O pokladu české kreativity a jednom životním přátelství

Porcelán zná každý, jsme jím obklopeni na mnoha úrovních. Věděli jste ale, že v samém centru Prahy můžete vidět inovativní světový unikát českého autora a experimentátora Borise Noska?

Psát o blízkém člověku je vždy intimní věc. S akademickým malířem, grafikem a designérem porcelánu Borisem Noskem, nás seznámil společný kamarád před více než 35 lety údajně proto, „abych tu nebyl sám“ v době, kdy musel narukovat. Že vznikne životní přátelství s expresivním, chlapáckým a o devět let starším srdcařem ale začalo probublávat hned po prvních setkáních. Proč jsem se k textu odhodlal?

Vzájemná inspirace

To, co mě na Borisovi od začátku fascinovalo byla nejen naše zjevná jinakost, ale doslova buldočí odhodlanost realizovat nápady a myšlenky – nejen výtvarné – a nehledat důvody proč to nejde, ale cesty kudy a jak to jde. Samostatnou kapitolou pak je společná vášeň pro hudbu všech žánrů, čímž se vzájemně ovlivňujeme desítky let a proposlouchali společně bez nadsázky tisíce hodin toho nejlepšího, co hudební historie nabízí. Když je vám náct a žijete bez otce a mužského příkladu, má to pro vás obrovskou cenu.

Rozhovor s Borisem Noskem pro podcast Magnoli Inspirace

Osudu navzdory

„Jak můžeš malovat a tvořit, když na to pořádně nevidíš?“, říkával jsem mu často a sledoval, jak očividně bojuje s oční vadou a zhoršujícím se zrakem. Tedy situací, kterou většina spíše vzdá, resp. si vyberete jinou profesi než tu, která je na vašem zraku de facto závislá. K tomu věčné zkoumání, bádání nad novými technikami, náměty, a to všechno podpořené nekonečnou dřinou, ale také respektem k ostatním umělcům. 

Obraz Borise Noska "Brána Anubisů"

Čech, který přináší světové inovace

Když před lety objevil kouzlo a taje práce s porcelánem, chvíli jsem si myslel, že se zbláznil. Proč nestačí jenom rozvíjet úspěšné výtvarné dílo? Proč si komplikovat život něčím, co pomalu ve světě skla a umělých hmot pomalu ale jistě ztrácí dominanci? Dnes je autorem světově unikátních technik zpracování porcelánu, a to zcela autorsky originálního a dokonce užitného, s nezaměnitelným rukopisem. Je rovněž pedagogem, organizátorem symposií a speciálních workshopů, čímž inspiruje další a další generace, včetně zapojení té seniorské. Desítky úspěšných výstav, stovky uměleckých děl, mnoho nadšených sběratelů Borisovy umělecké tvorby.

Pokud byste se po přečtení těchto řádek chtěli dozvědět více, využijte možnosti unikátní komentované prohlídky za přítomnosti autora v limitovaném počtu osob. V případě zájmu o zprostředkování zážitku se obracejte na adresu info@magnoli.cz.

Autor: Antonín Parma

Foto archiv autora

Články s podobnými tématy