Kdy je polovina života?

Už jste o tom přemýšleli? Máte před sebou už jenom krátké temné období, nebo je to všechno jinak? Co máte mít hotového a co můžete mít ještě před sebou? Možná vás pár věcí překvapí.

 

Když vznikalo Magnoli, nakreslili jsme si jednoduchou časovou osu našeho života. Dejme tomu, že dospělý život začíná v 18 a končí průměrně někde kolem 82 let (podle Českého statistického úřadu). Pokud si vyznačíme pomyslnou polovinu, zaskočí nás, že protne časovou osu ve věku kolem 50 let (u žen trochu přes, u mužů těsně pod). 

Vnímání času, který nám zbývá do konce života, je téma fascinující a zároveň složité. Lidé se k němu staví různě, často ovlivněni svými osobními zkušenostmi, kulturou, věkem a mnoha dalšími faktory. 

  • Jedním z předsudků je myšlenka, že stárnutí nevyhnutelně přináší pokles štěstí a spokojenosti s životem. Výzkumy však ukazují opak. Koncept "paradoxu štěstí ve stáří" popisuje, jak starší lidé často hlásí vyšší úrovně spokojenosti a štěstí ve srovnání s mladšími. Důvodem může být lepší emocionální regulace, moudrost získaná s věkem a schopnost koncentrovat se na to, co je v životě opravdu důležité.
  • Dalším předsudkem je představa, že lidé s krátkým zbývajícím časem se stáhnou do sebe a sníží svou sociální aktivitu. Ve skutečnosti mnoho lidí, kteří vnímají svůj zbývající čas jako omezený, se naopak snaží více si ho vážit a hledají smysluplné a obohacující zážitky, často ve spojení s blízkými a přáteli.

Výzkumy ukazují, že vnímání zbývajícího času ovlivňuje naše rozhodování a chování. Studie zveřejněné v časopise "Psychology and Aging" například ukazuje, že lidé, kteří vnímají svůj zbývající čas jako omezený, se častěji zaměřují na současné potěšení a blízké vztahy, zatímco ti, kteří vnímají svůj čas jako otevřený a neomezený, se více zaměřují na budoucí cíle a rozšíření svých horizontů.

Jak zlepšit své vnímání zbývajícího času a žít plněji?

  • Uvědomovat si, jak to skutečně je: Už samotné vyjasnění si souvislostí a skutečného poměru času, který máme před sebou i za sebou může velmi hezky ukázat, že se na svět koukáme trochu hloupě.  
  • Oceňovat přítomný moment: Učit se být ve chvíli a vážit si každodenních radostí může zvýšit pocit spokojenosti a štěstí.
  • Stavět na vztazích: Kvalitní čas strávený s blízkými a přáteli může přinést hlubší pocit naplnění a spokojenosti.
  • Přizpůsobit cíle: Přehodnocení toho, co je ve životě důležité, a zaměření se na smysluplné cíle může zlepšit pocit osobního úspěchu a smyslu.

Je určitě dobré, abychom si to uvědomili, ale rozhodně by si to měla uvědomit i společnost, jako taková a samozřejmě marketingová oddělení nejrůznějších bank, pojišťoven, ale i retailových řetězců a všech možných poskytovatelů služeb, kteří cílí zejména na „mladší" cílové skupiny a jen pro ně připravuje a vymýšlí služby, produkty a skvělé nabídky. 

Společnost často podporuje pocit, že svět patří jenom mladým, případně rodinám s malými dětmi. Rozhodně jim nechceme upírat jejich potřeby a důležitost, ale je dobré si uvědomit, že jsou tady i jiné skupiny a mají před sebou ještě hodně času. 

Statistická data ukazují, že za pár let (2030) bude každý druhý člověk kolem nás ve věku přes 50 let. Takže ono světu asi nic jiného nezbývá, než se se tím nějak popasovat a asi budeme muset i my sami...

 

Autor: Tomáš Poucha


Články s podobnými tématy