Začněte si včas vybírat svůj mini-důchod

Máte okolo sebe lidi, kteří říkají “až se stane toto, tak si můžeme odpočinout nebo splnit svůj sen” a nebo to říkáte sami? Je prokázáno, že v 99% případech se to nikdy nestane.

Teď je otázka jak ten cíl nebo sen je pro vás důležitý. Pokud ano, tak přemýšlejte nad principem vybírání si mini-důchodu. Budete překvapení jaké to má výsledky a jak jednoduché je začít. 

Jak pracovat s vnitřní energií.

Práce s vnitřní energií je věda sama pro sebe, ale když posloucháte své tělo, vnímáte ji. Taky vnímáte, kde dobíjíte energii a co vám ji nejvíce vybíjí. Časem se začnete vyhýbat místům a lidem, kteří vám baterii vybíjí a je to jistě zdravé. Pokud víte, že vám baterii dobíjí vzdělávání, vaše koníčky, cestování a cokoliv jiného, kde jste středobodem vy a zaměřujete se pouze na sebe, pak potřebujete na to najít čas. Čas je pro mne to nejcennější co mám a musím se naučit ho správně rozdělit pro dobíjení a čerpání mé energie.

Co je to mini-důchod?

Mini-důchod je plnění vašich přání, snů, cílů a předpokládám i dobíjení vnitřní baterie. Na to si, ale musíte najít čas a je na diskuzi, jestli ho ukrojíte z práce nebo od rodiny. Já to dělám od každého kousek. Ale vždy to dělám s cílem, že o to víc pak dokáži rodině a práci zase vrátit. Důležité je, aby se nejednalo o 2 hodiny, ale například o celý den. Já mám každý pátek tzv. jen pro sebe. Nikdo mi tam nedává schůzky, ani si neplánuji jinou práci než dobíjení baterek. U mne je to často vzdělávání, přemýšlení, hledání si informací na internetu, sport a relax. Asi jsem to i popsal přesně v jakém pořadí to jde u mě. Dopoledne jsou pro mne vždy kreativní a odpoledne více mechanické. Tak funguje moje baterie v denním cyklu. Tedy mini-důchod je plnění si snů a dobíjení baterií. Většinu skvělých nápadů pro naše firmy jsem vymyslel v pátek dopoledne.

Jak si začít vybírat mini-důchod?

Musíte v tom být nekompromisní a do kalendáře si dát blok, kdy nejste dostupní nebo si přímo pravidelné aktivity naplánovat. Pokud víte, jaké aktivity vám dělají dobře dopoledne, napište si je tam vždy v délce min. 2 hodin. To samé odpoledne. Chtěli jste se konečně naučit hrát na elektrickou kytaru jako já? Odpoledne chodím na hodiny. Je mi jedno, kdy se to naučím, pro mne je skvělé, že se to učím, tedy plním si sen. Chci zdokonalit svoji němčinu? Pátek dopoledne je čas, kdy chodím na hodiny němčiny. Když mi to jde pomalu, vidím posun a jsem spokojený. Napište si seznam co se chcete naučit, co chcete zažít, co rádi děláte a naplánujte si to třeba na pátek. To neznamená, že nezvednete telefon, když někdo volá z práce, ale jste zkrátka v jiném módu. Tak a teď si řeknete, kdy budu pracovat? Nebude mi ten čas chybět? Nebude, mám to vyzkoušené. Člověk je efektivní jen několik hodin během dne. Práci co byste udělali za týden (5 dnů), při zvýšené efektivitě zvládnete za 4 dny. Zvýšená efektivita je, že děláte správně věci ve správnou chvíli. Ono vás to časové omezení donutí se takto chovat. A v pátek budujete něco navíc, co jste předtím neměli tj. dobíjíte energii, přemýšlíte kam a jak se posunout dále, vzděláváte se.

Mini-důchod je skvělá prevence proti vyhoření

To je spíše pohled pro později narozené. Nám padesátníkům už se to nestává, že bychom vyhořeli, protože máme životní zkušenost jak poslouchat své tělo, mysl a vnímat vnitřní baterii. Vyhoření jsem nikdy nezažil, ale od kamarádů slýchávám, že se člověk dostane do krysího kolečka a už nekouká nalevo, napravo. Pátek je skvělý na to, že se zastavím a přemýšlím jaký bude nejlepší další krok v podnikání. Prostě si dám dost času nad přemýšlením. I nejbohatší muž světa Warren Buffett většinu času je sám a přemýšlí. Pozn. autora: Elona Muska neberu jako nejbohatšího, neboť jeho majetek je ověřen pouze náladou na akciových trzích své firmy Tesla :-).

Kdy začít?

Začněte hned! Nikdy není ta správná chvíle a to je princip odkládání osobních cílů a snů. Začněte dnes, naplánujte si svůj první pátek a pak dejte jen “opakovat každý týden”.

Přeji vám, ať máte stejně naplno nabité baterky jako já, každý pátek večer a těšíte se na víkend s rodinou.

Autor: Vladan Hejnic

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy