

  • láska
  • pohodlí
  • společenství
  • přijetí
  • odpočinek
  • potvrzení platnosti
  • potěšení
  • intimita

Čím více se ptáte, nasloucháte a zůstáváte s touhou, tím větší je pravděpodobnost, že dostanete odpověď.

Mějte doma jídlo, na které máte chuť

Možná je to v rozporu se vším, co jste kdy slyšeli o zdravém stravování, ale nejlepší bude, abyste měli doma k dispozici potraviny, na které máte chuť. Pomáhá to upevnit myšlenku, že jídlo není takový problém.

Chuť na jídlo může být opravdu intenzivní, když ji omezujete, protože dezert si smíte dát jen o víkendu. Na ten dezert budete mít chuť od pondělí do pátku, dokud nepřijde víkend. Místo toho si kdykoli během týdne dopřejte kousek toho, na co máte chuť. Když si dovolíte jíst to, na co máte chuť, chutě už vám nepřijdou tak zvláštní.

Tipy, jak si jídlo vychutnat

  1. Jezte, když máte hlad.
  2. Jezte vsedě v klidném prostředí. To se netýká auta.
  3. Jezte bez rozptylování. Mezi rozptýlení patří rádio, televize, noviny, knihy, intenzivní nebo úzkost vyvolávající rozhovory nebo hudba.
  4. Jezte to, co si vaše tělo žádá.
  5. Jezte, dokud se nenasytíte.
  6. Jezte (s úmyslem být) na očích ostatním.
  7. Jezte s požitkem, chutí a potěšením.

Dodržování vám pomůže skutečně prožívat potěšení z jídla a také vás zbaví pocitu ostudnosti nebo výjimečnosti jídla.

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy