Zvíře místo dítěte?

Čím zaplnit prázdno v bytě, duši i životě po dětech, které dospěly a opustily hnízdo? Pomůže pořídit si domácího mazlíčka?

Zvířata bývají velmi laskavá a milující, proto mohou být skvělými společníky, přinášejícími lásku, radost a pohodu. Mohou být zdrojem útěchy, vyrovnanosti a spokojenosti. Mohou snížit emocionální stres, úzkost a deprese, které často doprovází odchod dítěte za vlastním životem. Na druhou stranu i zvířecí mazlíček má své jedinečné potřeby a péče o něj vyžaduje zodpovědnost a lásku.

Má smysl pořídit si zvíře po dětech?

Možná se už nechcete o nikoho starat a nést za něj odpovědnost. Možná teď, ale dříve či později vám to bude nejspíš chybět. Právě to je důvod, jeden z mnoha, proč si opatřit domácího mazlíčka…

Odpovědnost a plánování

Soužití se zvířecím mazlíčkem je závazek. Musíte se o něj pravidelně starat, krmit ho, zabezpečit mu zdravotní péči, zajistit mu zábavu a další podmínky pro jeho zdraví a pohodu. Díky tomu znovu získáte pocit důležitosti a zodpovědnosti, začnete zase plánovat a vnesete do svého života řád.

Společnost a sociální interakce

Domácí mazlíček vám bude dělat společnost a pomůže překonat pocit samoty. Navíc vám poskytne téma ke komunikaci, které zajímá spoustu lidí, a usnadní tak sociální interakci – většina lidí se ráda baví o svých zvířatech, což vede k jejich lepšímu propojení a vzájemné podpoře.

Štěstí a duševní zdraví

Studie ukazují, že majitelé domácích zvířat mají nižší hladinu stresu, méně se potýkají s depresemi a jsou spokojenější se svým životem. Samotní majitelé se shodují na tom, že pečování o zvířecího mazlíčka jim zlepšuje náladu a zvyšuje pocit štěstí. Přidáte se k nim?

Pohyb a fyzické zdraví

Domácí zvířata vyžadují pohyb, některá dokonce hodně pohybu, což by mělo motivovat jejich majitele k větší aktivitě. Procházky se psem nebo dovádění s kočkou jsou skvělý způsob, jak můžete posílit svůj kardiovaskulární systém nebo snížit riziko obezity. Podle několika studií pomáhá pečování o zvířecí mazlíčky snižovat krevní tlak a rychlost srdečního tepu, ale i zlepšovat imunitu. 

Jaký druh zvířete si vybrat?

Nejvyhledávanějšími domácími mazlíčky jsou psi a kočky, ale skvělými zvířecími společníky mohou být i hlodavci, ptáci nebo dokonce plazy a ryby. To záleží hlavně na vás, na vašich preferencích a také možnostech. Jak velké zvíře chcete? Budete na něj mít dost času? Počítáte s finančními náklady spojenými s vlastnictvím zvířete? Nemáte nějaké alergie? Než si opatříte zvířecího mazlíčka, zvažte všechny možné faktory a výběr vhodného zvířete neuspěchejte – může to být rozhodnutí na celý zbytek vašeho života.

Co všechno je třeba vzít v potaz, než si pořídíte domů zvíře:

  • Každý druh zvířete má specifické nároky na péči, chování a vztah k lidem. Důkladně si proto promyslete, který druh zvířete s ohledem na jeho vlastnosti a potřeby nejlépe vyhovuje vašim podmínkám a životnímu stylu.  
  • Pokud máte zdravotní problémy, jako jsou alergie nebo dýchací potíže, některé druhy zvířat pro vás mohou představovat vážný problém. V první řadě tedy berte ohled na svůj zdravotní stav i zdravotní stav ostatních členů domácnosti.
  • Některá zvířata potřebují více prostoru než jiná, proto zvažte, jak velký prostor (byt, dům, zahradu) máte k dispozici a jestli je vhodný pro druh zvířete, o kterém přemýšlíte.
  • Každé domácí zvíře potřebuje určitou míru péče, pozornosti a interakce, což vyžaduje více či méně času. Promyslete, kolik času dokážete svému budoucímu mazlíčkovi pravidelně věnovat a do jaké míry vám budou ochotni pomáhat ostatní členové rodiny.
  • Pokud často cestujete, najdete někoho, kdo bude o zvíře pečovat v době vaší nepřítomnosti? Jestli nedokážete zajistit péči o zvíře, když nebudete doma, pořiďte si takové, které může cestovat s vámi, nebo si raději žádné nepořizujte.
  • Zvažte také náklady na jeho péči a zdroje financování této péče. Kromě nákladů na stravu, vybavení, hračky a další nezbytnosti počítejte s výdaji za veterinární péči (pravidelné prohlídky a očkování, v případě nemoci nebo úrazu různá vyšetření, zákroky i operace), které mohou velmi výrazně zasáhnout do vašeho rozpočtu.
  • Různá zvířata se dožívají různého věku a mají různou délku života. Počítáte s tím, že se budete svému domácímu mazlíčkovi věnovat celou jeho životní dráhu?

Až posoudíte svoji situaci a podmínky, které můžete svému zvířecímu společníkovi nabídnout, zjistěte si všechny informace o konkrétním druhu zvířete, které si plánujete pořídit. Zaměřte se na jeho nároky na péči, potravu, zdraví, chování a další faktory, které mohou ovlivnit jeho život a zdraví. Pokud tápete, poraďte se s odborníkem, jako je například veterinář nebo zvířecí trenér. Ať už si nakonec opatříte psa, kočku nebo jiné zvíře, můžete se těšit na nového kamaráda, který vám bude dělat radost a pomáhat vám najít novou rovnováhu v životě.

 

Autor: Hana Pavlínová

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy